Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bebeklerde Soguk Alginligi


'Bebeklerde Soguk Alginligi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Bebeklerde Soguk Alginligi

√ SOGUK ALGINLIGI VEYA ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSIYONU (ÜSYE) Soguk alginligi bebekler ve çocuklar arasinda en çok rastalanan hastaliklardan biridir. Genelde sanilanin tersine sogukta kalmak yada üsütmekle olmaz. Bogaz ve burunda gelisen bir enfeksiyondur ve etkeni genelde virüsler olan bulasici bir hastaliktir.

Akcigerlerin yada kulaklarin etkilenme tehlikesi oldugu için bebeklerde ve çocuklarda görülen soguk alginligi daha ciddiye alinmalidir. Çocugunuzda siradan grip belirtilerinin yaninda kirmizi lekeler de çikarsa kizamik yada kizamikçik çikariyor olabilir. Bu hastaligin belirtileri akan bir burun, hapsirma, burun tikanikligi, ates, halsizlik, istah kaybi ve kuru bir öksürüktür. ÜSYE bütün bir yil boyunca görülebilir ve sebebi bilinen 100 virüsten biridir.

Genelde el temasi veya hava temasi ile geçer. Hastalik genelde üç ile on gün arasi sürer, ancak küçük bebeklerde daha uzun sürebilir.

√ Bilinen kesin bir tedavi yoktur ama asagidaki yöntemler uygulanir:
• Bebegin burun içi temizliginin yapilmasi,eger sert ise önceden serum fizyolojik damlatilip yumusatilmasi gereklidir.
• Ortamin havasindaki nemin arttirilmasi faydalidir. Bu hem burun tikanikligini önler hem de bebegin daha rahat nefes almasini saglar.
• Bebegi sirtüstü degilde yüzükoyun uyutun. Bebegin daha rahat nefes almasini saglamak için yastik veya benzeri seyleri yatagin altina koyarak basinin bir miktar havada kalmasini saglayin.
• Burun tikanikligini açicilar (dekonjestan) doktorun tavsiye ettigi sekilde kullanilabilir.
• Vazelin türü ürünler burun disina, alt taraflara ve çevresine tahrisleri ve deri kizarikliklarini önlemek için sürülebilir.
• Öksürük ilaçlari sadece uykunun bölünmesine neden olan kuru öksürükler için kullanilmalidir. Öksürük giderici bir ilaç hiç bir zamandoktor reçetesi olmadan kullanilmamalidir. Antibiotiklerde baska bir mikrobik durum ortaya çikmadikça sogukalginliginda bir fayda saglamaz.

√ Bebegi beslerken de sunlara dikkat etmelisiniz:
• Eger sizde gripseniz bebege virus sütünüz ilede geçmis olabileceginden doktorunuza danisarak bir süre bunu azaltabilirsiniz.
• Sivi gidalarin çok miktarda verilmesi ates ve burun salgilari ile kaybedilen siviyi yerine koyacagindan faydalidir.
• Bebek yeteri kadar C vitamini olan gidalar almalidir.

√ Soguk alginligi bazen bebeklerde kulak enfeksiyonlarina veya bronsite neden olabilmektedir. Bu bebeginizin ilk sogukalginligi ise; bebeginiz üç ayliktan küçük ve atesi 38 derecenin üzerinde ise; eger atesi aniden çikar ve iki günden uzun sürer ise; kuru öksürük iki günden fazla devam ederse; bebeginiz uyuyamaz ve beslenemez durumda ise; nefes alma zorlugunu disardan hissediyorsaniz; koyu yesilimsi bir sümük olusuyorsa; kulaklarini çekistirerek asiri bir biçimde agliyorsa bebeginizi hemen doktora götürmeniz gereklidir.


Çocuk Sağlığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler