Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bogaz Agrisi Mikroplar Antibiyotikler


'Bogaz Agrisi Mikroplar Antibiyotikler' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Bogaz Agrisi Mikroplar Antibiyotikler

Bogaz agrisi, en sik karsilasilan sikayetlerdendir. Bu yüzden birçok kisi muayene ve tedavi olmaktadir. Bogaz Agrisina Ne Yol Açar? Bogaz agrisi, birçok rahatsizligin belirtisi olarak ortaya çikabilir. Iltihaplar, bogaz agrisinin en sik sebepleridir ve bunlar bulasicidirlar. Iltihaplar, çogunlukla virüs (soguk alginligi, enfeksiyöz mononükleaz...) veya bakteriler (strep, mikoplazma...) tarafindan olusturulurlar. Bakteriler ile virüsler arasindaki en önemli fark, bakterilerin antibiyotik ile tedavi edilebilmesi, virüslerin tedavi edilememesidir.

Virüsler: Çogu soguk alginliginin sebebi, virüslerdir. Burun tikanikligi, hapsirma, genel halsizlik, bogaz agrisi ile beraber bulundugunda muhtemel sebep, bilinen yüzlerce virüsten bir tanesidir. Çok bulasicidirlar ve özellikle kisin salgin yaparlar. Vücut, kendi yaptigi mücadele ile bu hastaliktan yaklasik bir hafta içerisinde kurtulur.

Kizamik, su çiçegi, bogmaca gibi, virüslerin yol açtigi hastaliklara da bogaz agrisi eslik eder. Bogazdaki aft ve pamukçuk da oldukça agrilidir.

Bir haftadan fazla süren bir virüs enfeksiyonu, \"enfeksiyöz mononükleaz\"dir. Bu virüs, lenf bezlerini tutar, bademcikte büyüme yapar ve üzerini beyaz bir zar kaplar. Boyun, koltukalti ve kasiktaki lenf bezlerinde sisme görülür. Bazen bogaz agrisi, solumayi bile zorlastirir, karacigeri etkileyerek sariliga sebep olabilir. Alti hafta veya daha uzun sürebilen asiri halsizlige yol açabilir.

Bu hastalik, yetiskin ve bulûg çaginda agirdir, fakat çocukluk döneminde daha hafif geçer. Tükürük ile geçtigi için \"öpücük hastaligi\" da denir. Mamafih, agizdan ele, oradan tekrar agiza geçerek de bulasabilir. Bu yüzden, ayni havlu, yemek kaplari kullanilmamalidir.

Bakteriler: \"Strep\" iltihabi, \"streptococcus\" diye isimlendirilen bakteri ailesinden kaynaklanir. Iltihap, kalp kapakçiklarini (romatizmal ates) ve böbregi (nefrit) etkileyebilir. Bu tür mikroplar, ayni zamanda kizil, bademcik iltihabi, zatürre, sinüzit ve kulak iltihaplarina da sebep olabilirler.

\"Strep\" iltihabinin olusturabilecegi zararlar gözönüne alinarak, antibiyotik ile tedavi edilmelidirler. Çogunlukla basit soguk alginligindan daha uzun süre bogaz agrisina sebep olurlar. Bu bakteri, muayene ile her zaman tespit edilemez, bogaz kültürü gerekebilir.

Bademcik, dilin arka kismina gelen, bogazin her iki tarafinda bulunan lenf dokusu kitlesine verilen isimdir. Bazi durumlarda, bu dokular mikrop barindirabilir. Son yapilan arastirmalar, sik bademcik iltihabi geçiren çocuklarin, bademcikleri alindiginda, daha saglikli olduklarini göstermistir.

Burun ve sinüs iltihabi olan kisilerde, bu iltihapli akintinin genizden bogaza gelmesi sebebi ile bogaz agrisi olusabilir.

En tehlikeli bogaz iltihabi, bogazin girisinde bulunan \"epiglot\" denilen yapinin iltihaplanmasidir. Bu durum nefes yolunu tikayabilecegi için aciliyet arzeder. Yutmanin çok agrili oldugu, agizdan salya aktigi ve solumanin zorlastigi durumlarda süphelenilir.

Alerji: Saman nezlesi ve alerjisi olanlar, burun akintisi, burun kasintisi, hapsirik, geniz akintisi, burun tikanikligi gibi sikayetlerinin oldugu sira bogaz agrisi da hissederler. Burunu rahatsiz eden, ayni çiçek tozu ve küfler, bogazi da rahatsiz edebilirler. Kedi ve köpege alerjisi olanlar, bu tür hayvanlarla birikte olduklari zaman bogaz agrisindan sikayetçi olabilirler. Ev tozu da en sik alerji sebeplerindendir ve özellikle kisin isinmanin etkisiyle kuru havada rahatsizlik yaratirlar.

Iritasyon: Kisin, evlerin isitilmasi sonucu olusan kuru havanin etkisiyle, bilhassa sabahlari artmis olarak hissedilen bogaz agrisi olabilir. Bu, odanin nemlendirilmesi ve sivi alimi ile önlenebilir. Burun tikanikligi sebebi ile sürekli agzindan nefes alan insanlarda da bogaz kurulugu ve agri görülebilir. Burun muayenesi ve gerekli tedavisi gerekir.

