Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Orgazm Cinsel Iliski Erkek Kadin


Orgazm Cinsel Iliski Erkek Kadin

orgazm cinsel iliski erkek kadin. Bu kelimeleri topladigimizda sonuç orgazm olur herzaman. Cinsel yasam saglikli cinsellik dendiginde, seks cinsel iliski ve orgazm üçlüsü karsimiza çikar. Teoride herkes orgazm yasayabilir, ama herkes yasamiyor. Orgazm kisiden kisiye degisebilir, herkes ayni tarzda orgazm yasamayabilir. Bazi kadinlarda orgazm yasamak için klitorisin uyarilmasi gerekir, bazilarinda ise buna gerek yoktur.

Orgazm için seksin en önemli parçasi diyemeyiz ama seksin önemli bir parçasi olarak kabul edebiliriz. Her cinsel iliskinin orgazm ile sonuçlanmasi gerekmez. Genç kadinlarin orgazma ulasmalari zor olur fakat yas ilerledikçe ve cinsel deneyimleri arttikça orgazma ulasmak daha kolaylasir. Penisin vajinanin içine girmesi bir erkegin orgazma ulasmasi için yeterli olabilir, ama bu bir kadin için çogu zaman yeterli degildir.

En kolay sekilde orgazma ulasabilmek için eslerin rahat ve sakin olmalari , birbirlerini tahrik etmeleri uyarmalari gerekmektedir. Orgazm yasayamamak çogunlukla cinsel sorunlardan kaynaklanir, bu duruma kadinlarda daha çok rastlanir. Arastirmalar 10 kadindan birinin hiç orgazm yasamadigini göstermektedir.

Orgazm nedir? Seks esnasinda, erkegin penisindeki adeleler ile kadinin cinsel organlari uyarilir ve gerginlesir. Bu gerilim cinsel iliskinin en yüksek noktasina geldiginde, eslerin her ikisi de çok yogun bir zevk hissederler -bu fiziksel ve ruhsal bir zevktir-. Eslerin yasadigi bu duruma orgazm veya en heyecanli noktaya ulasmak denilir. Genellikle erkek bu noktaya ulastiginda bosalir. Ergenlik döneminden sonra, erkekler ve kadinlar rüyalarinda orgazm yasayabilirler, buna uykuda bosalma denilir. Ileri yaslarda orgazm mastürbasyon veya cinsel iliski yoluyla yasanir.

Bazi insanlar gençlik yillarindan itibaren cinsellikten söz etmekten bile kaçinirlar. Cinselligi içeren konulardan rahatsizlik duyarlar, dolayisiyla mastürbasyon yapmak onlar için son derece itici, hatta kaygi vericidir. Kimileriyse cinsellikle ilgili duygularini bastirmayi tercih ederken kimileri cinselligin zevk vermekten çok uzak bir sey oldugunu düsünür.

Bir grup da cinsel performanslarinin yeterince iyi olmadigini düsünür ki bu orgazm problemlerine yol açar. Bir de geçmiste yasanilan cinsellikle ilgili problemlerini yenmelerine ragmen seks sirasinda sadece orgazma odaklananlar vardir. Aslinda orgazmin takintiya dönüstürülmesi sorunun kendisini olusturur. Partneri memnun etme çabasinin da takintiya dönüstürülmesi sorunlarin artmasina yol açar. Birçok erkek kadinlarin iliski sirasinda birkaç kez orgazma ulastigini ya da ulasmasi gerektigini düsünür. Oysa sanilanin aksine kadinlar iliskiden orgazma ulasmadan da zevk alabilirler.

Kadinlarin orgazma ulasamamasinin sebebi partneri tarafindan iliski öncesinde uyarilmamasi ya da yeterli düzeyde ön sevisme olmamasina bagli olabilir. Bunun bir baska sebebi de çiftler arasindaki diyalog eksikligidir. Orgazmla ilgili sorunun çözülmesi için çiftlerin birbirlerinin nelerden zevk aldigini kesfetmeleri, degisik pozisyonlar deneyerek rutin cinsel yasamlarini renklendirmeleri gerekmektedir.

Önemli olan orgazmi cinselligin en önemli amaci olarak görmekten vazgeçip ön sevisme, uyarilma, cinsel tecrübe, zevk ve çiftlerin birbirlerinin bedenlerini daha yakindan tanimalari gibi seyleri göz ardi etmemektir. Yani cinselligi bu saydiklarimizin bir bütünü olarak görmek gerekmektedir. Bunun disinda cinsel partnerinizi yakindan tanimaniz gerekmektedir. Gidiklanmak kimi kadinlari uyarirken kimisi bundan hiç hoslanmayabilir. Ayrica iki tarafin da iliski için hazir olmasi gerekmektedir, partnerinizi zorlamak sorunlara yol açabilir. Iliskiden önce ya da iliski sirasinda klitorisin uyarilmasiyla esiniz orgazma hazir hale gelebilir.

Son bir tavsiye olarak da ayni anda orgazma ulasmayi beklemektense partnerinizi orgazm sirasinda izleyin. Birakin size yasadiklarini anlatsin


Cinsel Sorunlar Konusuyla İlgili Diğer Makaleler