Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Hidrosel Kordon Kisti


Hidrosel Kordon Kisti

Hidrosel, P. vaginalis içinde sadece sivi bulunmasina verilen addir. Peritonla iliskisi varsa komünikan
hidrosel boyun kismi oblitere olarak kapanmis ve peritonla iliskisi ortadan kalkmissa non komünikan hidrosel adi verilir.

Hidroselin anamnezinde skrotal bir kitlenin dogumdan beri var oldugu ögrenilir. Hidrosel fizik muayenede kistik bir kitle olarak palpe edilir. Komünikan / non komünikan hidrosel ayirimini fizik muayene ile yapmak mümkün degildir.

Kitlenin hacminin gün içinde degisiklik göstermesi, yani, sabahlari küçük olan kitlenin gün boyunca karin içi basincini artiran hareketler (aglama, öksürme, beslenme, oturma, ayaga kalkma vb.) nedeniyle giderek artmasi ve gece yatarken büyümüs olmasi peritonla iliskinin varligini gösterir. Çocuk yas gurubunda hidrosellerin büyük bir bölümü peritonla iliskilidir yani komünikan hidrosel tipindedir.

Hidroselin özel bir tipi, p. vaginalisin hem proksimalinin hem de distalinin oblitere olarak inguinal kanal içindeki kisminda sivinin hapsolmasi olarak karsimiza çikar. Fizik muayenede inguinal kanal içinde 1-2 cm. çapli kitle palpe edilir. Ipsilateral testisin asagi çekilmesi ile asagi dogru hareket eden bu kitleye kordon hidroseli (kordon kisti) adi verilir.

TEDAVI:
Hidrosellerin her üç tipinde de tedavi aynidir. Içinde karin içi organlar bulunmadigindan hidroselin
bogulma riski yoktur. Bu nedenle ve sivinin rezorbsiyonu ile spontan iyilesme olasiligi da göz önünde bulundurularak ameliyat birinci yasin bitiminden sonraya birakilir.

Hidrosel ameliyatinda, kese içindeki sivinin bosaltilmasi ve inguinal herni onariminda oldugu gibi yüksek baglama ile peritonla iliskinin kesilmesi yeterlidir.


Kasık Fıtığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler