Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Orta Kulak Iltihabi Otit


'Orta Kulak Iltihabi Otit' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Orta Kulak Iltihabi Otit

Daha çok çocuklarda görülen bu iltihabi rahatsizlik kulagin, kulak zarinin arkasinda yer alan orta kulak bölümünde genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çikar.

Agri, ates, kulakta dolgunluk hissi, isitmede azalma ve kulak akintisi gibi belirtiler verir. Hastaligin baslangicinda kulak zarinda kizariklik, giderek bombe bir görünüm ve zardaki delinmeyi takiben de koyu kivamli sari-yesil renkli iltihabi akinti görülür.

Nezle, grip, sinüzit gibi burun tikanikligi ile giden hastaliklarin uzun sürmesi durumunda, bazen de burun tikali iken suya dalma, uçakla yolculuk gibi aktiviteler sirasinda kulakta acima ve atesli hastalik baslayabilir.

Yeni baslayan, akut iltihapiarda tibbi tedavi gayet basarili sonuçlar verir ve on günlük bir antibiyotik ve dekonjestan tedavi ile hastalar sifa bulur. Bazen hastaligi teshis eden hekimler, tibbi tedavi ile atesin düsürülemedigi durumlarda kulak zarina çizik atma anlamina gelen \"parasentez\" islemini gerekli görürler. Kulak hekimi tarafindan çizikten akitilan cerahat bir aspiratör yardimi ile emilerek, zardaki gerginlik giderilir ve çocugun atesi düser, agri hafifler.

Çocuklarda sik görülen bir orta kulak rahatsizligi da siklikla okul öncesi çagda yer alan \"geniz bademcigi\"nin asiri büyüklügü ya da iltihabina bagli gelisen \"seröz otit\"dir. Burada orta kulagi havalandiran östaki tüpünün geniz tarafindaki agzi lenfödem ile tikanmis ve orta kulak havasiz kalmistir. Havasizlik kritik boyutlara gelince; vakum etkisiyle orta kulaga kanin sivi kismi sizar ve orada göllenir. Bu sivi birikimi agri ve atese neden olmamakta, ancak çocuklarda genellikle her iki kulakta da hafif derecede isitme kaybina yolaçmaktadir. Bu durumu aileler; \"çocuklarinin arkadan seslenildiginde duymadigi\", \"televizyonu çok yakindan seyrettigi ya da herkes normal duyarken sesini açtigi\" seklinde ifade eder.

Bu durum okul çaginda ders basarisizligina, çocugun hirçinlasmasina sebep olabilmektedir. Isitme kaybinin tek tarafli oldugu vakalarda bu durum kolayca ailenin gözünden kaçabilir. O nedenle burun tikanikligi sürekli olan, agzi açik ve hiriltili uyuyan ve yastigina salyasi akan çocuklarin geniz bademcigi ve seröz otit yönünden incelenmesinde yarar vardir.

Bu rahatsizligin tedavi edilmedigi durumlarda; kulak zari incelmekte, gerginligini kaybedip havasizliga dayanamayarak çökmekte ve nihayet müzmin orta kulak iltihabina ve agir isitme bozukluklarina neden olmaktadir. Sonuçlari itibariyle böylesine önemli bir rahatsizligin teshisinde hekim muayene yaninda \"tim panogram\" denilen basinç testini yapar ve havasizligin boyutlarini saptar.

Tibbi tedavinin basarisiz kaldigi durumlarda; cerrahiye basvurulur. Önce rahatsizliga sebep olan geniz bademcigi alinir ve ayni seansta her iki kulak zari çizilerek biriken sivi disari emilir ve açilan delige havalanma tüpü takilir. Ortalama 1 mm iç çapi olan bu tüpler havalanmayi temin ederek, östaki tüpünün çalismasini saglar. Ortalama 6 ay yerinde kalan tüpler zamani gelince kendiliginden atilirlar. 1 yildan uzun kalmasi genelde istenmez ve bu süre sonunda hekim tarafindan kolayca çikarilir.


Kulak İltihabı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler