Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bebeklerde Sarilik Yenidogan Sariligi


'Bebeklerde Sarilik Yenidogan Sariligi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Bebeklerde Sarilik Yenidogan Sariligi

SARILIK : Yenidoganlarin birçogu ikinci veya üçüncü günde sarilasmaya baslar. Kafadan baslayan ve ayak parmaklarina kadar yayilan sararma kandaki biluribinden kaynaklanir ve gözlerin beyaz kisimlarini bile tutabilir. Oksijen tasiyan kirmizi kan hücrelerinin normal yikim ürünlerinin sonuncusu olan biluribin genelde kan dolasimindan uzaklastirilir, karacigerde islemden geçirildikten sonra böbrekler kanali ile atilir.

Ancak yenidoganlar olgunlasmamis karacigerlerinin kaldiracagindan fazla miktarda biluribin üretirler. Sonuç olarak biluribin kanda birikir ve normal veya fizyolojik dedigimiz sariligi olusturur. Fizyolojik sarilikta sararma bebegin yasaminin ikinci veya üçüncü gününde baslayip ve bebek bir haftalik veya on günlük oldugunda azalir. Böbrekleri daha az olgunlasmis olan premature bebeklerde sararma daha da geç baslar (genelde 3-4. günde) ve daha uzun sürer.

Fizyolojik sarilik daha sik oglan bebeklerde, dogumdan sonra çok kilo kaybeden bebeklerde, anneleri diabetik olanlarda veya yapay sanci ile dogurulan bebeklerde görülür. Bazen doktor fizyolojik sariligi olan bebegi gözlem ve tedavi amaci ile bir süre hastanede tutmak isteyebilir. Çogu zaman, biluribin düzeyleri gittikçe azalir ve bebek problemsiz evine döner.

Patolojik sarilik yani ciddi bir hastaligi ifade eden sarilik nadir görülür. Fizyolojik sariliktan daha geç yada dogusta görülür ve kan biluribin düzeyleri çok yüksek seyreder. Dogumda yada ilk günlerde görüldügünde kan gurubu uyusmazligindan (anne ve bebegin Rh faktörleri farkli) kaynaklanan hemolitik hastaligi gösterir. Daha sonra (genelde dogumdan sonraki iki hafta içinde) görülen sarilik karacigerin çalismasindaki bozukluktan kaynaklanir.

Patolojik sarilik genelde kalitsal olan kan veya karaciger hastaligi gibi nedenlerle ve intrauterin (rahimiçi) ve yenidogan enfeksiyonlari ile olusabilir. Anormal derecede yüksek biluribin düzeylerini normale getirmek için uygulanacak tedavi bu maddenin beyinde birikerek kernikterus adli bozuklugun önlenmesini saglar. Kernikterus ciddi bir hastaliktir ve beyin hasari, hatta ölüme yol açabilir.

Hafif fizyolojik sarilik genelde tedaviye ihtiyaç duymaz. Daha agir olgular UV isiginin kullanildigi fototerapiyle etkili bir biçimde iyilestirilir. Tedavi sirasinda gözleri isindan zarar görmemesi için kapatilir ve vücutlari çiplaktir. Ayrica çok fazla sivi kaybettikleri için bebege disardan sivi verilir.

Patolojik sariligin tedavisi nedenine göre yapilir fakat bunda da fototerapi, kan transfüzyonu ve ameliyattan faydalanilabilir. Ayrica biluribin (sariliga neden olan ve kanda biriken madde) üretimini engelleyen ilaçda tedavide kullanilabilir. Daha büyük çocuklarda sarilik kansizlik, karaciger enfeksiyonu veya karacigerin yeterli çalismadigini gösterir ve mümkün oldugu kadar çabuk doktora basvurmalidir.


Sarılık Konusuyla İlgili Diğer Makaleler