Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Gebelikte Beslenme Diyet Hamilelik Diyeti


'Gebelikte Beslenme Diyet Hamilelik Diyeti' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Gebelikte Beslenme Diyet Hamilelik Diyeti

gebelik diyeti hamilelik diyeti : Hamile oldugunu yeni ögrenen kadinlarin pek çogunda, en çok ilgi çeken konulardan birisi beslenme seklinin nasil olmasi gerektigidir. Çogu kadin bebeginin gelisimi için dogru ve dengeli beslenemedigini düsünür. Hatta ilk aylarinda kilo alamayan gebeler endiselenebilirler. Aslinda tüm bu endiseler çogu zaman gereksizdir. Çünkü bulanti ve kusmalar ile istahsizlik problemleri ilk aylarda kilo almayi dogal olarak engelleyebilir.
Kimi zaman hastalarin eline çesitli diyetler verilmekte ve belli beslenme programlarina zorlanmaktadirlar. Bazi gebeligin özel durumlari haricinde bu tür yaklasimlarin hiçbir bilimsel geçerliligi yoktur. Kadinlari korkutarak sevmedikleri veya tolere edemedikleri gida maddelerini tüketmeye zorlamak kabul edilebilir bir yaklasim degildir. Bu tür diyetler ancak konunun uzmani diyetisyenler tarafindan hastanin durumu göz önüne alinarak, doktorunun önerileri dogrultusunda ve kisiye özel olarak hazirlanabilir.
Ancak yine unutulmamalidir ki bebegin büyümesi, saglikli olmasi, ruhsal, fiziksel, zihinsel yönden iyi gelismesi annenin sagligi ve dengeli beslenmesiyle orantilidir. Annenin gebelik öncesi fiziksel gelisimini tamamlamis olmasi, besin depolarinin yeterli olmasi ve yasi, hem bebegin hem de annenin sagligini koruyacak en önemli etkenlerdir. Çünkü bebek, annenin besin yedeklerinden ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekeni seçip alarak, büyür beslenir.
Annenin günlük yasantisini sürdürecek yeterli enerji ve besin ögelerini alirken dogal yollardan fazladan alacagi protein, enerji, vitamin ve mineraller hem kendisi hem de dogacak bebegin saglikli olmasinin garantisidir. Normal bir gebelik sürecinde annenin kendi gereksinimine ek olarak tükettiklerinin bebege aktarilmasi için annenin yaklasik 10-12 kg almasi yeterlidir. Bu artisi saglayabilmek için gebelik öncesine göre bir gebe ek olarak günlük 20 gr. protein, 15-20 mg. demir, 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji almasi gereklidir. Gebelikte siklikla tüketilmesi gereken besin ögelerine göz atalim.
KALSIYUM : Kalsiyum, bebeginizin gebeligin 8. Haftasindan itibaren olusmaya baslayan kemik ve dislerinin gelisimi için gerekli bir mineraldir. Gebelikte, normalde gerek duydugunuz miktarin iki kati kadar kalsiyum gereklidir. Çünkü gebelik boyunca dis ve kemiklerden sürekli bir kalsiyum eksilmesi olmaktadir. Kalsiyum açisindan zengin besinler peynir, süt, yogurt ve yesil yaprakli sebzelerdir. Ancak süt ürünlerinin yag açisindan da zengin oldugundan dolayi yagi alinmis süt ve yogurdu tercih etmeniz daha dogru olacaktir. Brucella, tifo benzeri hastaliklardan korunabilmek için tükettiginiz peynirin ve sütün hijyenik ve iyi pastörize olmasina da özen gösterin.
PROTEINLER : Gebelikte artan protein gereksinimi karsilamak için kirmizi ve beyaz et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balik, kuru baklagiller (fasulye, mercimek, barbunya..) gibi proteinden zengin besinler önerilir. Proteinler, hayvansal ve bitkisel proteinler olarak ikiye ayrilir. Diyetlerde bitkisel ve hayvansal proteinler esit oranlarda tüketilmelidir. Hayvansal gidalardaki yag mümkün ölçüde alinarak, etin yagsiz sekilde tüketilmesi önerilir. Ayrica balikta proteinden baska bulunan omega 3 ve omega 6 yag asitleri de bebegin zeka gelisimi üzerine olumlu etkili maddelerdir. Tüketilen balik taze ve iyi pisirilmis olmalidir.
C VITAMINI : C vitamini demirin bagirsaklardan emiliminde, vucudun hastalik etkeni mikroorganizmalara karsi immun (bagisiklik) direncinin arttirilmasinda ve metabolizmamizdaki pek çok biyokimyasal süreç için gerekli bir vitamindir. Gebelikte C vitamini gereksinimi metabolizmanin hizlanmasina bagli olarak artmistir; ancak düzenli bir sekilde beslenen gebelerde hap seklinde vitamin alinmasi önerilmemektedir.
C vitamini portakal, limon, kirmizi ve yesil biber, domates, çilek, greyfurt, karnibahar, lahana, brüksel lahanasi gibi pek çok taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadigi için her gün belli bir miktar alinmalidir.
Uzun süre saklanan ve pisirilen besinlerde C vitamininin çogu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, iyi yikanmis sebzeleri çig ya da az haslayarak yemelisiniz. Ayrica gebelere uzun süre beklemis, dogal içerikli olmayan, konserve ve benzeri gidalar da önerilmez.
FOLIK ASIT : Bebegin merkezi sinir sisteminin gelismesi için özellikle gebeligin ilk haftalardan itibaren folik asit alinmasi çok önemlidir. Vücutta depolanmadigi ve gebelik süresince normalden fazlasina gerek duyuldugu için her gün alinmalidir. Taze yesil sebzeler folik asit kaynagidir, ancak uzun süreli pisirmeler ve uzun süre bekleyen gidalardaki miktarini azaltir. En çok ispanak, yer fistigi, findik, karnibahar, kepekli ekmekte mevcuttur.
Dogal gidalar gebenin folik asit açigini tam olarak kapatamayacagindan ötürü gebeligin ilk haftalarindan itibaren hap olarak disaridan alinmasi uygun olacaktir. Gebelerde folik asit eksikligine bagli bebeklerde nöral tüp defektleri adi altinda toplanan bir takim anormalliklerin (hidrosefali, spina bifida, anensefali) ortaya çikabilecegi gösterilmistir.
Ayrica bu gebelerde preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) daha sik gelistigi gözlenmistir. Daha önceden folik asit eksikligi saptanmis veya nöral tüp defekt anomalili bebek dogurmus kadinlar, gebe kalmayi düsündükleri tarihin en az 3 ay öncesinden itibaren folik asit alimina baslamalidirlar.
LIFLI GIDALAR (Posali gidalar) : Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü olusturmasi gereken lifli (posali) yiyecekler, gebelikte sik görülen kabizligin ve bagirsak tembelliginin önlenmesinde çok yararlidir. Genellikle tüm sebze ve meyveler lif açisindan zengindir. Her gün bolca yiyebilirsiniz.
Kepekli besinler de lif içerir, ancak diger bazi besinlerin bagirsaklardan emilimini azalttigindan asiri tüketilmemelidir. Lifli gidalar en sik olarak kepekli ekmek, yulaf ezmesi, barbunya, kepekli makarnalar, kayisi, kuru üzüm, bezelye, pirasa, esmer pirinç, ahududu, kuruyemiste bol miktarda vardir.
GEBELIKTE SIVI ALIMI : Gebelik süresince bol miktarda su ve sivi alimi sizin ve gebeliginiz açisindan son derecede yararlidir. Özellikle bol su tüketimi idrar yolu enfeksiyonu, oligohidramnios (bebegin amnion sivisinin normalden az olusu), erken dogum eylemi, solunum yolu enfeksiyonlari, kabizlik, ishal gibi pek çok durumda koruyucu veya tedavi edici olabilir.
Gebelikte çay, kahve, kolali içecekler ve kakao önerilmez. Çay içerdigi tein maddesiyle demir eksikligine yol açarken, diger maddeler kafein içerdiginden ötürü bebek üzerine olumsuz etkide olabileceginden dolayi önerilmemektedir. Maden suyu (soda) içilmesinin ise hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Tamamen dogal ve hiçbir katki maddesi içermeyen nane, limon, adaçayi, ihlamur, kusburnu, papatya gibi bitki çaylari da gebelikte içilebilir. Ancak, sinemaki çayi nin içimi konusunda bazi endiseler vardir. O yüzden bu bitkisel çayin gebelik sirasinda tüketilmesi önerilmemektedir.
Alkol, gebelikte kullanildiginda bebekte fetal alkol sendromu olarak tanimlanip, zeka geriligi ve bir takim yapisal anormalliklerle kendini gösteren problemlere yol açtigindan ötürü kesinlikle zararlidir. Gebelikte gereksiz kalori tüketimini de kisitlamak gereklidir. Unutulmamalidir ki, önemli olan annenin karninin yag baglamasi degil içerideki bebegin saglikli ve uygun gelisimidir.
Bu yüzden kek, bisküvi, reçel ve mesrubat gibi temel besin ögelerinden yoksun sekerli yiyecek-içeceklerden mümkün oldugunca kaçinmak gereklidir. Ayrica yagli kizartmalar yerine haslama türü gidalar tercih edilmelidir. Asiri tuz tüketiminden de kaçinmak uygundur. Özellikle son aylarda asiri tuzlu yeme ile vucütta ödem artabilir, tansiyon yükselebilir ve kendinizi daha rahatsiz hissedebilirsiniz.
Hangi besin kaynaklari ne ise yarar? ? Et, yumurta, kurubaklagiller: Beyin, kas, kemik ve dislerin gelisimi ve kan yapiminda görevlidir. Protein ve demir gereksinimini karsilarlar. ? Süt ve süt ürünleri: Kemik, dis gelisimi ve büyüme ile görevlidirler. Protein ve kalsiyum kaynagidirlar. ? Sebze ve meyveler: Büyüme ve gelisme için vitamin ve mineralleri saglarlar. ? Tahillar: Kalori ve B grubu vitaminleri içerdiklerinden büyüme ve gelismeye için önemlidirler. ? Yag ve sekerler : Sadece enerji içerirler ve enerji açigini kapatirlar.
Yas, boy ve hareket durumumuza göre uygun agirlikta gebelige baslanmalidir. Çok kilolu bir gebeyi zayiflatmak gebelik sürecinde dogru degildir, kilosunu korumaya çalismak ve özellikle dördüncü aydan sonra kalori kisitlamasina gitmemek gerekir. Beslenmede yüksek kalorili yiyeceklerin fazlaca almasina engel olmak, ancak gebelik için gerekli temel besin ögelerini alarak gereksinmeleri karsilamak esastir. Ergenlik çaginda olan veya yasantisi geregi çok hareketli gebelerde ise mutlaka olmasi gereken, kilonun korunmasi ve ek olarak gebelik için artan gereksinimin karsilanmasidir.
Gebelikte agirligin takibi çok önemlidir. Ilk üç ayda 0,5-1 kg, sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg, agirlik kazanmasi uygundur. Çok zayif gebelerde, yetersiz ve dengesiz beslenenlerde düsük agirlikli dogum, erken dogum, ölü dogum, zihinsel ve bedensel özürlü dogumlar görülebilir. Annede anemi (kansizlik), kemik ve dis kayiplari, preeklampsi, vücutta su tutulmasi (ödem), is gücü kaybi, halsizlik görülme orani yüksektir. Çok kilolu gebelerde ise hipertansiyon, seker hastaligi, dogum güçlükleri gibi problemler görülebilir. Bu nedenle anne adaylarinin gebelik öncesi kontrolleri yapilmasi, gebe kaldiktan sonra her ay beslenme ve kilo izlenmesinin yapilmasi gerekmektedir.
BESLENME IÇIN IPUÇLARI : ? Ögünleriniz sik ve az az porsiyonlar halinde olmalidir. Ne uzun süre aç kalin, ne de yediginizde tika basa midenizi doldurun. ? Aldiginiz gidalarin taze olmasina dikkat edin. Konserve, beklemis gidalar ve içinde katki maddeleri bulunarak saklanan gidalar yerine taze ve dogal maddeleri tüketmeye özen gösterin. ? Yediginiz gidalarda çesitlilige önem verin. Bu sekilde pek çok vitamin ve minerali almaniz mümkün olacaktir. ? Asiri yagli, tatli, baharatli ve kalorili gidalar yerine protein ve karbonhidrattan zengin, yag orani düsük besin ögelerine yönelin. ? Preeklampsi durumu veya riski varsa protein aliminizi arttirmaniz gerekebilir veya gebelige bagli seker hastaligi (gestasyonel diabet) söz konusu ise diyetisyeninizin önerecegi sekilde kalori kisitlamasina gitmeniz gerekebilir. ? Gebelikte disaridan hap olarak alinmasi gereken iki madde folik asit ve demirdir. Dengeli beslenebilen bir gebede bunlar harici vitamin veya mineral alimi gereksizdir. Piyasada pek çok multivitamin adi verilen ve içinde pek çok vitamin ve mineralleri barindiran ilaçlar vardir. Bunlar çogu hekim tarafindan reçete de edilmektedir.
Son yillarda yapilan bilimsel çalismalar; gebelikte disaridan hap olarak alinan A, C, E vitaminleri ile magnezyum, kalsiyum, çinko, selenyum, bakir, flor gibi eser elementlerin, düzenli beslenenlerde gebelik üzerine her hangi bir olumlu etkilerinin olmadigini göstermistir. Eger gebelige bagli bacak kramplariniz oluyorsa Magnezyum , preeklampsi riskiniz varsa kalsiyum u ilave olarak doktorunuz size reçete edebilir. Sentetik multivitamin haplari, dengeli beslenemeyen gebelerde destekleyici olarak verilebilse de dogal gidalarin hiçbir zaman yerini tutmayacaktir.
? Gebeligin ilk aylarinda yapilan Toxoplasma testleri sonucunda vücudunuz bu parazitle önceden hiç karsilasmamissa bazi önlemleri almaniz sarttir. Özellikle kedi ve köpek diskilariyla bulasan bu rahatsizlik gebelik döneminde ortaya çikarsa bebekte ölümcül veya sakatliklara yol açan problemlere neden olabilir. Toxoplasma özellikle iyi yikanmamis sebze ve meyveler ile iyi pismemis çig etlerden geçer. Toxoplasma ülkemizde özellikle çig etlerin yogun olarak tüketildigi dogu ve güneydogu Anadolu bölgelerinde sik olarak görülmektedir.
Toxoplasmadan korunmak için; ? Ellerinizi ögün önceleri düzgün sekilde yikayiniz ? Sebze ve meyveleri de tüketmeden önce uzun süreli yikayiniz. ? Evinizde kedi veya köpek besliyorsaniz asilarini ihmal etmeyin, onlara da çig et vermeyin ve yakin temastan kaçinin. ? Çig veya iyi pismemis et ve et ürünlerinden (sucuk, salam, sosis, çig köfte gibi) kaçinin. ? Beslenmede suyu asla ihmal etmeyin. Günde en az 8-10 bardak su için. Yaz aylarinda bu miktar 15 bardaga kadar çikilabilir. Özellikle ileri aylarda kabizlik sikayeti varsa bol su içerek, kabugu ile yenen meyveleri tüketerek, her ögünde sebze ile salataya yer vererek ve yürüyüs yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. ? Günde 1-2 bardak süt içmeniz gebelikte ortaya çikan kalsiyum kayiplarini yerine koymak içindir. Süt içemiyorsaniz yogurt veya ayran tüketiniz. Peynir veya çökelek de tüketebilirsiniz. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmasina dikkat edin. ? Yemeklerde iyotlu tuz kullaniniz. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekleri az tuzlu pisirin. Özellikle son aylarda olan ödemlerin azaltilmasi amaciyla bu dönemlerde tuzu azaltin. ? Genelde sabahlari yataktan kalkinca baslayan bulantilarda bir dilim peynir, bir iki grissini rahatlik saglayabilir. Özellikle gebeligin ilk üç ayinda olan bu bulanti ve kusmalardan kendinizi korumak için bu dönemde kati, kuru ve yagsiz gidalari tercih edin. Mutfak kokularindan ve agir parfümlerden uzak durun. Bu dönemde tuzlu kraker, patates haslamasi, leblebi ve bisküvi türü gidalari alarak sikayetinizle bas edebilirsiniz. Az ve de sik yemeyi unutmayin. ? Önceden belirtildigi gibi gebelik diyet yapmak için uygun bir zaman degildir. Hamilelikte belli miktarda kilo alimi sarttir. Zayif bir bünyeye sahipseniz daha fazla, kilolu bir bünyeniz varsa daha az kilo almaniz uygun olacaktir. Kilo durumunuzu Vücut kitle indeksi ile degerlendirebilirsiniz.
Gebelik döneminde tüketilmesi gereken besinler ve ölçüleri dogru beslenme ve gebelik durumunun özellikleri nedeniyle gereksinmelerin çesitli yiyecek guruplarindan saglanmasi gerekir. Besin ögeleri vücudumuzda çesitli görevler yaparlar. Ayni görevleri yapan yiyeceklerden besin gruplari olusturulmustur. Grup seçeneklerinden birini tüketmiyorsaniz bir digerini yiyerek de dogru beslenebilirsiniz.


Hazır Diyet Konusuyla İlgili Diğer Makaleler