Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Fitik Göbek Fitigi


'Fitik Göbek Fitigi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Fitik Göbek Fitigi

Karin zarinin dogustan ya da sonradan zayiflayan bir bölgesinden karin içindeki organlarin disari sarkmasina \"fitik\" diyoruz.
En sik görüleni göbek ve kasik fitigidir. Bazan da karin ameliyatlarindan sonra dikis yerinin açilmasi ile olur.

* Göbek Fitigi :
Dogumdan sonra bebeklerde göbek kordonu, çevresindeki karin derisi ile birlesemez ise göbek fitigi olusur. Aglama, bagirma ve ikinmalar sirasinda gÖbek ucu siser. Findik ila yumurta büyüklügü arasinda degisen bu sismeler göbegin iki ucu birlestirilip yara banti ile yapistirilir; sonra sarilir. Çocuk iki yasina gelince ameliyat gerekir. Göbek fitigi, sik dogum yapan kadinlarla yasli erkeklerde de görülebilir.

* Kasik Fitigi:
Karin derisinin erbezi torbalari ile birlestigi yerler oldukça zayiftir. Agir yük kaldirma, tasima ve üflerne gerektiren meslek sahiplerinde kasik fltigina sik rastlanir. Kasik bölgesindeki zayif deriyi iterek disari sarkan böbrek parçasi, bir sislik meydana getirir.
Tedavisi ameliyatiir.

DIKKAT: Ilk zamanlarda disari sarkan sisligi elle bastirarak içeri sokmak mümkün oldugu için bazi hastalar doktora gitmek istemezler. Hatta kusak sararak durumu idare etmeye çalisirlar. Ancak, bir gün disari firlayan sislik artik elle de içeri itilemez olur. Buna \"fitik tikanmasi\" diyoruz. Fitik tikanmasi, disari sarkan bagirsak parçasinin sikisarak kangrene dönüsmesine sebebiyet verir.


Göbek Fıtığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Fitik Göbek Fitigi
    Karin zarinin dogustan ya da sonradan zayiflayan bir bölgesinden karin içindeki organlarin disari...