Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Cinsel Gücü Arttirici Maddeler


Cinsel Gücü Arttirici Maddeler

cinsel istek uyarici gücü arttirici maddeler; vücuda disaridan alinan ilaç, hormon ve bir takim maddelerin cinsel davranislar üzerinde belli uyarici etkileri olabilir. cinsel istek uyarici gücü arttirici maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel istegi ya da hazi degistirebilirken baskalari, sadece cinsel organlarin fiziksel tepkilerini farklilastirir. Ancak cinsel istek uyarici gücü arttirici maddelerin çogunlugu ne yazik ki cinsel istek ve duyumlari çogaltmaktan çok azaltma yönünde etki yaparlar. cinsel istek uyarici gücü arttirici olarak bilinen maddelerin çogu beyindeki belli merkezler üzerine etki yaparlar.

Bazilariysa dogrudan dogruya cinsel organlari denetleyen sinirler üzerinde uyarici olurlar. Ayrica birtakim ilaç ya da maddeler sarhosluk, gibi genel bir durum yaratarak cinsel davranis farkliliklarina yol açarlar. Uyarici maddelerin hangi kosullar içinde alindigi da etki açisindan önem tasir. Buna en iyi örnek LSD kullananlarin durumunda görülür. LSD, genellikle cinsel istegi yok edici olarak bilindigi halde bu maddeyi erotik bir ortamda alan ya da maddenin bu özelliginden habersiz olarak ondan cinsel uyaricilik etkisi uman bireylerde bu tür beklentiler dogrultusunda cinsel istegin arttigi görülmüstür.

cinsel istek uyarici gücü arttirici maddelerin erkekler üzerindeki etkileri günümüzde oldukça iyi bilinmekte, buna karsilik kadinlarin çogunun maddelere gösterdikleri tepkiler, erkeklerinkine benzer olmasi tahmin edilerek degerlendirilmektedir. Bunun nedeni, cinsel tepkilerin erkek bedeninde çok daha rahatlikla ölçülebilir olmasidir. Bu konuda pek çok arastirma yapilmakla birlikte cinsel uyarici olarak tam güvenilir bir takim maddeler henüz bulunamamistir.

Asik olmanin olaganüstü afrodizyak etkisinin yerini dolduracak herhangi bir kimyasal maddeden söz etmek henüz mümkün degildir. Halk arasinda özellikle yaygin inanislara konu olan adamotu, aslan perisi tozu, gergedan boynuzu gibi etkili oldugu sanilan afrodizyaklardan baska cinsel uyarici nitelikleriyle taninan maddeler ; Alkol. Alkol, beynin merkezleri üzerinde etki yapan bir maddedir ve tarih boyunca cinsel etkinligi arttirdigi düsünülmüstür. Gerçekte alkol beynin korku ve endise ile ilgili merkezlerini uyusturur. Bundan dolayi kisiyi yürekli kilar.

Fakat yüksek dozlarda, tanima ve bilinç islevlerini sekteye ugratir. En had durumdaysa felç benzeri bir sonuç yaratarak kisiyi tamamiyla duyarsizlastirir. Shakespeare\"in deyisiyle; Istekleri kiskirtir, fakat etkinligi götürür. Özellikle erkeklerde ciddi alkoliklik sorunu olan kisilerin tamamiyla cinsel iktidarlarini yitirdikleri görülür. \"Barbiturat\" deyimiyle anlasilan yatistirici, sakinlestirici ilaçlarin etkisi de aynen alkole benzer. Bunlar beynin cinsellikle ilgili merkezlerini uyarmazlar, fakat az bir dozda alindiklarinda kisiyi kaygilarindan ve çekingenlikten kurtardiklari gibi, doz biraz fazlalastikça cinsellik de dahil olmak üzere tüm davranislari kisitlarlar.

Esrar ve Halusinojen maddeler. Halusinojen madde olarak siniflandirilanlardan LSD, bilinçte ve algilamada çok güçlü degisimler olusturur. Dolayisiyla cinsel davranislari da etkiler. Kisilerin LSD maddesinin etkisi altindayken yapilan cinsel birlesmeyi \"erotik\" olarak algiladiklari, ve bütün bu yasantiyi \"ilginç\" bulduklari gözlenmistir. Genellikle LSD maddesi bedende kisiden kisiye pek çok farkliliklar içeren tepkiler olusturur. Fakat kesin olan sudur ki, bu madde insanin erotik duyumlarini pek çok baska duyum ve düsüncelerle birlikte algilamasina yol açar ve cinsel olayi bir uzakliktan yasamasina neden olur.