Sabahlari olan bogaz agrisinin bir sebebi de, asitli mide muhtevasinin bogaza kaçmasidir. Yataginizin basini onbes, yirmi santimetre daha yukarida tutmaniz faydali olur. Yatmadan önce birkaç saat birsey yememeniz gerekir. Mide asidine iyi gelen ilaçlar faydali olabilir. Bunlar yardimci olmazsa, hekime basvurmalisiniz.

Endüstriyel hava kirliligi ve havadaki kimyasal maddeler, burun ve bogazi tahris edebilir; fakat su ana kadar bilinen en sik ve etkili tahris maddesi, tütün dumanidir. Sigara dumaninin içindeki maddelere alerjik kimseler, buna tahammül edemezler. Diger tahris eden maddeler, alkol ve baharatli yiyeceklerdir.

Bir müsabakada veya baska bir yerde asiri bagiran bir insanda, hem boyun kaslarinin yorgunlugu, hem de bogazin tahrisinden dolayi bogaz agrisi görülür. Iyi egitilmis spiker ve sarkicilar, bogazlarini nasil koruyacaklarini bilirler. Derin nefes alarak, bogaz kaslari yerine gögüs ile karin kaslarini kullanarak, yükses ses çikartabilirler.

Tümörler: Bogaz, dil ve nefes borusunun tümörleri her zaman olmasa da, çogunlukla uzun süreli sigara ve alkol kullanimi ile ilgilidir. Bazen kulaklara da yansiyan bogaz agrisi ve yutma güçlügü, böyle bir tümörün belirtisi olabilir. Bogaz agrisi, çogunlukla uzun süreli ve hafiftir. Diger önemli sikayetler, ses bozuklugu, boyunda sislik, açiklanamayan zayiflama, tükürük veya balgamda kan olmasidir.

Teshis, kulak, burun, bogaz hekimince konur. Özel aynalar veya endoskopik aletler ile bu bölgeler muayene edilir.

Bogaz Agrimi Nasil Tedavi Edebilirim? Soguk alginligi veya nezlenin yol açtigi bogaz agrisi, asagidaki su uygulamalarla biraz azaltilabilir:

*Sivi aliminizi arttiriniz (Balli sicak çay, bilinen bir halk çaresidir).
*Yatak odanizda bir nemlendirici veya buhar kaynagi bulundurunuz.
*Tuzlu su ile günde birçok kez bogazinizi gargara yapiniz (Yarim bardak suya dörtte bir çorba kasigi tuz konur).
*Hafif agri kesiciler kullanabilirsiniz.
*Bogazi uyusturan pastillerden kullanabilirsiniz.

Doktora Ne Zaman Gitmeliyim? Bogaz agrisi, basit bir soguk alginliginin yol açtigi bes ile yedi günden daha uzun sürüyorsa, kaçinabileceginiz bir alerji veya tahris edici maddeden olmuyorsa, doktora görünmelisiniz.

Su belirtiler, doktora basvurmaniz için size uyari olmalidir:
*Siddetli ve uzun süren bogaz agrisi
*Nefes almada güçlük
*Yutmada güçlük
*Agzi açmada güçlük
*Eklem agrilari
*Kulak agrisi
*Döküntü
*Ates (38 derecenin üzerinde)
*Sik tekrarlayan bogaz agrisi
*Boyunda sislik
*Iki haftadan uzun süren ses kisikligi

Ne Zaman Antibiyotik Almaliyim? Antibiyotikler, bakterilerin üremesini durduran veya onlari öldüren ilaçlardir. Hekim, sik bogaz iltihabina yol açan \"strep\" türü bakterilerden süphelendigi zaman penisilin, eritromisin gibi antibiyotikler reçete eder. Fakat bazi bakteri türleri, penisilinden etkilenmez böylece diger antibiyotik gruplarini kullanmak gerekir. Antibiyotikler, virüsleri öldürmezler, fakat virüsler insanin bakterilere karsi olan direncini zayiflatirlar. Bu tür bir karisik iltihap olusursa, antibiyotikler gerekli olabilir.

Antibiyotik, hekim tarafindan reçete edildigi zaman, hekimin tavsiye ettigi sekilde tam olarak kullanilmalidir. Aksi takdirde, iltihap baski altinda kalir, ilaç kesildiginde tekrarlayabilir.

Ailenin Diger Fertleri Tedavi Edilmeli Mi Veya Bogaz Kültürü Yapilmali Mi?
\"Strep\", kültürde üredigi zaman, bu mikrop çok bulasici oldugu için, bazi hekimler ailenin diger fertlerini de ilaçla tedavi ederler. Bazi hekimler, sadece ailede bogazi agriyan kisileri tedavi eder, digerlerinin bogaz kültürünü yaparlar. Bundan dolayi, diger aile fertlerinizin bogazinin nasil oldugunu hekiminize söylemeyi unutmayiniz. Aile fertlerine çok yaklasmayiniz ve havlu, tabak gibi malzemeleri beraber kullanmayiniz. Ellerinizi sik sik yikayiniz.


Boğaz Ağrısı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler