Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Erkekte Kisirlik Kisirligin Sebepleri


'Erkekte Kisirlik Kisirligin Sebepleri' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Erkekte Kisirlik Kisirligin Sebepleri

Erkekte görülen kisirlik sebepleri çök çesitlidir. Baslicalarini söyle siralayabiliriz:
♂ Sperm Yollarinda Tikaniklik: Erbezleri normal sperm (erkek üreme hücresi) imal ettikleri halde, sperm çikis kanallari kapali oldugu için erkek kisirlasmistir. Kanal tikanikliginin sebepleri agir geçen atesli hastahklar, bel soguklugu, verem ve tümörlerdir.
♂ Hormon Düzensizligi: Erkege has cinsiyet özelliklerini ka­zandiran hormonlarin bir görevi de sperm ve meni üretmektir. Hormon salgilayan bezlerde ve bu bezlere beyinden emir getiren sinirlerde bir âriza oldugu takdirde sperm ve meni üretimi aksa­yacak, erkek kisirlasacaktir.
♂ Erbezi Yoklugu: Bazi erkek çocuklarinda, anneye bagli bir hastalik sebebiyle, dogustan erbezleri yoktur. Bazan, erbezleri üst kanallarda kalarak torbaya inmemislerdir. Dogumdan hemen sonra, anneler, erkek bebeklerin erbezlerini kontrol etmeli; torbaya indiklerinden emin olmalidir. Vaktinde farkedilen erbezi anor­mallikleri, cerrahi müdahale ile, kolayca torbaya indirilmektedir.
♂ Meslek Hastaliklari: Uzun zaman kursun ve benzol gibi ze­hirli madde buharlarinin teneffüs edildigi mesleklerde kisirlik gö­rüldügü gibi; fazla dozda radyasyona maruz kalanlarda da kisir­hk görülmektedir.
♂ Agir Beslenme Bozukluklari: Yeterli gida alamayanlarda ge­lisme bozukluklarina bagh olarak kisirliga yolaçan cinsiyet bo­zukluklari da meydana gelmektedir.


Kısırlık Konusuyla İlgili Diğer Makaleler