Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Bel Ağrısı Tedavisi


Bel Ağrısı Tedavisi

Yetiskinlerin %80 inde, yasamlarinin bir döneminde önemli derecede bel agrisi olmaktadir. Bel agrisi, isgücü kaybina neden olan ve faaliyetlerimizi etkileyen saglik sorunlarindan birisidir. Belle ilgili zedelenmeler, isyerinde çalisanlar arasinda görülen toplam yaralanma ve hastaliklarin yaklasik %20 sini olusturmaktadir. Bel agrisinin önlenmesi amaciyla yaygin olarak uygulanan stratejiler, vücut formunun gelistirilmesine yönelik egzersiz, sirt mekanigi ve agirlik kaldirma konusunda egitim ve lomber desteklerdir (genellikle ek destek saglamak üzere belin çevresine hafif bir elastik kusak sarilmasi).

Ancak bu önlemlerin etkinligi tam olarak bilinmemektedir. Bel agrisina birkaç etken neden olabilir. Bunlarin basinda zedelenmeler ve yaslanmanin etkileri gelir. Bel agrisi vakalarinin çogunlugunun önemli oldugu düsünülmemektedir ve bunlar, doktorun önerecegi basit tedavilerle geçmektedir.

BEL AGRISININ ÖNLENMESI :
o Sirt kaslarinizin güçlü ve esnek olmasini saglamak için düzenli egzersiz yapin.
o Agirlik kaldirirken, dogru teknikleri uygulayin (bütün cisimleri, vücudunuza yakin tutarak kaldirin ve bükülmekten, ileriye dogru egilmekten ya da cismi kaldirirken uzanmaktan kaçinin)
o Uygun vücut agirligini koruyun ve sigara içmekten kaçinin
o Ayakta dururken ya da otururken uygun pozisyonda olmaya dikkat edin.

NE ZAMAN DOKTORA GITMEK GEREKIR ?
o Belirtiler siddetliyse ve birkaç gün içinde geçmiyorsa
o Agri günlük etkinlikleri engelliyorsa
o Barsak ya da mesane kontrolüyle ilgili sorunlariniz varsa
o Kalça ya da rektum bölgesinde uyusma hissediyorsaniz
o Bacaginizda güçsüzlük ya da uyusma varsa

BEL AGRISI TEDAVISI SEÇENEKLERI :
Ilaç : Hafif ila orta siddette belirtileri olan kisilere asetaminofen, aspirin ya da ibuprofen gibi agri kesiciler yeterli olabilir.

Sirta sicak ya da soguk uygulamasi: Belirtilerin baslangicini izleyen 48 saat içinde, her seferinde 5-10 dakika süreyle olmak üzere, sirtiniza soguk su torbasi (ya da buz torbasi) uygulayabilirsiniz. Kirk sekiz saatten uzun süren belirtiler için, agriyi gidermek amaciyla bir sicak su torbasi uygulamayi ya da sicak su banyosunu deneyebilirsiniz.

Spinal manipülasyon : Bu tedavi sadece bu konuda uzman bir kisi tarafindan uygulanmalidir ve bazi vakalarda, belirtilerin ortaya çiktigi ilk ay içinde yararli olabilir.

AMELIYAT : Bel agrisi vakalarinin çogunlugu, ameliyata gerek olmadan tedavi edilebilmektedir. Ameliyatin en sik rastlanan gerekçesi, disk kaymasina bagli basinç nedeniyle sinirde ve bacakta olusan agridir.


Bel Ağrısı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Bel Ağrısı Tedavisi
    Yetiskinlerin %80 inde, yasamlarinin bir döneminde önemli derecede bel agrisi olmaktadir. Bel...

  • Bel Agrisi Tedavisi
    Bel Agrilarinin TedavisiBel agrilarinin, basit incinmelerden, disk kaymasina ve kronik omurga...

  • Bel Sagligi Için 50 Ögüt
    Bel Sagligi Için 50 Altin Ögüt: Hikayesinde bel fitigi rahatsizligi bulunan bir hasta ister...