Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Meme Hastaliklari Büyük Memeler Kitle


'Meme Hastaliklari Büyük Memeler Kitle' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Meme Hastaliklari Büyük Memeler Kitle

Memedeki kitleler genellikle kadinlar tarafindan kendiliginden ve tesadüfen tespit edilir. Hastalar bu kitleyi 'yumru, sertlik ya da sislik' seklinde yorumlayarak hekime gelirler.

Meme hastaliklarinin belirtileri hastaya ve hastaliga göre degisiklik gösterir, ancak kabaca bunlarin tasnifini söyle yapabiliriz:
• Memede kitle, yani ele gelen sislik
• Meme agrisi
• Memede büyüme
• Meme derisinin retraksiyonu; yani cildin muntazam yapisinin bozularak, düzensiz, çekintili hal almasi
• Meme basinda retraksiyon yani çekinti, içe dogru göçme
• Meme cildinde kizariklik, ödem; yani cildin siskin bir hal almasi
• Meme basinda kasinti, kabuklanma ve yara gelismesi
• Meme basinda akinti
• Koltuk alti bölgesinde sislik
• Sirt agrisi

Kitlelerin önemi sudur: Meme kanserinin ilk belirtisi % 80-90 oraninda kitledir. Bazen tek belirti olabilir. Ancak her zaman memedeki kitle kanser anlamina gelmez. Gençlerde; fibroadenom dedigimiz selim karakterli hastalik kitle nedenlerinin basinda gelir. Orta ve ileri yaslarda ise, kitle tespit edilince kanser yönünden biraz daha dikkatli olunmalidir.

Kesin olmamakla birlikte kitlenin karakteri hastalik hakkinda bize kabaca fikir verebilir. Mesela mobil yani hareketli, düzgün kenarli, sinirlari belirgin ve memede ilave bulgusu olmayan kitleler selim bir hastaligin habercisidir. Ancak fikse yani hareket ettirilemeyen, sinirlari belirgin olmayan ve düzgün olmayan, sert kitleler kanser yönünde riskli olanlardir.

Agri için kesin bir sinir koymak yanlis olur. Meme kanserinde agri nadir bir belirtidir. Ancak sadece meme de sinirli, keskin ve tekrar edici agri meme arkasina yayiliyor ve hasta tarafindan yanici, zonklayici, biçak saplanir tarzda tarif ediliyorsa meme kanseri yönünden arastirilmalidir. % 5-10 oraninda meme kanserinin ilk belirtisi agri olabilir.

Özellikle adet dönemlerinde her iki meme de hissedilen hassasiyet birçok kadinda vardir ve özellik arzetmez. Meme kistleri ve selim urlari genellikle agrisizdir. Özellikle emziren hanimlarda rastlanan, meme abselerinde ise zonklayici tarzda agri vardir.

Akut mastit veya lohusalik mastiti dedigimiz meme iltihabi süt vermenin bir komplikasyonu olarak ortaya çikar. Genellikle ilk kez emzirenlerde ve siklikla da emzirmenin ilk haftasinda ortaya çikar. Bebegin emmesi esnasinda meme basinda olusan ve gözle görülemeyen tahribat ve çatlaklardan mikroplarin girmesi neticesinde ortaya çikar.

Meme de hassasiyet ilk belirtidir. Bunu agri, meme cildinde kizariklik ve isi artisi takip eder. Bu dönemde hekime basvurulur, o memeyle beslenme terkedilerek uygun tedavi edilirse 1 hafta-lO günde iyilesir. Tedavi edilmezse siklikla meme absesine dönüsür. Agri ve hassasiyet artar, isi artar, derideki kizariklik ve ödem artar. Vücut isisi da artar. Bu durumda mutlaka cerrahi olarak bosaltmak gerekir.

Tedavi süresince bebek emzirilmez ve meme de biriken süt özel bir vakumla bosaltilir. Hijyenik tedbirlerle risk minimale indirilebilir. Meme basi temizligi çok önemlidir. Emzirmeden önce ve sonra karbonatli suyla, Ilik sabunlu suyla meme basinin temizlenmesi çok önemlidir. Her iki memeden emzirmek tahrisi biraz daha azaltabilir. Zaman zaman basina vazelinli pansumanla uygulamak da son derece faydalidir.

Meme büyümesi ergenlik döneminde, gebelikte ve mensturasyonun hemen öncesine rastlayan dönemde fizyolojik olarak meydana gelir. Tek bir memede bu dönemlerin disinda rastlanan büyüme önemlidir ve nadir rastlanan enflamatuar kanserin ilk belirtisi olabilir.

Koltuk altindaki lenf bezlerinin büyümesine bagli olarak sislik hissedilmesi meme hastaliklari disinda pekçok nedene bagli olabilir. Memedeki sislikle birlikte koltuk altinda sisligin farkedilmesi kanserin mevcudiyetini ve ileri evrede oldugunu gösterir.

Meme hastaliklarinin, memede tümoral kitle disinda ikinci önemli belirtisi meme basi akintisidir. Meme basi akintisi tüm meme hastaliklarinin % 10'unda mevcuttur. Ancak akinti her zaman hastalik belirtisi degildir. Özellikle süte benzer, süt kivaminda, ya da iki tarafli berrak tabiatli akintilar meme disi sebeplerden meydana gelir. Yani fizyolojik kökenli olabilir.


Meme Cerrahisi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler