Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Sizofreni Tedavisi Sizofreni Ilaçlari


Sizofreni Tedavisi Sizofreni Ilaçlari

√ Sizofreni nasil tedavi edilir?
Hekim kontrolünde düzenli ve uzun süreli ilaç tedavisi esastir. Burada kullanilan ilaçlara antipsikotik ilaçlar denmektedir. Son yillarda hizla artan ilaçlarla bu hastalara eskisinden çok faydali olunmaktadir. Bu ilaçlar bagimlilik yapmayan ve hastanin tedavisini saglayan ilaçlardir. Ilaçlarin uyusturdugu endisesi, bu ilaçlarin uyusturucu oldugundan degil, daha ziyade yan etkilerinden kaynaklanmaktadir.

Ilaç tedavisi her gün agiz yolu ile alinacak ilaçlarla yapilabildigi gibi, özellikle ilaç uyumu saglikli olmayan hastalarda bir-dört haftada uygulanacak depo (uzun etkili) ignelerle de yapilabilir. Tedavinin etkili olmaya baslamasi için yaklasik iki haftalik süre gereklidir. Bu ilaçlar hastalik belirtilerini çogu zaman kontrol altina alabilmekte ve kisinin insan iliskilerini, sosyal ve mesleksel aktivitelerini düzeltebilmektedir. Ayrica nükslere bagli hastane yatislarini da oldukça azaltabilmektedir.

√ Ilaçlarin yan etkileri vardir!
Ilaç tedavisi sirasinda hem ilaçlarin etkinligi hem de yan etkiler açisindan hastalar yakin sekilde izlenmelidir. Özellikle nörolojik denen yan etkileri hastalari oldukça rahatsiz etmektedir. Bunlardan sik rastlananlar; boyunda kasilma, gözlerde kayma, kisinin robot gibi olmasi, titreme, durdugu yerde duramama, huzursuzluk sayilabilir. Çok uzun süreli kullanim sirasinda özellikle agiz çevresinde istemsiz hareketler ortaya çikabilir ve bu durum kalici olabilir.

Bu yan etkiler ilacin degistirilmesini gerektirebilirler. Ayrica agiz kurulugu ve görme bulanikligi gibi yan etkiler de çok rahatsiz edicidir. Bu konuda hasta ve yakinlarinin bilgilendirilmesi gereklidir. Sik kullanilan Akineton ilaci ise tedavi amaci ile degil, ilaçlarin yan etkileri için kullanilan bir ilaçtir. Özellikle hanimlarda memeden süt gelmesi ve adet kesilme problemleri gibi hormonal yan etkilere sebep olabilirler.

√ Yeni ilaçlarin özelligi nedir?
Son yillarda kullanima giren yeni ilaçlar, yan etkileri açisindan kullanimi ve ilaç uyumunu oldukça rahatlatmistir. Atipik antipsikotikler denen bu ilaçlar daha az yan etkiye sahip olmakta, daha az ilaç uyum sorunu dogurmakta ve yasam kalitesini arttirmaktadir. Ancak çok pahali olma gibi dezavantajlara sahiptirler.

√ Ilaç kullanmama halinde ne yapilir?
Ilaç kullanmayi reddetme sik karsilasilan önemli bir sorundur. Hastalar, genellikle hastaliklarini kabul etmedikleri için ilaç kullanmak istemezler. Ilaç reddi çogu zaman yan etkilerden dolayi olur. Ancak bu böyle degilse, hastalik döneminin baslamasi açisindan uyanik olmalidir.

Açik hastalik belirtileri yasayan bir hasta, ilaç kullanmayi kabul etmiyor ve hekime gitmek istemiyorsa hastaneye yatirilmasi gereklidir. Bu hastalar, eskiden hastanelerde uzun süre yatarlardi. Depo hastaneleri ortaya çikmisti. Uzun dönemler hastanenin kapali ortamlarinda kalirlardi. Artik bu anlayis tamamen degismistir. Birkaç haftalik bir tedaviden sonra hasta toparlanir toparlanmaz tedavisi düzenlenerek kendi ortamina gönderilmektedir.

√ Hocalara okutmak, muska yazdirmak fayda saglar mi?
Çok sik karsilasilan tedavi hatalarindan biri de bu hastalarin hocalara götürülmesi ya da muskalarla tedavi edilmeye çalisilmasidir. Herkes inançlari dogrultusunda çareler arayabilir. Ancak sizofreni bir beyin hastaligidir ve bu tür tedavi arayislari hastaya zaman kaybettirmekte ve hastaligin kroniklesmesine sebep olabilmektedir. Böylece de faydali olunabilecek hastalara kroniklesmektedir.

√ Ilaç tek tedavi midir?
Ilaç tedavisi mutlaka gereklidir. Ancak bazi hastalik tablolari elektrosok tedavisinden de çok yarar saglayabilirler. Hastalik belirtileri kontrol altina alindiktan sonra grup tedavileri, çesitli davranisçi tedaviler, destekleyici yöndeki yaklasimlardan yararlinabilir. Bu tedavilerden ilacini düzenli alan hastalar faydalanabilmektedir.

Kisinin iç dünyasindaki karisikligi düzeltecek, toplum içindeki yalnizligini kaldiracak, kaybetmekte oldugu yetenek ve becerilerini yeniden kazandiracak, bozulmus iletisimi yeniden kurabilmesine imkan verecek tedavi yaklasimlarinin kullanilmasi gereklidir.


Şizofreni Konusuyla İlgili Diğer Makaleler