Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Seker Diyeti Diyabet Seker Hastaligi


'Seker Diyeti Diyabet Seker Hastaligi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Seker Diyeti Diyabet Seker Hastaligi

Seker diyeti , diabet (seker hastaligi) olan hastalarin uymasi gereken basit ama çok önemli bazi kurallari içerir. Seker diyeti düzenlenirken temel amaç, kan sekerini normale yakin seviyede tutmak, hiperglisemi (kan seker düzeyinin yükselmesi) ve hipoglisemiyi (kan seker düzeyinin düsmesi) önlemek, ideal vücut agirligini saglamak, hastalikla ilgili olarak uzun dönemde gelisebilecek büyük ve küçük damar komplikasyonlarini (sorunlarini) önlemek, yani yasam kalitesini yükseltmektir.

Çay sekeri, seker, reçel, marmelat, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva çesitleri, hazir meyva sulari, sekerli kurabiyeler, pasta ve tatlilar, kurutulmus meyvalar ve mesrubatlar gibi yiyecek ve içeceklerin içindeki sekerler vücudumuzda hizli bir sekilde glikoza çevrilerek kana geçerler ve kan sekerinizde ani yükselmeler meydana getirirler. Yüksek kan sekeri arzuladigimiz bir durum olmadigindan bu tür yiyeceklerin diyetimizde yer almamasi gereklidir.

Ekmek, pirinç, makarna, patates, un, misir, mercimek, kuru fasulye, nohut gibi yiyeceklerin içindeki nisasta vücudumuzda glikoza çevrilir, ancak bu tip yiyeceklerin içindeki nisastanin glikoza çevrilmesi yavas oldugundan, kan sekeri daha geç ve daha yavas yükselir. Posa içerigi yüksek olan nisastali yiyecekler (kepekli ekmek, bulgur, kuru baklagiller gibi), düsük posali nisastali yiyeceklere göre (beyaz ekmek, patates, pirinç) kan sekerinizin daha geç ve daha yavas yükselmesini saglarlar.

Kirmiz et, balik, tavuk, süt, süt ürünleri ve yumurta gibi yiyeceklerde bulunan proteinler vücut dokularinin gelismesini ve gerektiginde onarilmasini saglar. Proteinler ayrica enerji elde etmek amaciyla da kullanilabilir. Iyi kontrollü seker hastaliginda günlük protein ihtiyaci yetiskinler için; ideal vücut agirliginin 0.8, çocuklar için 1.5-3 ile çarpimi ile bulunur. Ancak kan sekerinin uzun süre kontrollü olmamasi böbrekleri etkileyebilir. Böyle bir durumda protein kisitlanir.

Zeytinyagi, ayçiçegiyagi, misirözüyagi, soyayagi gibi siviyaglar margarin, kahvaltilik yag, krema, mayonez, ayrica salam, sucuk, pastirma gibi et ürünleri, findik, fistik, ayçekirdegi gibi kuruyemisler yag bakimindan zengin yiyeceklerdir. Yaglar vücudunuzda depolanir ve daha sonra enerji elde etmek amaciyla kullanilir. Yaglar, diyetin küçük bir bölümünü olusturmalidir.

Daha fazla posa yiyin. Bitkisel kaynakli gidalarin insandaki sindirim enzimleri tarafindan parçalanmayan kisimlarina posa denir. Posa iki gruba ayrilir.
1- Bugday kepegi, hemiselüloz gibi suda erimeyen ve sindirilemeyen posalar yiyeceklerin bagirsak kanalina geçisini ve bagirsak hareketlerini hizlandirir.
2- Suda eriyebilen posa; elma, greyfurt, limon, portakal, yulaf kepegi, kuru baklagiller ve birçok sebze suda eriyebilen posa içerir. Posanin bu türü mide bosalmasini geciktirir, karbonhidratlarin sindirimini yavaslatarak glisemi yükselmelerini önler, bagirsak çalismasini düzenler kabizligi önler. Suda eriyebilen posa yüksek kan kolesterol ve trigliserid düzeylerinin düsmesinde de yardimcidir.

Diyetin posa içerigini arttirmak için ne yapmali? Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç yerine bulgur, meyva suyu yerine meyva tüketiniz. Kabugu ile yenilebilen meyvalarin kabugunu soymayiniz. Ögünlerde sebze ve salata yemeyi ihmal etmeyiniz. Kuru baklagilleri sikça tüketiniz.

Daha az tuz tüketin. Insanlar çok zaman, vücutlarinin ihtiyaç duydugu miktardan biraz daha fazla tuz yer. Bu fazla tuz, bazi insanlarda tansiyonun asiri yükselmesine neden olabilir. Diyabetlilerde tansiyonun yüksek olma olasiligi, diyabetli olmayanlardan çok daha fazladir. Yüksek tansiyon ve diyabet, tehlikeli bir ikilidir. Aldiginiz tuz miktarini azaltmak için yemekleri pisirirken daha az tuz kullanin ve sofradaki tuzlugu ortadan kaldirin. Konservelenmis, kutulanmis ya da saklanmak üzere tuzlanmis besinlerden çok az tüketin. Hazir çorbalar, dondurularak hazirlanmis gidalar ve benzeri besinler tuz bakimindan genellikle zengindir.

Daha az yag, özellikle daha az hayvansal yag alin. Bunun hedefi, kalp sagligiyla ilgili riskleri azaltmaktir. Kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olmasi, kalp krizini davet eden etkenlerden biridir. Kolesterol vücutta da üretilen bir tür yagdir ve kandaki kolesterol düzeyinin çok yüksek olmasi, kan damarlarini tikayabilir. Besinlerimizdeki yagi ve özellikle de hayvansal yagi azaltmak, kan kolesterol düzeyinin düsürülmesine yardim eder.

örnek bir seker diyeti
SABAH
1 su bardagi sekersiz çay
2 kibrit kutusu beyaz peynir
Salatalik, domates
2 dilim kepekli ekmek

ARA ÖGÜN
1 su bardagi ayran
2-3 adet kepekli bisküvi
1 porsiyon meyve

ÖGLE
3 köfte kadar kadar et (100 gram) veya 1 porsiyon kuru baklagil yemegi
1 porsiyon sebze yemegi
Salata
1 kase yogurt
2 dilim kepekli ekmek

IKINDI
1 dilim kepekli ekmek
1 dilim beyaz peynir
1 porsiyon meyve

AKSAM
1 kase çorba
1 porsiyon sebze yemegi
Salata
1 kase yogurt
2 dilim kepekli ekmek

GECE
1 su bardagi sekersiz süt
1 porsiyon meyve


Hazır Diyet Konusuyla İlgili Diğer Makaleler