Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Evlilikte Ilk Gece


Evlilikte Ilk Gece

Evlilikte ilk gece : Evlilik, kadinin ve erkegin beraber yasamak üzere karsilikli anlasma ile olusturduklari sosyal bir kurumdur. Bu kurum sevgiyi, saygiyi, cinselligi, mutlulugu ve üzüntüyü dahi paylasmayi içerir. Evlilik kadinin ve erkegin sahip oldugu temel haklardan bir tanesidir.

Evliligin toplum tarafindan kabul görmesi içinde yasalar çerçevesinde onaylanmasi gerekir. Gelenek ve göreneklerde evliligin olusmasini ve yapisini etkilemektedir. Kadinin ve erkegin sosyal yasamdaki rolleri daha dogar dogmaz yetistirilme tarzlari ile baslar. Bu roller toplumsal ve kültürel farklara göre bazi degisikliklere ugrasalar da temelde ayni esaslardadirlar.

Kadinin yapisi itibari ile daha duygusal olmasi kolay incinip kolay sevinmesi hormonlari ile ilgili olup bu onun annelik yapabilmesi için gereklidir. Kadin adet gördügü zaman veya gebe kaldigi zaman veya dogum yaptiktan sonra fiziksel olarak eskisine nazaran daha güçsüz düser. Bunun sonucunda da erkek koruyucu ve kollayici olmak zorundadir.

Bir kadinin bir erkegin nasil düsündügünü veya bir erkegin bir kadinin niçin farkli davrandigini anlamasina imkan yoktur. Çünkü farkli hormonlar etkisi altinda olunca karsi cinsin bilemedigi ve anlayamadigi duygular gelisir. Mesela kadinlar erkeklerin niçin seks isteklerini kontrol edemediklerini ve devamli seks istediklerini (daha dogrusu duygusuzca seks yapabilmelerini) pek anlayamazlar.

Kisaca açiklayacak olursak erkeklerde devamli sperm (meni) üretimi vardir ve bunun depolandigi kesenin kapasitesi eger hiç bosalma olmazsa yaklasik dördüncü günden sonra dolar ve sanki idrar torbaniz doldugunda nasil iseme arzusu duyuyorsaniz ve bu ilerledikçe rahatsizlik yaratiyorsa, erkekte eger bosalmadigi süre dört gün veya daha fazla olursa devamli kontrolsüzce seks arzusu duyacak sonuçta belki de saldirganlasacak ve hatta istenmeyen olaylarla karsilasilacaktir.

Bazen ise doganin bir savunma sistemi olarak iliski kuramayan veya masturbasyon yapamayan erkek uykusunda bosalacaktir. Bu gerçegi göz önüne alarak hanimlarimizin eslerine olan yaklasimlarina daha iyi degerlendirmelerini istiyoruz ve aralarinda olabilecek bazi problemleri cinsellikten uzak durarak onlari istedikleri sekilde yönlendirebileceklerini düsünürlerse en yanlis seyi yapmis olacaklardir.

Erkeklerde kadinlari olduklari gibi kabul etmeli ,onlarin yasam tarzlarina ve duygusalliklarina saygi göstermelidirler, çünkü bu kadinin dogasinin bir geregidir ve duygusal olmayan bir kadin ne erkegini mutlu edebilir ne de iyi bir anne olabilir. O zaman karsilikli sevgi ve saygi ,birbirinin isteklerini anlama ve destekleme evliligin temel sartlarindadir. Farkli iki cinsin arasindaki diger insanlardan farkli olan iletisim cinselliktir ve özel olmalidir.

Evlilikte iki farkli cins arasinda gelistigi için en önemli iletisim araci, paylasim cinselliktir. Uyumlu bir cinsellik her iki tarafinda olaylara bakis açisini yumusatacak ve töleransin artmasina sebep olacaktir. Cinsellik esler arasinda bir iletisim biçimi olup birbirlerine karsi olan duygularinin sözle ve bedenle ifadesidir. Birçok kisi için özellikle kadinlar için evlilik cinselligin baslangicidir.

Kisiler o güne kadar toplumdaki cinsiyet rollerini ögrenmislerdir. Ama bu konuda konusmak deger yargilari ve ön yargilar tarafindan zorlastirilmistir. Birbirleri ile konusmaktan kaygi ve isteklerini dile getirmekte güçlük çekerler. Bunu yok etmek içinde sevgi ,saygi ve anlayisla birbirlerini anlamaya çalismalidirlar. Evlilikte saglikli bir cinsel yasanti için kadinin ve erkegin kendi vücudunu ve esinin vücudunu tanimaya çalismasi gerekir.

Karsi tarafin nelerden çekindigini ve ya nelerden hoslandigini dikkate almak,rahatsiz oldugu seyleri yapmamak veya bunun kötü bir sey olmadigini izah etmek çok önemlidir. Kadin için cinsellikte en önemli sey kendini güvende hissetmektir hele hele yillarca bir tabu olarak büyütülmüs olan ilk gece,ilk cinsel iliski korkusu ve o gece yasayacaklari kadinin ilerdeki bütün cinsel hayatini etkiliyebilir.

Kadin kendini güvende hissederse, sevildigini ve sayildigini hissederse ancak cinsel istek duymaya baslar . Ilk iliski sirasinda her iki tarafta birbirlerinin bedenlerini yeni taniyacaklarindan ve nasil tepki vereceklerini bilmediklerinden yumusak ve anlayis ile yaklasilmalidir.

Özellikle bekaretini kaybedecek olan hanimlarimiz için eslerinin çok anlayisla yaklasmalari önemlidir, çünkü kadin o güne kadar hiç bilmedigi bir duyguyu yasayacaktir ve belki de caninin çok yanacagini düsünmektedir ama biz erkekler olarak esimize gerekli güveni verebilirsek, yavas hareket edecegimize onun canini acitmayacagimiza rahatsiz oldugu yerde veya aci duydugu yerde duracagimiza inandirirsak, kadinda süphe ve tereddütlerini atacak ,iliskiye hazir hale gelecektir.

Kadin sevgiyle ve güvenle cinselligi hissedecegi için cinsel iliskiye girmeden önce ne kadar uzun süre bir yaklasim yasanirsa yani ön sevisme yasanirsa bu kadini o kadar rahat hale getirecektir. Ilk iliskide yasayabileceklerinizi anlatmadan önce isterseniz bekaret - kizlik zari ( hymen ) nedir kisaca açiklayalim.

Kizlik zari, vajina ( hazne ) girisinde kadinlarimizin adet görünceye kadar ve de cinsel hayatlari baslayincaya kadar vajeni disardan gelebilecek mikroplardan ve hastaliklardan korumak üzere dogal olarak olusmus bir yapidir. Çok çesitli tipleri vardir.

Bazi kadinlarimizda hiç olmayabilir, bazilarinda yarim olabilir , bazilarinda ise halk arasinda elastik zar olarak isimlendirilen ve ancak dogumda yirtilabilen türdendir. Elastik zar esasinda ortasindaki deligi cinsel iliskiye mani olmayacak büyüklükte olan bu nedenlede kanamaya neden olmayan zardir.

Zarin kalinligi da çok degisken olup, bazi hanimlarimizda çok ince yapida ve erkegin en ufak hareketi ile yirtilabilen yapidadir. Bazilari ise daha kalindir ve zor yirtilir. Zor yirtilan zarlarda kanama miktari fazlaca olabilir ,eger panik yaratacak veya bedensel rahatsizlik yaratacak boyuttaysalar hemen bir kadin dogum uzmanina basvurularak , kanama durdurtulmalidir. Bazilari ise iliskide yirtilmayacak kadar kalin olup bunlar ancak bir hekim tarafindan uyusturularak,acivermeden açilmaktadir.


Cinsel Sağlık Konusuyla İlgili Diğer Makaleler