Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Karaciger Fonksiyon Testleri


'Karaciger Fonksiyon Testleri' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Karaciger Fonksiyon Testleri

karaciger fonksiyon testleri. Total Bilüribin düzeyi: IB + DB’dir. Indirekt Hiperbilüribinemi: En önemli neden Gilbert Hastaligidir. Idrarda bilüribin saptanmaz. En önemli neden hemolitik olaylardir. Ayrica: Multiple kan transfüzyonlari, büyük hematomlar, kalp yetmezligi, Diabetik ketoasidozda da izole IB yükselmesi olur. Rifampisin, probenesit gibi ilaçlar da yükseltebilir.

Direkt Hiperbilüribinemi: Safra akimindaki bir engelden kaynaklanir. Diger KC fonksyonlarinda bozulma olmaksizin bazi hastaliklarda da (Dubin-Johnson ve Rotor sendromu) DB yükselebilir. IB + DB yükselmesi daha çok hepatobilier sistem hastaliklarinda olur. KC parankim hastaliklari, sok, sepsis, sag kalp yetmezligi ve absede yükselir.

Idrarda bilüribin: Plazmadaki direkt bilüribinin bir kismi glomerüler filtrattan geçer ve idrarla atilir. Idrar çay rengine benzer. Normal kisilerde ve ID Bilirubinemisi olanlarda idrarda bilirubin bulunmaz.

Idrarda Ürobilinojen: Idrarda artmis olarak bulunmasi KC fonksiyon bozuklugunu (Alkolik KC, Siroz, Malign KC hastaliklari, Akut KC travmalari) gösterir.

Feçeste sterkobilinojen: Tikanma sariliklarinda akolik gaita görülür.

Boya Testleri:
Bromsulfaphthalein (B.S.P.): Anaflaksi nedeniyle kullanimdan kalkmistir.
Indosiyanin Yesili: Daha çok kan akimi ölçümlerinde kullanilir.

Serum Enzim Düzeyleri:
Transaminazlar: Mitokondrial enzimlerdir.
SGPT (ALT): Serum Glutamik pürivik transaminaz ve SGOT (AST): Serum Glutamik Oksaloasetik transaminaz: Tüm dokularda vardirlar. En sik Kalp, KC ve iskelet kasinda bulunurlar. ALT daha çok KC’de bulunur. Normal populasyonda % 2-6 oraninda yüksek bulunabilirler. MI, A. Viral Hepatit, Alkol alimi, ilaç reaksyonlari, Enfeksiyon, Kalp yetmezligi, granülomatöz KC hastaliklari, Malign Hst., Sok, Lenfoma, Tbc gibi hastaliklarda yükselebilir. ALT/AST 2’nin üstünde ise Hepatoselüler disfonksyonu gösterir. Enzim düzeylerinin yüksekligi ile prognoz arasinda iliski saptanmamistir. A. Viral Hepattit’te ALT, AST’tan, Alkolik Hepatitte AST ALT’tan daha yüksektir.

Alkalen fosfataz (ALP): Bu enzim özellikle Kemik, Barsak, KC, plasenta ve Böbrekte bulunur. Normal populasyonda % 2-5 arasinda yüksek bulusabilir. Yaslilarda bu oran % 20 kadar çikabilir. Bu enzim aslinda izoenzim toplulugudur. Normalde serumda bulunan ALP, KC kaynaklidir. Kolestatik sariliklarda, KC abselerinde, Amiloidozis’te, Paget, Osteomolaji, Lösemi ve granülomatöz KC hastaliklarinda yükselir. Plasental izoenzim aktivitesi hamilelik döneminde yükselir.

5’ Nükleotidaz: KC’de bulunan orjinal bir fosfattir. ALP’in KC kaynakli oldugunu gösteren spesifik bir enzimdir.

Laktik Dehidrogenaz (LDH): Spesifik KC enzimi degildir. Artmasi hücre harabiyetini gösterir. Çesitli dokularin nekrozlarinda yükselir. LD1 KC fraksiyonudur. A Viral Hepatit, sinöz, pr. ve metastatik KC tm.lerde .

Gamma Glutamil Transpeptidaz: KC hastaliklarinda oldukça spesifik ve sensitiftir. Hepatobilier fonksyon bozuklugunu çok iyi yansitir. KC tm ve bronsial karsinomda da yüksek bulunur.

Ornitin Karbamil Transferaz: Kronik KC hastaliklarinda yükselir.

Kolinesteraz: Hepataselüler bozukluklarda, toksik hepatitlerde azalir (sentezlenemez).

Prolin Hidroksilaz: Fibrozisi gösterebilir. Siroz ve hepatomalarda yükselir


Karaciğer Hastalıkları Konusuyla İlgili Diğer Makaleler