Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Boğmaca Öksürük Seyri Evreleri


Boğmaca Öksürük Seyri Evreleri

Bordetella pertussis isimli bakterinin neden oldugu bogmaca hastaliginda en belirgin belirti, hastaligin kendine özgü öksürük nöbetleridir. 1-3 yaslarindaki çocuklarin bu hastaliga daha sik yakalandiklari saptanmistir. Fakat bebeklerin ve yetiskinlerin de hastaliga yakalanma olasiligi vardir. Bagirma, öksürme ve aksirma sirasinda mikroplar havaya verilir ve solunum yoluyla bulasir. Bulasma olasiligi, hastaligin nezle halinde basladigi döneme rastlar. Fakat öksürük sürdügü sürece bulasici niteligini korur. Mikroplar girtlakta ve solunum borusunda balgamli bir iltihap olusturur.

Kuluçka devresi: 1-3 hafta, ortalama 15 gündür.

Belirtileri: Belirtiler üç bölümde incelenebilir:
1. Nezleli ön devre.
2. Kramp halindeki öksürük devresi.
3. Iyilesme devresi.

Ilk devrede üsütme sonucu olusan hastaliklardaki belirtileri gösterir ve hafif ates yapar. 1-2 hafta süre içinde hastalik kendini belli etmez. Bu devre, hastaligin en bulasici oldugu devredir. Ilk iki haftada burun akintisi, konjonktivit ve öksürük gözlenir, ates görülmez.

Özellikle aksamlari nöbetler halinde bas gösteren öksürük devresi ortalama 5 hafta sürer. Öksürük kramplar halindedir ve öksürük nöbetlerinin sonunda kusma görülebilir. Öksürük nöbetleri baslar baslamaz kesin teshis konur. Nöbetler önce birkaç kez kuvvetli öksürük halinde baslar, bunu derin soluk alma izler. Öksürük sesi isliga benzer ve bogucudur. Nöbetlerin sayisi ve siddeti hastaligin seyrine göre degisik olur. Yirmi dört saat içinde, çogunlugu geceleri olmak üzere elli öksürük nöbetinin sayildigi vakalar görülmüstür. Eger çocugun alt disleri çikmamissa, disetlerinin yaninda küçük bir ur olusumu görülebilir. Öksürük nöbetleri arasinda hastada bir rahatlama görülür. Hastalik 2-3 haftada tamamen geçer.

Seyri:
Bütün hastalik süresi, yan etkiler görülmedigi takdirde 8 haftadir, ama alti ay sürdügü de görülmüstür. Hafif geçen bogmacalarda öksürük nöbetlerine pek rastlanmaz. Büyüklerde öksürük nöbeti hiç görülmez ve hastalik zararsizdir. Bogmaca hastaliginda en sik görülen yan etki zatülcenptir ve bebeklerde ölüm nedeni olabilir. Bogmaca geçtikten sonra yerini bronsit alabilir. Kan dolasimi sisteminde görülebilecek bozukluklar nedeni ile beyinde ariza birakabilir ve felç, adale kramplari ve kasilmalari, sagirlik, körlük gibi durumlar ortaya çikabilir.

Tedavi:
Hastanin 3-4 hafta için diger kisilerden izole edilmesi gerekir. Bir yasindaki çocuklara antibiyotik tedavisi uygulanir. Antibiyotik tedavisi, ilk 7-15 günlük nezle döneminde verilirse yararli olur. En sik eritromisin kullanilir. Alternatif antibiyotik olarak ampisilin, kloramfenikol, tetrasiklin de kullanilabilir. Hastaligin agir seyrettigi durumlarda hastane tedavisi salik verilir. Ates düsmedigi sürece hastanin yatakta dinlenme zorunlulugu vardir. Hasta odasi günesli olmali ve sik sik havalandirilmalidir. Oda nemlendirilmelidir. Ates düstükten sonra hasta bol bol açik havaya çikartilmali, ama saglam çocuklardan uzak tutulmalidir.

Kuru yiyecekler gicik yaparak öksürüge neden olabilecegi için genellikle sulu gidalarin verilmesine ve bu gidalarin vitamin yönünden zengin olmasina dikkat etmelidir. Öksürük sonucu kusma olabilecegi dikkate alinarak yemeklerin nöbetten on bes dakika sonra verilmesi uygundur.

Korunma:
Çocuklari bogmacali hastalara yaklastirmamalidir. Bogmaca asisinin yararlari hala tartisma konusudur, ama genellikle uygulanir ve bir dereceye kadar bagisiklik saglar, hastaligin hafif seyretmesinde yararli olur.


Akciğer Hastalıkları Konusuyla İlgili Diğer Makaleler