Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Alkol Tedavisi Alkolizm Ruh Sağlığı


Alkol Tedavisi Alkolizm Ruh Sağlığı

ALKOL - itiraf : Öncelikle buna karar vermek gereklidir. Bir çok alkolige çevresi, hatta doktorlar tarafindan alkolik olmadigi, tek ihtiyaç duydugu seyin biraz daha irade gücü, çevre degisikligi, istirahat ve yeni hobiler oldugu söylenmistir. Zaten alkolikler de alkol problemi oldugunu inkar etme egiliminde oldugu için bu yorumlari severek kabul eder.

Ama zaman içinde artan problemler gerçegi ortaya çikarir. Bir çok kisi alkol karsisinda aciz oldugunu ve yenik düstügünü itiraf edene kadar korkunç deneyimler yasar, maddi ve manevi büyük kayiplara ugrarlar. Insanlarla iliskileri bozulur, çalisma hayatlari alt üst olur, ruhsal çöküntü yasarlar. Oysa bu kadar agir bir bedel ödemeden, alkol içmeyi kontrol edemediginin farkina varip yardim arayisina girmek en iyisidir.

alkolizm problem
Alkol kullanmanin problem haline dönüsmesi için kisinin sürekli alkol aliyor olmasi gerekmez. Kisi, zaman zaman kullansa da, alkol almaya bagli olarak asagidaki problemlerden birisini dahi tekrar tekrar yasiyorsa profesyonel yardimi gerektirecek düzeyde alkol kullanma problemi var demektir:
• Iste, okulda ya da evde üstüne düsen görevleri tekrarlayici bir biçimde aksatma: Kisi alkol nedeniyle zaman zaman ise ya da okula gidemez ya da basarili olamaz, okulu asabilir ya da bu yüzden ceza alabilir.

• Fiziksel olarak tehlikeli durumlarda yineleyici biçimde alkol kullanimi: örnegin alkol etkisinde iken araba ya da makine kullanmak.

• Alkol ile iliskili ortaya çikan yasal sorunlar: örnegin alkollü iken kavgaya karisip göz altina alinma.

• Alkolün neden oldugu ya da alevlendirdigi sürekli ya da tekrarlayici insanlararasi sorunlar: örnegin alkollü iken esle tartismalara girmek ya da kavga etmek.

Unutulmamali ki bu durumlar kisinin alkol aldigi zamanlarin hepsinde degil bazilarinda olabilir ama tekrar tekrar oluyorsa bu kisi içkinin zararli sonuçlarini kontrol edemiyor ve alkolle basi dertte demektir. Bu duruma tipta alkol kötüye kullanimi adi verilir. Fazla miktarlarda ve uzun süre, sik sik ya da sürekli alkol aldigi halde yukaridaki problemleri yasamayan insanlar da vardir. Bunlarin uzun vadede alkole bagli tibbi problemler gelistirme riskleri fazladir. Bu duruma problemli alkol kullanimi denilir.

Alkolik
Alkolizm deyince bir çok insanin zihninde, parklarda ispirto sisesine sarilip sizan agir alkol bagimlilari canlanir ve kolayca kendilerinde alkol problemi olmadigini söylerler. Bazi kisilerde alkol kullanimi ileri boyutlarda problemlere yol açar.

Asagidakilerden en az üçü varsa alkol bagimlisi tanisi koyariz:
• Niyetlendiginden daha fazla miktar ve sürede alkol almak. Örnegin kisi bir bardak içmek için baslar, ama bir sise bitirmeden kalkamaz.

• Kisi birakmayi istedigi ya da defalarca birakmayi denedigi halde yeniden içmeye baslar. Zaman zaman bir kaç gün ya da ay içmeyebilir. Bunu istedigi zaman birakabildiginin kaniti olarak göstermeye çalisabilir.

• Içkiye fazla vakit ayirir. Bazilari gün içinde kimseye farkettirmemeye çalisarak içebilir.

• Içki içmeye firsat bulamadigi sosyal faaliyetleri, hobileri, baska zevk verici aktiviteleri azaltir ya da terkeder.

• Alkole bagli ya da alkolle artan fiziksel (karaciger hastaligi, yüksek tansiyon, gastirit vb), ya da psikolojik (depresyon, annksiyete, uyku bozuklugu vb) problemler yasamasina ragmen içmeye devam eder.

