Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Akciger Kanseri Teshis Tedavi


Akciger Kanseri Teshis Tedavi

Akciger kanserlerinin yüzde 5 ila 10'u belirtiler meydana gelmeden önce rutin röntgen muayeneleri sirasinda fark edilir. Eger yasiniz 50 ile 70 arasindaysa ve günde bir paket veya daha fazla sigara içiyorsaniz, yilda bir kere gögüs röntgeni çektirip balgamda habis hücre olup olmadigina baktirarak tahlil yaptiriniz.

Eger belirtiler ortaya çikmissa belirtilerin tipini tümören yeri belirleyebilir. Rutin balgam testi de belirtiler meydana gelmeden önce akciger kanserini belirleyebilir.

Birçok vakada büyümekte olan bir kanser bir hava geçidini tikamaya basladigi için yeni bir tip öksürük meydana çikar. Siklikla bu öksürükle, irinlide olabilen, pas rengi veya taze kan ihtiva eden çizgileri olan balgam çikarilabilir. Öksürükle büyük miktarlarda kan çikarilmasi nadirdir, fakat bu durum meydana geldiginde, kanserin büyük bir kan damarina yayilmis oldugunu gösterir.

Israrli gögüs agrisi, tümören gögüs duvarina yayildigini düsündürür. Akcigerlerden birinde bir hava geçidinin tikanmasi nedeniyle enfeksîyon meydana gelmesi ates gögüs agrisi ve kilo kaybina neden olabilir. Eger bir tümör ana bronslari tikadiysa akcigerin o bölümü hacim kaybedebilir.kanserin ilerlemesinin daha sonraki safhalarinda halsizlik ve zayiflama meydana gelir.Kanser akcigere beyine kemiklere kalbe ve adrenak guddelerine (böbreküstü bezi) yayildikça birçok baska belirtiler gelisir.

Genellikle akcîger kanserinden ilk olarak ya fiziki belirtiler nedeniyle veya rutin bir röntgende anormal bir kitle görülmesinden dolayi süphe edilie. Istah ve kilo kaybi akciger kanserinin ilk belirtileri olabilir.

Bu durumda ilk yapilacak is kanserin olup olmadigini kesin olarak belirlemektir. Normal gögüs röntgenine ek olarak, tomogramlar (akcigerin büyük ölçüde lokalize görüntüsünü veren özel gögüs röntgenleri) veya CT taramasi gibi özel arastirmalar saglanabilir.

Yeni gögüs röntgeninde görülen anormal bir bulgunun daha önceki röntgen filminde de, bulunup bulunmadigini ve eger varsa büyüklügün degisip degismedigini belirlemek için doktorunuz eski ve yeni röntgen filmlerini kiyaslayabilir.Çok küçük lezyonlari açiga çikarmak îçin kanserin baska yerlere atlayip atlamadigini anlamak için CT taramasi faydalidir.

Fiberoptik bronkoskopi veya belki rijid bronkoskopi, hava yollarini görmek ve biyopsi (tümörün incelenmesi için doku örnegi almak)yapmak için uygulanabilir.

Akciger Kanseri Ne Kadar Ciddidir?
Akciger kanseri çok ciddi bir hastaliktir. Genelde, hastalarin yaklasik % 10'u 5 yil sag kalirlar; bununla birlikte sonuç, teshis kondugunda hastaligin ne kadar ilerlemis olduguna, genel saglik durumu ve yasa, kanserin tipine, ne kadar hizli büyüdügüne ve yapilan tedavinin tipine baglidir. Ilk teshis kondugunda, tüm akciger kanserlerinin yalnizca % 20-25'i ameliyatla çikarilabilmektedir. Genelde belirtiler ortaya çiktiginda hastalik çok ilerlemistir ve ameliyatla tedavi edilemeyebilir.

Küçük hücreli kanser çogu kez belirtiler ortaya çikmadan önce yayilmistir. Bu kanserde teshisten sonra S yil sag kalma orani yüzde 5'tir. Ameliyattan sonra yassi epitel hücreli kanseri olanlarin yaklasik üçte biri, adenokarsinom ya da büyük hücreli kanseri olanlarin ise dörtte biri 5 yil yasar.

Tedavi:Temel olarak akciger kanseri için üç tedavi seçenegi vardir.Ameliyatla çikarma, kemoterapi (kanserin ilaçla tedavisi) ve isin tedavisi, Ameliyatla çikarilamadigi durumlarda kanser hava yollarini tikiyorsa lazer kullanilabilir.

Küçük hücreli kanser disindakilerde ameliyat tercih edilir. Küçük hücreli kanser ameliyatla çikarilamadigi için diger tedavi yöntemleri küllanilir.Akciger kanseri genellikle asiri sigara içenlerde gelistigi ve bu kisilerin akcigerindeki kanser disi bölgeler amfizem tarafindan ileri derecede hasarlandigi için geride kalan doku oksijeni saglamaya yetmeyebileceginden kanser ameliyati güvenli sekilde yapilamaz. Bu durum ameliyattan önce solunum testleri yapilarak açikliga kavusturulabilir.

Kanser hücreleri üzerine odaklanmis isin tedavisi, kanser hücrelerini haraplarken,çevresindeki dokuya zarar vermez. Küçük hücreli kanserin tedavisinde kemoterapiyle birlikte kullanilir.lsin tedavisi çogu kez tedavi programinda yeralir.


Akciğer Kanseri Konusuyla İlgili Diğer Makaleler