Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Yara Enfeksiyonlari

Yara Enfeksiyonlari
Cildin parçalanmasina yol açan bir yaralanmadan veya bir ameliyattan sonra çesitli yara enfeksiyonlari olusabilir. Bunlar arasinda selülit de vardir. Nekroz Yapan Derialti Enfeksiyonlari Bu, yaralar yoluyla dokuyu enfekte eden bakterilerin neden oldugu agir bir enfeksiyondur. Belli basli belirtiler, sisme, renk bozulmasi ve çevreleyen dokunun ölümüdür. Yaranin etrafindaki deri sicak, iltihapli, hassas ve kirmizi olur. Eger enfeksiyon kötüye giderse, derinin rengi bozulur ve kangren meydana gelebilir.

Bu enfeksiyona en büyük siklikla aerobik bakteriler (yasamak için oksijene ihtiyaç duyan bakteriler) veya anaerobik bateriler (oksijenin oldugu yerde yasayamayan) neden olur. Tedavi etmek için doktorunuz bir antibiyotik seçecektir. Verecegi uygun antibiyotigi belirlemek için doktor cerahat kültürü yapacaktir. Enfekte olmus bütün dokularin çikartilabilmesi için yara tamamen açilmalidir. Bütün ölü dokuyu çikartmak için genellikle tek bir ameliyat yeterli degildir. Büyük siklikla ikinci bir ameliyat gerekibilir. Eger enfeksiyon kolda veya bacaktaysa sonunda o organin kesilmesi gerekebilir.

* Gazli Kangren
Kangren, dokunun ölümüdür. Gazli kangren, bir yara belirli tip bakteriler tarafindan enfekte edildigi zaman meydana gelir. Bu bakteriler genellikle Clostridiumdur. Bu enfeksiyon yaranin çevresindeki ani agri ve sismeye yol açar, hafif ates yapar. Tansiyon düser, nabiz hizlanir. Yaranin çevresindeki deri, altinda biriken sivi nedeniyle soluk bir renk alir. Daha sonra sulu, kötü kokulu, kizil kahverengi bir sivi akar. Daha solgun renkten, enfeksiyon kötüye gittikçe koyu bir renge, ondan sonra büyük ölçüde renk bozulmasina dogru degisiklik gösterir. Tedavi edilmezse sonuçta uyusukluk, sayiklama, koma ve ölüm meydana gelir.
Tedavi damardan penisilin vermektir. Enfekte dokunun cerrahi olarak çikartilmasi sarttir, genellikle çevresindeki dokunun da çikartilmasi gerekir.

* Deri Apsesi
Bu, derinin üzerinde cerahat dolu bir yaradir, genellikle küçük bir yaradan sonra meydana gelir. Bazen o bölgedeki lenf bezleri siser ve ates görülebilir. Tedavi enfekte bölgeyi açmaktan, tamamen temizleyip serum fizyolojikle yikayip 24 ile 48 saat için cerahati ve akintiyi emmek üzere gazli bezle sarmaktan ibarettir. Isi uygulamak ve mümkünse agrili bölgeyi yükseltmek iltihabi geçirmeye yardimci olur. Igne ile adaleye veya damara antibiyotik vermek çogu zaman uygun tedavidir.

* Hayvan Isiriklari
Hastane acil servislerinde görülen isiriklarin çogu kedi ve köpek isiriklaridir. Kedi isiriklari, bakteri enfeksiyonu yapma ihtimali en fazla olanlardir. Eger sizi kedi veya köpek isirmissa ve yakin zamanda tetanoz asisi olmadiysaniz bir rapel gerekebilir. Her durumda, yaranin derhal temizlenmesi sarttir. Bu çogu zaman yarayi açip bütün enfekte bölgeleri çikartmak anlamina gelir. Genellikle antibiyotik verilir. Yarayi sicak suya da sokun ve mümkünse yükseltip hareketsiz birakin.


Bulaşıcı Hastalıklar Konusuyla İlgili Diğer Makaleler