Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Anne Sütü Sariligi


Anne Sütü Sariligi

Anne sütüne bagli sarilik uzun yillardan beri bilinmektedir. Anne sütü sariligi erken ve geç olmak üzere iki dönem halinde incelenirse de ikisi arasinda net bir ayrim yapmak güçtür ve ayni olayin devami gibi de düsünülebilir. Erken anne sütü sariligi ilk birkaç gün içinde görülür ve anne sütünün özelliklerinden ziyade, emzirmedeki teknik yanlisliklara baglidir. Bu dönemde, özellikle ilk çocugunu doguran kadinlarda anne sütünün miktari ilk 24-48 saatte az olabilir. Annenin ve bebegin emme konusundaki tecrübesizligi de buna eklenince ilk günlerdeki süt verimi düser. Bu dönemde çocuk aç kalacak korkusuyla mamayla beslenme yapilmasi, süt miktarinin daha da azalmasina yol açar.

Sonuçta bebek, yalnizca mamayla beslenen bir bebege kiyasla daha az beslenerek dehidratasyona girer ve mekonyum pasaji da gecikir. Normal, 3 kg.lik bir bebegin mekonyumunda toplam 100-200 mg bilirubin bulunabilecegi tahmin edilmektedir. Böylece artan enterohepatik dolasim, hiperbilirubinemiye neden olur. Erken anne sütü sariligini önleyebilmek için bebegin sik sik emmesi saglanmali, bu konuda anneye destek verilmeli ve mamayla beslenme engellenmelidir.

Geç anne sütü sariligi ise 3,5 günden sonra yavas yavas artan hiperbilirubinemi ile karakterizedir ve anne sütü içindeki bazi maddeler ile iliskilidir. Bilirubin yüksekligi 2. haftaya kadar devam eder ve daha sonra yavas yavas azalarak birkaç ay içinde normale döner. Bebeklerde hemoliz bulgusuna veya herhangi bir hastalik belirtisine rastlanmaz. Tarti alimi ve bagirsak fonksiyonlari normaldir. Tani ancak diger patolojik nedenleri ekarte ederek konur.

Geç anne sütü sariliginin nedeni olarak, anne sütü içinde bazen bulunabilen pregnan-3alfa-20beta-diol sorumlu tutulmustur. Bu madde, in vitro olarak UDPGT'i inhibe eder. Yine anne sütü içindeki nonesterifiye uzun zincirli yag asitleri de in vitro olarak UDPGT'i inhibe eder. Anne sütünün bizzat kendisinin, bilirubinin bagirsak emilimini artirdigi ve böylece karacigerin bilirubin yükünü artirdigina dair bilgilerde bulunmasina ragmen bu da tam olarak kanitlanamamistir. Bagirsak florasinin, anne sütü alanlarda ve mama ile beslenenlerde farkli gelismesi ve böylece bilirubinin urobilinojene dönüsmesindeki farkliliklar da enterohepatik dolasimi etkileyerek anne sütü sariligi gelismesine katkida bulunabilir.

Tani konduktan sonra yapilacak en önemli islerden biri, anne - babaya gerekli bilgileri vermek, sariligin 2-3 ay kadar uzayabilecegini. söylemek ve onlari psikolojik olarak rahatlatmaktir. Anne sütü 24-72 saat kesilir ve bu dönemde bebek mama ile beslenirse sarilik hizli bir sekilde azalir ve daha sonra anne sütü tekrar verilmeye baslansa bile sarilik artmaz veya 1-3 mg/dl gibi çok küçük miktarlarda artar. Ancak bu yöntem, tüm anne sütü sariliklarinda uygulanmasi gereken rutin bir yöntem olarak degerlendirilmemeli, bilirubin düzeyleri kernikterus açisindan tehlikeli sinira yaklasan bebeklerde uygulanmalidir. Anne sütünün kesilmesi ile sarilikta düzelme olmuyorsa baska bir patoloji düsünmek gerekir. Bilirubin metabolizmasi ile ilgili kalitsal defektler nadir olmakla beraber, anne sütü sariligi gibi baslayabilirler.


Beslenme Konusuyla İlgili Diğer Makaleler