Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Romatoid Artrit Eklem Romatizmasi


'Romatoid Artrit Eklem Romatizmasi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Romatoid Artrit Eklem Romatizmasi

Daha çok 20-45 yas arasi kadinlarda görülen bir romatizma seklidir.
Genellikle el ve ayaklardaki küçük eklem­leri sarar. Köprücük kemigi ile gögüs kemigi arasindaki eklem de bundan etkilenebilir. Eklemlerde agri, sisme ve hareket zorlugu ile kendisini belli eder. Bilhassa sabahlari eklemlerde rahatsizlik verici bir sertlik mevzubahistir.
Hastaligin ilerlemesi halinde, ag­ri büyük eklemlere de geçerek bunlari hareket ettiren kaslari etki­si altina ahr. \”Sabah sertligi\” basladigi zaman, hasta elinde çay bardagini tutamaz; düsürür. Parmaklarini açmakta ve hareket et­tirmekte zorluk çeker. Hastaligin aktif süresi boyunca yüksek ol­mayan bir ates vardir.
√Zamanla eklem çevresindeki dokular siser, sekil bozukluklari ortaya çikar.
√ Romatizmanin baslangiç döneminde aspirin, fenilbutazon gibi ilâçlarin ve altin zerklerinin faydali oldugu bilinmektedir. Bunda da fizik tedavinin ve kaphca kürlerinin etkisi büyük olmakta; ço­gu zaman iyi neticeler vermektedir.
√ Çocuklarda ortaya çikan bogaz ve agiz enfeksiyonlariyla va­kit geçirmeden mücadele edilmeli; tedavisi saglanmalidir. Dis as­peleri, bademcik iltihaplari, farenjit bunlarin basinda gelmekte­dir.
√ Soguk ve rutubetli havada fazla kalmamali; islak elbise ile, yahn ayak dolasmamalidir. Bu cümleden olarak; kisin kazak, yün çorap, atki ve basliksiz disari çikmamalidir.
√ Saglik sartlari yönüyle elverissiz ortamlarda çalismamali; yorucu, yipratici eglencelerden, alkol ve sigaradan uzak durmalidir.
√ Istirahate yetecek kadar uyumali, vitamin ve protein ihtiva eden sebzeleri ve gidalari sofradan eksik etmemelidir.
√ Nezle, grip ve soguk alginligi gibi mevsim hastaliklarini ha­fife almamah; hastalik geçinceye kadar istirahat etmeli ve iyi bes­lenmelidir.


Romatoid Artrit Konusuyla İlgili Diğer Makaleler