Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Erkeklerde Dogum Kontrol Yöntemleri


'Erkeklerde Dogum Kontrol Yöntemleri' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Erkeklerde Dogum Kontrol Yöntemleri

√ erkeklerde dogum kontrol yöntemleri - Vazektomi (Kanallarin Baglanmasi) :
Spermler Testislerde üretilir. Her iki testiste olgunlasan spermler epididimler ve vas deferens denilen kanallarla mesanenin arkasindaki seminal kabarciklara ve prostata giderler. Seminal kabarciklar ve prostat bezi tarafindan olusturulan semen sivisiyla karisarak uretra yolu ile penisten atilirlar.

Iste vazektomi denilen cerrahi islemle spermi tasiyan vas deferens adli kanallar çift tarafli olarak kismen çikarilir ve uçlari baglanir. Böylece testislerde üretilen spermlerin semen sivisi ile karismasi önlenir ve gebelik olusmaz.

Lokal anestezi ile scrotumlarda küçük birer kesi açilarak vas deferensler bulunur, kesilerek baglanir. Agri ve kanama olmaz. Çok kisa süreli, kolay ve ucuz bir islemdir. Islem sonrasi hasta hemen evine gönderilir. 1-2 gün agir aktiviteler yapmamasi önerilir.

Vazektomi sonrasinda erkegin cinsel hayatini etkileyecek hiçbir degisiklik olmaz. Ereksiyon, orgazm ve bosalma eskisi gibi devam eder. Vazektomi sonrasinda geriye dönüsüm operasyonlari yapilabilirsede bunlarin basari sanslari % 100 degildir. (Vazektomi üzerinden 3 yildan az zaman geçtiyse gebelik orani yaklasik %85, 3-8 yil geçtiyse %55, 9-14 yil geçtiyse %45, 15 yildan fazla süre geçtiyse yaklasik %33 tür)

Bu yüzden vazektomiye karar vermeden önce her iki esinde iyice düsünmesi gerekir.Genellikle 30 yasin üzerindeki, dengeli kari-koca iliskisi olan, 2 veya daha fazla çocuklu ve birdaha kesinlikle çocuk istemeyen ailelerde tercih edilir.

Vazektomiden sonra 12 haftaya kadar seminal kabarciklarda sperm bulunabilir. Bu nedenle bu süre içinde diger yöntemlerle korunmaya devam edilmelidir. Korunmasiz olarak cinsel iliskiye ancak yapilan 2 sperm testinde sperm görülmezse izin verilir.


Erkeklerde Cinsel Hastalıklar Konusuyla İlgili Diğer Makaleler