Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Alkolün Insan Sagligina Zararlari


Alkolün Insan Sagligina Zararlari

Alkolün Insan Sagligina Zararlari
Alkol, vücudumuz için bir ihtiyaç maddesi olmadigi gibi beynimizden karacigere toksik (zehirli) tesiri bulunan bir maddedir. Alinan alkolün tamamina yakini kana karisir ve kan ile basta beyin olmak üzere bütün vücudu dolasarak tesirini gösterir.

Içilen her kadeh alkol 1000-2000 civarinda beyin hücresinin ölümüne sebep olur. Beyin hücreleri de yenilenemezler.

Az miktarda alkol alan neselenir, zihninin açildigini sanir. Kendine güveni artar, asiri cesaret gelir. Bu durum aldaticidir. Gerçekte verimi ve kapasitesi tam tersine, düsmüstür. Yapamayacagi isleri halledecegini sanarak birçok ise tesebbüs eder. Fakat bu haliyle basaramaz, zarara ugrar.

Mesela araba kullanmasi trafik kazasina davetiyedir. Alkol az miktarda dahi alinsa sürücünün görüsünü daraltir, görmede bulanikliga sebep olur, gözün uyum hizini düsürür. Alkolün verdigi sahte güven ve cesaretle sürat yapar.

Dönemeyecegi virajlara hizli girer ve böylece kaza ihtimali yükselmis olur. Alkolün verdigi nese de geçicidir. Bir süre sonra yerine daha uzun süren hüzün ve eleme birakir.

Dertler, problemler geçmemis, aksine artmistir. Kisi yeniden alkole sarilarak zihnini uyusturmak ister, bu da alkolizme kayis demektir.


Alkol Bağımlılığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler