Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bebeklerde Ishal Ishalin Tedavisi


'Bebeklerde Ishal Ishalin Tedavisi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Bebeklerde Ishal Ishalin Tedavisi

Bebeklerde ishal: Bu sorun anne sütü ile beslenenlerde oldukça az rastlanan bir durumdur. Çünkü anne sütünde bulunan maddeler ishali olusturan mikroorganizmalarin olusmasini büyük ölçüde engeller.
Ishalin belirtileri; sik sulu diskilama; diskinin sikliginin ve miktarinin artmasi; sümüksü diski ve bazen de kusmanin birlikte görülmesidir.

Ishal her mevsimde olabilir ancak yazlari taze meyve tüketimi daha fazla oldugundan daha sik görülür. Ishalin sebeplerini söyle siralayabiliriz:
• Hastalik
• Dis çikarma
• Belirli gidalara karsi olan hassasiyet
• Gerginden fazla meyve ve meyvesuyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi
• Gastrointestinal enfeksiyon (bagirsaklarda mikrobik enfeksiyon gelismesi)
• Antibiotik tedavisi (antibiotik tedavisi sirasinda bebege yogurt yedirilmesi içerdigi canli kültürler nedeni ile onu ishalden koruyabilir.)

Nedenlere bagli olarak ishalin tedavisi degismekle beraber en yaygin ishal tedavisi diyet ile yapilanidir. Bazen doktor ilaç önerebilir. Kesinlikle ishal olan bir bebege doktorun onayi olmadan ilaç uygulanmamalidir, aksi takdirde bebegin sagligini tehlikeye atabilirsiniz.

Bebegin altini tahristen korumak için her diskilamadan sonra degistiriniz ve her degistirmede pisik merhemi sürünüz. Bebek çok küçükse ve agir bir ishal olduysa sivi tedavisi için hastaneye yatirmak uygun olur. Ishalde birçok durumda mama yada annesütü vermeye devam etmenizen iyi yöntemdir. Ishalli bir bebek geçici olarak laktoza (inek sütünde bulunur) karsi dayaniksiz oldugundan laktoz içermeyen bir gida rejimi önerilir.

Su tavsiyelere uymanizda fayda vardir:
• Ishal nedeni ile olusan sivi kaybini önlemek için en azindan iki saatte bir 50-60 ml sivi verilmesi gerekir. Anne sütüne veya hazir mamalara ilave olarakhemen her eczanede bulunan ishal için hazirlanan bir rehidrasyon karisimi tavsiye edilir. Iki veya üç dakikada bir bir kasik, bardak veya biberon ile birkaç yudum verilmesi uygundur. Bebege kesinlikle tatlandirilmis yiyecekler, yapay meyve sulari vermeyin.

• Eger bebek düzenli bir sekilde aliyorsa kati yiyeceklere devam edebilirsiniz. Bebek ne kadar sik beslenirse ishalin etkisi o kadar az olur. Muz püresi, pirinç, patates ve makarna gibi nisastali gidalar iyi seçim olustururlar.

• Eger kusmada varsa kati gidalar kusma durana kadar verilmemelidir. Ancak süzülmüs ve seyreltilmis meyve sulari verilebilir. Biraz daha büyük bebekler için sulandirilmis meyve suyu ile karisik gazoz verilebilir.

• Genellikle iki veya üç gün sonra diski normale dönmeye basladiktan sonra doktorunuz artik normal beslenmeye dönebileceginizi tavsiye edecektir ancak yinede bir kaç gün daha süt ve süt içeren kati gidalari kisitli tutmaya dikkat edin.

• Bir veya iki kere sulu diski pek önemli degildir ama bunun devam etmesi; beraberinde ates ve kusmaninda görülmesi, bebegin istahsiz olasi durumunda bir doktora basvurmanizda fayda vardir.


Çocuk Sağlığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler