Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Adale Çekilmesi İncinme


Adale Çekilmesi İncinme

Adale çekilmesi veya incinmesi, bir kasin üzerine çok fazla yük bindirmenin sonucudur. Hafif bir adale çekilmesi o bölgeyi fazla germekten veya asiri çalistirmaktan meydana gelir. Güç kaybi yoktur fakat aci duyulur.
Belirtiler
o Zedelenme meydana geldigi zaman lokalize agri, bunu izleyen hassasiyet ve bazi durumlarda sisme
o Zedelenmenin meydana gelmesinden hemen sonraki 24 saat içinde tutulma (sertlesme) veya hassasiyet
o Eger kasin hiçbir fonksiyonu yokmus gibi görünüyorsa, kopmus olabilir.

Bir kasin liflerinden bazilari gerçekten yirtilir ve adalenin kasilip iç kanama yapmasina neden olursa daha ciddi bir durum ortaya çikar. Ender durumlarda bütün kas kopup ayrilabilir, ya kismi olarak veya daha seyrek görülen sekliyle, tamamen kopabilir.

Adale incinmelerinin en sik görülenlerinden biri uyluk kemiginin arka tarafindaki bir grup adale üzerinde olur. Bu kaslar dizinizi kapatip açabilmenizi saglar; kostugunuz zaman bu kaslarda çekilme meydana gelebilir.
Uyluk kemiginin arka tarafinda bir adale agrisi veya zayifligi bu adalelerinizi incittiginizi gösterebilir.

Incinmenin çok yaygin ikinci bir çesidi de kasik çekmesi veya gerilmesi denen olaydir. Kasik çekmesi olayinda belirli bir kas zedelenmis degildir; daha çok, kasiktaki ten-don ve kaslar (karin, bacak ve pelvis bölgeleri dahil) gerilmis veya yirtilmis olabilir. Kasik gölgesindeki agri veya adale spazmlari tekrarlanan asiri kullanimdan veya tek bir olaydan kaynaklanabilir.

Teshis
Zedelenen alandaki rahatsizlik (hassasiyet, kramplar ve sisme ) teshis için önemlidir. Sorunun, kemikte bir yaralanmadan kaynaklanip kaynaklanmadigini anlamak için radyografi gerekebilir.
Adale çekilmesi, tedavi ve nekahat devresinde uygun bir bakimla, hizla ve tamamen iyilesir.
Bununla birlikte, agriniz birkaç günden daha fazla sürmüsse ve kas yirtilmasi ya da bir kiriktan kuskulaniyorsaniz, doktorunuza basvurun. Zedelenmeyi onarmak için bir ameliyat gerekebilir.

Tedavi
Zedelenmeden sonraki ilk 24 saatte, arizali bölgeye buz veya soguk kompres uygulayin. Ondan sonra termofor veya sicak banyo kullanin. Bazen, özellikle eger sisme çok fazlaysa kas zedelenmesi düzelene kadar soguk kompres kullanilabilir. Zedelenen kasi yüksekte tutmak ve elastik bandaj kullanmak sismeyi önlemeye veya azaltmaya yardimci olabilir. Fakat fazla siki baglamamalisiniz. Zedelenen kasi, agrili oldugu sürece kullanmamaya çalisin. Bu süre genellikle birkaç günden fazla degildir.

Ilaç
Küçük adale çekilmeleri için, agriyi azaltmak amaciyla aspirin veya diger agri kesici ilaçlar alinabilir. Orta veya agir adale incinmeleri için ilaç almadan doktorunuza danisin çünkü kendisi size sismeyi azaltmak için bir antienflamatuar ilaç, bir kas gevsetici veya agri kesiciyi zedelenmenin durumuna bagli olarak verecektir.

Ameliyat
Eger kasta yirtilma varsa, ameliyat en iyi seçenektir.

Önleme
Adale çekilmelerinden kaçinmanin en iyi yolu, egzersiz öncesi uygun isinma hareketleri yapmaktir. Tekrarlayan adale çekilmelerini önlemek için, zayif kasin güçlendirilmesini amaçlayan bir egzersiz programi da bazen yararli olabilir.


Adele Çekilmesi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Adale Çekilmesi İncinme
    Adale çekilmesi veya incinmesi, bir kasin üzerine çok fazla yük bindirmenin sonucudur. Hafif...