• Ayni etkiyi almak için içtigi miktari arttirir ya da baskalari için çok sayilacak miktarlarda içtigi halde etkilenmez (bunu, yanlis olarak iyi bir seymis gibi, alkole dayanikli oldugunun kaniti olarak öne sürebilir).

• Alkol almadigi zaman titreme, terleme, çarpinti gibi sikayetler yasar.

Alkolizm
Alkolizm müzmin (kronik), tekrarlayici bir hastaliktir. Bu hastalik ilerleyicidir, yani gittikçe kötülesebilir. Aralarda kendiliginden ya da herhangi bir dis etkiyle belirtileri azalsa bile zaman içinde yeniden ortaya çikabilir. Siddetli alkolizm, seker hastaligi ya da yüksek tansiyon vb diger kronik hataliklar gibi sürekli takibi gerektirir. Aralarda kriz durumlari yasanabilir.

Alkoliklerde alkole karsi fiziksel bir duyarliligin yaninda bütün istenmeyen sonuçlarina ragmen sadece irade gücü ile yenilemeyen içme ile ilgili zihinsel bir takinti vardir. Yani bu kisiler alkole bagli olarak yasadiklari kötü sonuçlardan ders almazlar ve hatta baslarina gelenlerin gerçek nedeninin alkol oldugunu inkar ederek teselliyi yine alkolde ararlar.

kurtulmak
Toplum, alkol kullanimini kontrol edemeyen kisilerin ruhen zayif hatta dengesiz oldugunu düsünür. Bir çok alkolik de kendisini böyle görür. Ancak alkolizmin bir hastalik olarak görülmesinden asil kasit kisinin alkol karsisinda iradesini ve seçim yapma gücünü kaybetmesidir. Alkol karsisinda güçsüzlügünü kabul etme ve bu konuda yardim arama, iyiye dogru degisimin ilk adimi ve mutlak sartidir. Milyonlarca insan bu ilk adimla baslanan yolda alkolün sosyal hayatlarina verdigi zararlarin üstesinden gelmislerdir.

Hasta oldugunu kabul edip iyilesmeye istekli olan kisiler tedaviden ve adsiz alkolikler gibi kendine yardim (self help) gruplarindan en iyi yararlanirlar. Ama tedavi için kisinin alkolik oldugunu kabul etmesi sart degildir. Önemli olan danisma amaci ile de olsa bir uzmana basvurmasidir. Çünkü tedavicinin görevi kisiyi, eger varsa, tedaviye ihtiyaci olduguna ikna etmektir. Bunun belli teknikleri vardir. Bu arada sunu da belirtmek gerekir ki bagimlilik tedavilerinin ve kendine yardim gruplarinin etkinligi kesin olarak kanitlanmistir.

normal
Günde 1-2 kadeh içki almanin kalp hastaligi riskini azaltabilecegine isaret eden bilimsel arastirmalar bulunmasina ragmen bazilari için alkol kullanimi kontrol edilemeyen bir saplantiya dönüsür. Sonuçlari itibariyle alkol kullanimi genis bir yelpaze olusturur. Alkolü, seyrek olarak az miktarda problemsiz olarak kullanan pek çok insan oldugu gibi bu nedenle zaman zaman basi derde giren kisiler ve yelpazenin en ucunda alkosüz yasayamaz hale gelen, bu yüzden hayati felç olmus insanlar vardir.

Alkol; beyin, sinir sistemi, mide, sindirim sistemi, karaciger, kemik iligi gibi hayati merkezler basta olmak üzere bütün vücudu etkiler. Etkinin siddeti alinan alkolün miktarina ve sikligina göre degisir. Alkolün neden olabildigi toplumsal, ruhsal, adli vb kötü sonuçlar bu sütunlara sigmayacak kadar fazladir.

Alkol kullaniminin tibbi olarak kabul edilen normal siniri günde erkekler için 2, kadinlar için 1 içkidir. Birim olarak 1 içki, kabaca, bir kutu yada sise biraya, bir bardak saraba ya da 45 mllik bir tek sert içkiye (votka, viski vb) esittir. Bu sekilde hesaplandiginda alinan içkinin türünün hiç bir önemi yoktur. Yani üç bira içmekle üç duble votka içmek ayni miktarda alkol alinmasini saglar ve ayni etkiyi yapar. Dolayisiyla birayi bu baglamda zararsiz bir mesrubat gibi görmek anlamsizdir.


Alkol Bağımlılığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler