Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Akciger Amfizemi Nefes Darligi


Akciger Amfizemi Nefes Darligi

Belirtiler
- Nefes darligi
- Kronik hafif öksürük.

Amfizem terimi, kronik tikayici akciger hastaliginin esanlamlisi olarak kullanilmistir. Amfizem, oldukça yaygindir ve çogu durumlarda nedeni uzun süre sigara içmis olmaktir, yine de kalitim ve daha önce astim bulunmasi durumlarinin bazi etkileri olabilir.

Amfizem en büyük ihtimalle sigara içenlerde gelisir. Fakat, puro ve pipo, içenler de tehlikede bulunmaktadirlar (pipo içenlerin çogu baslangiçta sigara içmislerdir). Amfizem erkeklerde kadinlardan daha fazla görülür, fakat bu fark degismektedir, çünkü gittikçe artan sayida kadin sigara içmektedir. Normal olarak akcigerlerinizde alveol denilen hava torbaciklarindan 300 milyon adet bulunur, Buralarda kaniniza oksijen verilip karbondioksit çikartilir. Amfizem, alveoller, normal esnekliklerini kaybettikleri, asiri derecede gerilip uzadiklari ve yirtildiklari zaman meydana gelir.yan yana bulunan birkaç alveol birden yirtilarak birçok küçük balonlarin yerine bir büyük bir balon meydana getirebilir.bu süreç yavas yavas meydana gelir ve bütün alveolleri ayni ölçüde etkilemez fakat akcigerlerin randimanli sekilde çalismasini önler.Sigara içmek, alvoellerin duvarlarini meydana getiren elastik liflerin erimesine yolaçar. Bunu saglikli esnekligi sürdürmek için bir madde üreten hücreleri tahrip ederek yapar.

Amfizemin özelligi akcigerlerin ince nefes alma alanlarinin daralmasidir. Sigara içmek dogrudan tahris etmek yoluyla bu küçük pasajlarin spazmina ve daralmasina yol açar. Sonuç olarak havanin akcigerlerine dogru veya akcigerlerinizden disariya akisi için geçen süre çok daha uzun olur ve akcigerlerinizdeki oksijen karbondioksit degis tokusu büyük ölçüde yavaslatilmis olur. Bu durum nefes darligina yol açar.

Bazi kisilerde amfizeme, alfa-1 antitripsin denen bir enzimin kalitimsal eksikligi neden olur; bu enzim,normalde alveollerin, duvarlarindaki elastiki liflerin bütünlügünü korur. Bu kisilerin kanlari tahlil edildiginde, bu enzim seviyesinin düsük oldugu belirlenir ve büyük ihtimalle bunlar hayatlarinin otuzuncu veya kirkinci yillari civarinda siddetli amfizeme tutulacaklardir. Ispat edilmis olmamasina ragmen, sigara içmek ve enzimin faaliyetini engelleyebilir ve dolayisiyla kalitimsal olarak enzim eksikligi bulunmayan kisilerde amfizem meydana gelmesine yol açabilir.

Teshis
Amfizemin en önemli belirtisi zaman geçtikçe artabilen ve özellikle solunum yolu enfeksiyonlarindan sonra siddetini artiran nefes darligidir.Ufak miktarlarda balgam meydana getiren haif bir öksürük de bulunabilir.siddetli vakalarda zayiflamaya yol açtigi görülür. Doktorunuz, sizdeki belirtilere akcigerlerinizin fonksiyon testi sonuçlarina tibbi geçmisinize ve röntgen bulgularina göre teshis koyacaktir. kendisi büyük ihtimalle, (siklikla) gögsünüzün boyutlarinda artis fark edecektir.

Amfizem Ne Kadar Ciddi, Bir Hastaliktir?
Amfizem ciddi, bir kronik hastaliktir. Eger yaygin duruma gelmisse, sonucu basarisiz olabilir. Amfizemin meydana getirdigi degisiklikleri düzeltmek için belirli bir tedavi yoktur.

Diger taraftan,eger erken tespit edilirSe amfizem büyük ölçüde önlenebilen bir hastaliktir. Dolayisiyla, sigarayi birakin. Belirtiler ortaya çikmadan önce sigarayi birakirsaniz, hastaligin daha fazla Ilerlemesini önleyebilirsiniz

Tedavi
Tedavi akcigerlerinizi normal haline getirmez. ancak hastaligin kötülesmesini engelleyebilir ve hasar görmüs akcigerlerinizien etkili nasil kullanabileceginizi ögretebilir.

En önemli adim sigarayi birakmaktir birakmazsaniz, hastalik dogal olarak kötülesecektlr, solunum yollarini tahris edebilecek diger durumlardan (boya kokusu, egzoz dumani, bazi yemeklerden pisirilirken çikan duman, bazi parfümler, toz, soguk hava ve asiri rutubetli hava gibi)da sakinin. özellikle soguk havada agiz ve burnunuzu koruyun ve burnunuzdan nefes alin; bu solukla aldiginizi havayi isitacaktir,soguk hava bronslarda daralmaya neden olabilir. Ayrica soguk alginligi, yada grip gibi. solunum yolu enfeksiyonu olanlardan kOrunmaya çalisin.

Amfizemli hastalarda pnömoni, akut bronsit ve diger ciddi solunum yollari hastaliklari , daha sik görülür. Balgaminizin renginde, miktarinda ve kivaminda ortaya çikan bir degisiklik solunum yollari enfeksiyonunun ilk isareti olabilir. Doktorunuz genis etkili bir antibiyotik verebilir. Nefes darligi da varsa brons genisleticiler yararli olabilir.Amfizem alveollerdeki oksijen-karbondioksit degisimini bozdugu için alinan havanin yetmemesine neden olabilir. Ayrica hava yollari daralabilir ve solunum kaslarinin daha fazla çalismasi gerekebilir. Ancak akcigerlerinizi daha etkili olarak kullanabilmeniz için birçok yöntem vardir.

Ilk olarak doktorunuzun verdigi ilaçlan tam olarak kullanin. Ikinci olarak, düzenli egzersiz yapin.yürümek yâ da bisiklete binmek gibi egzersizler dayanikliliginizi artirabilir, üçüncü olarak, doktorunuzun Önerdigi nefes alma tekniklerini uygulayin. Bazi hastalar bu yöntemlerle dayanikliliklarini arttirabilmektedir.Son olaraK; durumunuz kotülesir ya da bir solunum yollari enfeksiyonu gelisirse hemen doktorunuza basvurun.
Bazi doktorlar ara sira ya da sürekli, evde oksijen tedavisi önermektedir.Nefes Darlığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler