Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Diş Çürümesi Diş Dolguları


Diş Çürümesi Diş Dolguları

Dis çürümesi dis dolgulari : çogu kez belirtileri fark etmissinizdir. ancak düzenli muayeneniz için dis hekiminize gittiginizde, dis hekiminiz dis çürügünüzü bulur. Ancak, bazi durumlarda: tatli, çok sicak ya da çok soguk bir sey yediginizde disinizde hafif bir agri hissedebilirsiniz. Bu, dis çürümesinin en erken belirtisidir. Eger, tatli, sicak ya da soguk yiyecekler yerken keskin bir agri duyuyorsaniz, bu daha ciddi bir çürümenin isaretidir. Bu durumlarin her birinde, çürüme süreci, disin çürüyen kismi temizlenerek (oyularak) ve bunun yerine dolgu konularak durdurulabilir.

Eger dis çürümesi yayginlasmis ise ya da siz özellikle çok hassassaniz, agriyi kesmek için lokal anestezi (dis etlerine yapilan igne yoluyla) uygulanabilir. Duruma göre bazi dis hekimleri rahatsizlik ve endiseyi azaltmak için diazot monoksit verebilirler. Eger, ilaçla tedavi görüyor iseniz, herhangi bir anestezik almadan önce bunu mutlaka dis hekiminize söyleyin.çünkü, birlikte alinan belirli ilaçlar ve anestezikler ters reaksiyonlar dogurabilir.

Etkilenmis bölüm bir kez temizlendiginde, dis hekiminiz artik disinizi iyilestirmeye hazirlanacaktir. Kullanilan dolgu tipi disin konumuna ve islevine baglidir çigneme islevinin çogunu yapan azi disleri daha fazla basinca maruz kalirlar ve ön dislerden daha dayanikli bir maddeye gereksinimleri vardir. Buna ek olarak, eger mümkünse ön disdeki bir dolgu, disin kendi rengiyle uyumlu olmalidir.

Bazen, çürüme yaygin oldugunda, disinizin tedaviye reaksiyonu ve hassasiyetinin gözlemlenmesini saglamak için geçici bir dolgu yapilabilir. Birkaç hafta sonra, ters belirti ya da sikayetler yoksa, dis hekiminiz dolguyu çikarir ve yerine kalici dolguyu koyar.

Dis dolgulari için en yaygin onarici malzeme gümüs amalgamdir ve arka dislerde kullanilir. Bu tür dolgular aslinda civa, gümüs ve diger metal alasimlaridir. Standart alasima yakin bir zamanda eklenen bakir, günümüzün gümüs dis dolgularini birkaç yil öncekinden daha dayanikli bir hale getirmistir.

Daha pahali bir onarim olan altin dis dolgulari, daha fazla kuvvet ve destek gerektiginde amalgamin yerine kullanilir. Böyle bir dolgu kararmaz.

Ön dislerdeki dis dolgularinin mümkün oldugu kadar görünmemesi gerekmektedir. Porselen sementin bir biçimi olan ve dis minesine benzeyen asit silisit tuzu, yakin geçmise kadar standart bir seçimdi. Artik, daha siklikla plastik reçine kullanilmaktadir. Her iki biçim de doldurulan disin rengiyle uyum saglayacak biçimde renklendirilebilir Gelecekte, bilesik malzemeler azi disleri ve köpek dislerinin çigneme yüzeylerinde kullanilabilecek kadar güçlü yapilabilir.

Ara sira, ön dislerdeki küçük çürükler için onarim malzemesi olarak altin kaplama kullanilmaktadir. Porselen ya da plastik bilesik malzemelerden daha pahali ancak daha dayaniklidir.

Eger disiniz, birkaç dolguyu ya da bir büyük dolguyu kirma tehlikesi olmadan destekleyemeyecek kadar çürümüsse, dis hekiminiz çürügü temizleyebilir, boslugu sement ya da amalgama doldurabilir ve bir porselen kaplama, metal bir kron ya da bir birlesik metal ve porselen kron ile doldurabilir. Kalip genellikle disinize göre yapilir ve kron laboratuvarda imal edilir. Daha sonra bu kron yerine oturtulur, sekil verilir ve son olarak disinizden geriye kalan parça üzerine yapistirilir.


Diş Çürümesi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler