Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bronkoskopi Akciger Görüntüleme


Bronkoskopi Akciger Görüntüleme

Bronkoskopi, esnek bir tüpün hava yolunuzdan içeriye, hava geçitlerinin iç kisminin görülebilmesini saglamak için indirildigi bir islemdir. Doktorunuz akcigerlerinizde ve hava geçit yollarinizda tümör, yabanci cisim, iç kanama alanlari ve anormalliklerin olup olmadigina bakabilir.

Bronoskopi ayni zamanda, ortaya açik bir kanal vardir. Bu kanaldan doktorunuz asiri salgilari alabilir, biyopsi örnekleri elde edebilir ve akcigerlerinizi yikamak için tuzlu su verebilir (lavaj).

Iki çesit bronkoskop vardir .Daha büyük ve sert olan ve kullanimi üstün beceri isteyen sert bronkoskop ve esnek olup çapi sadece 3 ve 7 mm. olan fiberoktip bronkoskop. Rijid bronkoskop, bronkoskoplarin siklikla yetiskinlerde bir yabanci cisim varsa, genisletme (açma) gerekliyse veya trakeobronsial yollarla lazer kullanilacaksa faydalanilan tipidir.Aksi halde esnek fiberoptik cihaz kullanilir. Bu tipin isigi ileten ve akcigerlerinizin büyütülmüs görüntüsünü yansitan cam lifleri vardir. Doktorunuz broskopun ilerlemesini küçük televizyon gibi bir ekranda izleyebilir.

Bronkoskopinin yapilmasindan önceki en az 6 ile 12 saat içinde yemek yemenize izin verilmeyecektir. Fiberoptik bronkoskopi genellikle lokal anestezi altinda yapilir; fakat genel anestezi altinda da yapilabilir. Öksürük ve yutma reflekslerinizi yatistiran aneztesi maddesi genellikle burun deliklerinizden veya agzinizdan verilir. Doktorunuz gevsemenize yardimci olmak için bir yatistirici (sedatif) de verebilir.

Ondan sonra bronkoskop ya burnunuzdan ya da agzinizdan içeriye sokulur. Bu islem siz oturma pozisyonundayken veya yatarken uygulanabilir, Lidokain jölesi genellikle, agizdan verilen bir anestesi maddesi olarak ve hava yolarinizi korumak üzere kayganlik saglamak için kullanilir.

Esnek fideroptik bronkoskop kullanildigi zaman, yapilan islem agrisizdir ve komplikasyon meydana gelmesi enderdir. Bu islemden sonra bir saat kadar süreyle bir sey yiyip içmemeniz gerekir, çünkü yutma ve öksürme refleksleriniz hâlâ bastirilmis durumdadir.


Bronkoskopi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler