Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Sarilik Türleri


Sarilik Türleri

* Sarilik ve Türleri > Bulasici Sarilik
Iki degisik cinsteki virüsler tarafindan sebep olunan sarilik vakalari bulasici olup diger normal sarilik hastaliklarindan ayrilirlar. Hasta kimselerin diskisiyla bulasmis sebze, meyve ve yiyeceklerle saglam insanlara geçen sarilik virüsleri, bir hafta içinde kana karisarak sarilik hastaligim ortaya çikarir. Ikinci sarilik virüsü ise kan nakli, asi, dis çekimi, kan verme, dövme yaptirma ve hatta cinsel iliski ile saglam insana geçer.
Vücuda girdikten sonra sinsi ve uzun süren bir gelisme dönemi geçirirler. \"Serum hepatiti virüsü\" adi verilen bu mikro-organizmalar, vücutta iki ila bes ay gibi uzun bir dönemi sessiz geçirdikten sonra tahribatini yapmaya baslariar.

* Sarilik ve Türleri > Hepatik Sarilik
Bu sarilikta, hasta bölge dogrudan karacigerin kendisidir. Karaciger hücrelerinin herhangi bir sebeple hastalanip sismesi sonucu küçük safra kanallari tikanir. Sari humma hastaliginda, zehirlenmelerde (bilhassa fosfor, kloroform, karbon tetraklörür zehirlenmelerinde) karaciger hücreleri yikima ugrayarak içerisindeki bilirübin maddeleri kana karisir.

Belirtileri;
- istahsizlik, bulanti ve kusma.
- Karaciger bölgesinde agri ve gerginlik hissi.
- Yüksek ates, bas ve eklemlerde agri.
- Seyrek olarak deride döküntü.

* Sarilik ve Türleri > Hemolitik Sarilik
Ölmüs alyuvarlarda hemoglobinin yikima ugramasi sonucu içindeki boya maddesi olan \"bilirübin\" açiga çikar. Açiga çikan bilirübin vücuttan disari atilamadigi takdirde deri ve doku aralarinda birikerek \"sarilik\" dedigimiz hastaliga yol açar. Üç tip yaygin sarilik vardir: Hemolitik, obstrüktif ve hepatik sarilik.

Alyuvarlarin yikimi sonucu ortaya çikan \"bilirübin\" tümüyle karaciger tarafindan bagirsaklara atilamaz ise; fazla bilirübin kana karisarak deri ve dokularda birikme yapar.

Belirtileri:
- Diskinin rengi koyu; fakat idrarin rengi normaldir.
- Deri ve dokularin rengi sararir.

* Sarilik ve Türleri > Obstrüktif Sarilik
Safra yollarinin, safra tasi, tümör v.b. gibi sebeplerle tikanmasi sonucu safra bagirsaga atilacagi yerde kan dolasimina karisir.

Belirtileri:
- Diskinin rengi, kil rengine yakin bir sariliktadir.
- Idrarin rengi koyudur.
- Deri ve dokularin rengi saridir.

Tedavi;
- Sanliga sebep olan etken kesfedilerek bunun ortadan kaldirilmasi hedef alinir.
- Tedavi sirasinda yatak istirahati ve diyet ön planda tutulur.
- Alkol, baharli ve yagli yiyecekler yasaklanir.


Sarılık Konusuyla İlgili Diğer Makaleler