Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Anal Fissürler Anüste Çatlak


'Anal Fissürler Anüste Çatlak' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Anal Fissürler Anüste Çatlak

anal fissürler. Kadin/erkek orani 1dir. % 90-95i arka orta hatta bulunur. Geri kalani da ön orta hatta bulunur. Çünkü, buralardaki deri relatif olarak daha immobildir ve angülasyon vardir. Diskinin travmatizan etkisi buralarda daha fazla olur. Olaylardan yine çogunlukla düsük posali yiyecekler ve konstipasyon sorumludur.

Anal fissürlerin üç komponenti vardir. Bunlar:
1. Hipertrofiye anal polip
2. Sentinel skin tag (deri çikintisi)
3. Ülser.

Akut ve kronik formlari vardir. Akut formda yüzeyel bir yirtik vardir, ama çok agrilidir. Endürasyon ve ödem vardir. Ülser küçüktür. Diskilamayi takiben damla tarzinda kanama görülebilir. Medikal tedaviye iyi cevap verir.

Kronik formda ise, tekrarlayan travmalar sonucu genellikle derin, internal sfinktere kadar uzanan fissürler vardir. Muayene sirasinda siki bir anal sfinkterin varligi tesbit edilir.

Defekasyon sirasinda agri olur. Bu agri nedeniyle spazm ortaya çikar ve rektum yukari dogru çekilir. Bu angülasyonu daha da artirir. Böylece diskinin travmatize edici etkisi de artar. Hasta defekasyon yapmak istemez. Spazmin da sonucu ile konstipasyon olur ve sert diski daha çok travmaya neden olur. Böylece kisir bir döngüye girilir ve hastalik ilerler.

Klinik tani kolaydir. Glutealar ayrilinca fissür görülüp tani konur.
Anal fissürler ayni zamanda bazi diger sistemik hastaliklarla birlikte görülebilir. Bu açidan dikkatli olunmalidir. Çünkü bu hastaliklar, oldukça önemlidir.

Bunlarin baslicalari:
1. Ülseratif kolit ve Crohn hastaligi: Fissürler birden fazladir ve orta hatta degildirler.
2. Epidermoid Ca: Anal fissür orta hatta olmayabilir.
3. Tbc
4. Syphilis
5. Lösemik infiltrasyon

Anal fissür vakalarinda mutlaka bu hastaliklar arastirilmalidri. Bize bu konuda yardimci olan en önemli bulgu, hastanin genel klinigi ve fissürün atipik lokalizasyonudur (orta hatta olmayip, multiple olusu).

Tedavi:
Önce medikal tedavi denenir. Akut ve travmatik anal fissürlerde etkili olur. Fissür olusumundaki kisir döngüyü ortadan kaldirmak, temel prensiptir. Bu nedenle hastaya analjezik verilir. Posali yiyecekler, laksatifler ve sicak oturma banyolari tavsiye edilir. Medikal tedavi basarili olmazsa, cerrahi tedavi yapilir.

Çesitli cerrahi teknikler uygulanir. Bunlar içinde en çok tercih edileni subkutan sfinkterotomidir. LAA yandan internal sfinkter kesilir. Fissüre dokunulmaz, böylece diski pasaji kolaylastirilir ve travmatik etkisi ortadan kalkar. Fissür 10-15 günde kendiliginden iyilesir.

Ayrica, fissürektomi ve GAA parmakla anal kanal dilatasyonu da yapilip kontrolsüz sekilde adaleler yirtilabilir. Sistemik hastaliklarla birlikte olan anal fissürlerde ise, öncelikle altta yatan patolojiye yönelik tedavi uygulanmalidir. Anal fissür ameliyatlarindan birisi olan fissürotomi ise, çok eski bir tekniktir.


Diğer Konusuyla İlgili Diğer Makaleler