Esrar
,çok daha hafif ölçüde halusinojen bir maddedir. Erotik uyariciligi konusunda varilmis kesin bir sonuç olmamakla birlikte birkaç esrar sigarasinin cinsel yasantiya yogunluk kazandirdigini bildirenler çoktur. Bunlar hafif dozda esrarin kendilerini daha duyumsal, daha tepkisel ve cinsellige daha yatkin hale getirdiklerini söylerler. Bu konuda ve özellikle esrarin adale kasilmalari üzerindeki etkisiyle ilgili olarak arastirmalar yapilmaktadir. Esrarin genellikle kisiyi alkol gibi rahatlatarak erotik duyarliligini arttirdigi görüsü egemendir.

Amfetamin.
Amfetamin, beyin üzerinde etkili bir madde olup cinsel uyarici olarak da kabul edilir. Aliskanliga yol açabilen bu madde özellikle bati toplumlarinda yaygin bir sekilde cinsel uyarici olarak kullanilmaktadir. Öte yandan ciddi bir amfetamin ahskanligina kurban olan kisilerin ruhsal bozukluk içine düstükleri ve dolayisiyla cinsellikle ilgilerinin kalmadigi bir gerçektir.

Kokain.
Kokain kullananlar, bu maddenin etkisi altindayken cinsel birlesmenin olaganüstü tatli bir zevk oldugunu ileri sürerler. Yine bu durumda da çok ciddi bir bedensel aliskanlik olustugunda kokain istegi, kisinin cinsel istegini öldürerek onun yerini almaktadir. Amfetamin gibi kokain kullanimi da ilk baslarda kiside genel bir libido çogalmasina yol açmakta, cinsel istegin artisina kosut olarak da cinsel etkinlik derecesi yükselmektedir. Ayrica, bu etkilerin saptanmasinda maddenin damardan alinisinin da etkiyi çogaltan bir etmen oldugu görülür. Fakat maddenin kullanimi aliskanlik düzeyine vardiktan sonra libidoda genel bir düsüs izlenmeye baslanir.

Androjen.
Androjenin hem cinsellik organlarini etkileyen sinirler üzerinde hem de beynin cinsellik merkezleri üzerinde etkisi vardir. Bu, ayni zamanda bilinci degistirmeksizin ve libido artisinin degerini sifira indiren baska yan etkiler olusturmaksizin cinsel güdüyü uyandiran tek maddedir. Androjen erkeklerde ve kadinlarda davranis bozukluklarina yol açmadan cinsel istek ve etkinligi artirir. Bedende androjen noksanligindan kaynaklanan iktidarsizlik sorununa çözüm getirir. Fakat böyle bir noksanlik söz konusu olmadan alindiginda androjen farkli etkiler olusturabilir. Bazi erkeklerde testosteron seklinde alinan androjen belli sinirlar içinde libidoyu çogaltir. Testosteron verilen kadinlarin cinsel güdülerinde de artis görülür. Bu afrodizyak etkisinden dolayi androjen iktidarsizlik durumlarinda bazan ilaç olarak önerilir. Tek sakincasi, bir takim yan etkilere yol açabilmesidir. Örnegin kadinlarda asiri kullanmanin, sivilceler gibi tepkilere, erkeklerdeyse prostat kanserine neden oldugu izlenmistir.

Kantarid,
idrar yolu ile idrar torbasini tahris ederek yalanci ereksiyona yol açar. Bir çesit priapizm olarak nitelendirilen bu durum, erkegin cinsel organi için bir tehlike olusturur, tam bir iktidarsizliga ya da ölüme yol açabilir.

Amil nitrit
olarak bilinen ikinci madde ise damar açici bir ilaç olup, cinsel organlardaki kan dolasimini artirmakta, böylece cinsel heyecani etkilemektedir. Fakat bu ilacin cinsel birlesme sirasinda kullanimi yine tehlikeli sonuçlar dogurup ölüme bile neden olabilmektedir.
Bu türden sentetik maddelerin disinda, dogrudan dogruya hayvanlarda ya da bitkilerden elde edilen bazi geleneksel afrodizyaklar da bulunmaktadir. Bunlar, çok eskiden beri geleneksel toplumlarda cinsel istegi arttirmak amaciyla kullanilan ama kesin etkileri konusunda bilimsel bir kanit bulunmayan maddelerdir:

Saparna.
Bu bitkinin çesitli kisimlarindan elde edilen karisimlar ilk kez Latin Amerika yerlileri tarafindan afrodizyak olarak kullanilmistir. Saparnadan elde edilen bu karisimlarda çesitli hormonlarin bulundugu saptanmistir.

Çadirusagi otu.
Bu çok kötü kokulu ve sadece Asyada yetisen bitkiden elde edilen tonik, Dogu ülkelerinde hem genel bir uyarici hem afrodizyak olarak kullanilmistir.

Ginseng.
Çinde binlerce yildir ilaç yapiminda kullanilan bu ot son yillarda Batida çesitli biçimlerde üretilmektedir. Genel bir uyanci olarak depresyonlara karsi ve enerji vermek amaciyla kullanilan ginseng\"in afrodizyak etkileri oldugunu ileri sürenler de vardir.

Meyan kökü.
Tipta yaygin bir kullanim alani olan bu bitkiden elde edilen tozun maden suyuna karistirilmasiyla özellikle kadinlarda etkili olan bir afrodizyak elde edildigi söylenmektedir. Meyan kökünün kimyasal yapisiyla cinsiyet hormonlari arasinda bir benzerligin bulundugu saptanmistir.

Rezene.
En eski afrodizyak maddelerden biri olan rezeneden çay da yapilabilmektedir. Afrodizyaklarda kullanilan, rezenenin tohumudur.

Polen.
Genel bir canlilik ve enerji kaynagi olarak yararlari hekimlerce de kabul edilen polen (çicek tozu) erkeklerde prostat bozukluklarini, kadinlardaysa menapoz sorunlarini çözümlemek için kullanilir. Polenin yapisi incelendiginde, belli ölçüde testosteron ve diger cinsiyet hormonlarini içerdigi görülmüstür. Bu nedenle son yillarda afrodizyak olarak kullanimi daha da yayginlasmistir.

Yohimbin.
Bu, Afrikada yetisen yohimbin agacinin kabuklarindan elde edilen bir maddedir. Afrodizyak olarak kullanilmasi vücuttaki kanin cinsel organlara hücum etmesini kolaylastirmasindandir.

Adamotu. Bu bitkinin kökünün de afrodizyak nitelikte oldugu öne sürülmektedir. Ortaçagda, adamotundan yapilma kemerler, iktidarsizligi gidermesi amaciyla erkeklerin beline baglanirdi.

E vitamini.
Bu vitamin son yillarda bir afrodizyak olarak sunulmussa da insanin cinsel yasami üzerindeki etkisi hakkinda herhangi bir bilimsel kanit yoktur. Ancak, E vitamininin eksikligi, kisirliga ve cinsel güçsüzlüge yol açabilmektedir. Buna karsilik E vitamini fazlaliginin cinsel istegi arttirdigi yolunda bir kanit yoktur.

Yiyecekler.
Eskiden beri çesitli toplumlarda degisik yiyeceklerin afrodizyak etkisi oldugu düsünülür. Sigir eti, yumurta ve özellikle yumurta sarisi, sogan ve istiridye bunlarin basinda gelir. Çogu zaman erkek hayvanlarin ve özellikle bogalarin erbezleri de bir afrodizyak olarak görülür. Bunlar cinsiyet hormonlari içerdigi için belli bir etki yapabilirler, ama bu hormonlar büyük bir olasilikla sindirim sirasinda midede tahrip olmakta ve kana karisamamaktadir.

Gergedan boynuzu.
Toz haline getirilmis gergedan boynuzu da Çinliler tarafindan kullanilmis ama hiç bir etki yapmadigi saptanmis bir maddedir.

Testosteron.
Insan vücudunda üretilen en önemli erkek cinsiyet hormonudur.
Erkek ve kadinlarda cinsel arzu bu hormona baglidir. Bu hormon kadinlara da verilebilmekte, ama çok uzun süre kullanildigi takdirde kadinda biyik ve kalin ses gibi erkek özelliklerinin belirmesine neden olmaktadir. Testosteron, çogu ülkelerde ancak reçeteyle satilabilmektedir.

Padisah macunu.
Çok sayida otun ve baharatin karisimindan elde edilen bir macun. Belli bir enerji vermesi ve özellikle de içindeki baharatin idrar yollarini ve idrar torbasini güçlü bir biçimde uyarmasi nedeniyle cinsel organlarin da uyarilmasini sagladigi bilinmektedir. Ancak sindirim sistemine ve mideye de zararli olan bu maddenin asiri tüketimi, gastrit ve ülsere yol açmaktadir.


Cinsel Sağlık Konusuyla İlgili Diğer Makaleler