Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Saç Yapisi Saçlar Nasil Uzar


Saç Yapisi Saçlar Nasil Uzar

Saç Iç Yapisi
Aslinda bir saç teli, ortasi bos olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri bulunan bir tüpten baska bir sey degildir. Genç yaslarda bu boslukta saça renk veren melanini bir arada tutan bir sivi vardir. Yaslandikça derimiz saçlarimizi ve vücudumuzdaki diger killari eskisi gibi saglikli olarak üretemez. Killarin ortasindaki sivi kaybolur, boya hücreleri de tutunamadigindan sadece hava kalir. Saçlar boyasiz hale gelir, beyaz renge yani asil rengine dönüsür. Bütün saçlarimizin beyaza dönüsme süreci 10 ila 20 yil sürebilir. Aslinda her bir saç telinin rengi ya siyahtir (sari, kirmizi, kumral vs.) ya da beyaz. Yani her bir saç teli yavas yavas grile-sip beyazlanmaz. Ancak bu süreç içinde hepsi ayni anda beyazlanmadigindan, beyazlarin sayisi arttikça bütün saç gittikçe açilan gri renkte görülür. Isin ilginç tarafi boya hücreleri bazen üretime hiz verirler. Gittikçe beyazlasan saçlar geçici bir süre tekrar biraz koyulasmis gibi görünebilirler.

Insanlar arasinda bir sok veya asiri gerilim geçiren birinin saçlarinin bir gecede beyazlastigi, bir süre sonra da tekrar eski rengine döndügü söylenir. Hatta bazi tarihçiler Kraliçe Marie Antoinette'nin giyotine gidecegi günün gecesinde saçlarinin hepsinin bembeyaz oldugunu yazarlar. Saçlarin devamli olarak uzadigi, belirli bir süre sonra dökülüp alttan yeni saç geldigi hatirlanacak olursa, mevcut saçin degil, ancak yeni gelecek saçin beyaz olabilecegi, dolayisiyla saçlarin bir gecede beyazlasmasinin mümkün olmadigi görülüyor. Ancak bilim insanlari bu olayin birkaç haftalik bir süreçte olabilecegini söylüyorlar. Tiroid bezi, seker gibi hastaliklarda ve asiri stres veya sok gibi durumlarda kisinin renkli saçlari bu süreçte tamamen döküle-bilir ve geriye sadece daha önceden beyazlasmis saçlar kalabilir. Diger saçlarla birlikte beyazlarin yerine de daha gür ve siyah saçlar çikabilir.

Saçlarin beyazlasmasi insanlik tarihinde nedense hep sorun olmustur. Kimileri onu olgunlugun ve bilgeligin simgesi olarak görürken, tarih boyu savas kahramanlari, yasliligin ve güçsüzlügün belirtisi olarak görmüsler ve bir sekilde saçlarini boyamislardir. Bu arada bir seyi daha belirtelim; saçlarimizin kivircik, dalgali veya düz olmasini da ebeveynlerimizden aldigimiz genler belirliyor. Kivircik bir saçi kestigimizde kesitinin dikdörtgene yakin oldugunu, dalgali saçin elips, düz saçin kesitinin ise daire oldugunu görebilirsiniz. Iste bu saç kesitlerinden dolayi bazi saçlar dümdüz uzarken bazilari hemen kivrilmaya baslar. Kivircik saçlilar, saçlarinizi bosuna ütülemeyin, saçin yapisini yani kesitinin seklini degistirmeden kalici bir düz saça sahip olmaniz mümkün degil.

* Saç Nasil Uzar
Çünkü aksi takdirde berberler issiz kalirdi! Ha, ha! Saka bir yana vücudumuzdaki killarin çok önemli görevleri vardir. Saçlarimiz basimizi yazin günesten, kisin soguktan korurlar. Kaslarimiz terimizin, kirpiklerimiz küçük parçalarin gözümüze girmelerine engel olurlar. Burun ve kulaklarimizdaki killar tozlarin girmesini önler.

Vücudumuzdaki diger killar ise derimizi serin tutar, isi kaybim önler. Bizler sadece saçimizin, sakalimizin, koltukaltlarinda ve ge-nital bölgelerimizdeki killarin uzadigini, kollarimiz, bacaklarimiz ve diger yerlerdeki killarimizin uzamadigini düsünürüz. Gerçekte saçimiz da uzamasini bir süre sonra durdurur ama bunun için bayagi uzun bir süre geçer.

Vücudumuzdaki killarin her biri topraktaki çim gibi, derimizin altindaki kendi torbasinda yetisir ve büyür. Bu torbalardaki yeni saç hücreleri killarin köklerini olusturur. Yeni hücreler olustukça, eskilerini torbalardan disari iterler ve bu hücreler disari itildikçe canli olma özelliklerini kaybederler, yani ölürler ve de killarimizin ve saçlarimizin bizim görebildigimiz kismini
olustururlar.

Vücudumuzun hangi kisminda olduklarina bagli olarak, kil torbasinda belirli bir sürede yeni kil hücreleri üretilir. Bu süreye 'büyüme süreci' denir. Sonra büyüme bir süre için durur. Buna da 'durma süreci' denir. Bu sürecin de sonunda killarin yine büyüdügü 'büyüme süreci' gelir ve bu böyle devam eder, gider. Durma sürecinde kil kopar ve alttan gelen bir yenisi yerini alir. Yani bir kilin veya saç telinin ulasabilecegi en uzun boyutu bu büyüme sürecinin uzunlugu belirler.

Kollarimizdaki killari olusturan hücrelerin büyüme süreci birkaç ay olarak programlanmistir. Bu nedenle killar kisa bir süre içinde uzar, bir santimetre civarinda bir uzunluga geldiklerinde artik uzamazlar, belirli bir sürenin sonunda da alttan yenileri gelir. Diger taraftan saçlarimizin büyüme süreci iki seneden alti seneye kadar degisir. Eger kesmezseniz bir metre hatta daha da fazla bir uzunluga ulasabilir. Saçlarimiz üç aylik bir uzamanin ardindan bir durma evresi geçirir ve bu sirada alttan gelen yeni saçlar eskilerini atar, yani dökülmelerine sebep olur. Bunu banyo yaptiktan sonra lavaboya dökülen saçlarinizdan anlayabilirsiniz. Bu yolla bir insan her gün 70-100 arasinda saç teli döker.

Saç ve killarimizin her birinin büyüme ve durma süreçlerine baslama zamanlari farkli oldugu için, hepsi birden ayni anda dö-külmediklerinden devamli olarak basimizda saç, vücudumuzda kil olur. Hayvanlarda bu süreçler ayni zamanda baslayip bittiginden onlar yilin belirli zamanlarinda tüylerini dökerler.


Vücudumuz Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
 • Solaklik
  Solaklik ve ZorluklariInsanlarin çogunun niçin, daha çok sag ellerini kullandiklari henüz...

 • Reiki Nedir
  Reiki, sifa ve ruhsal çalismalara dayanan binlerce yillik ve enerji aktarimi ile sifa vermeye...

 • Kronik Yorgunluk Sendromu
  Nedeni genetik farkliliklar Bugüne kadar çok sik gündeme gelen kronik yorgunluk sendromu,...

 • Gülme Nedenleri
  Böyle de soru mu olur, tabii ki fikralara, komik laflara ve olaylara gülüyoruz diyebilirsiniz....

 • Saç Yapisi Saçlar Nasil Uzar
  Saç Iç Yapisi Aslinda bir saç teli, ortasi bos olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri...

 • Tirnaklar Nasil Uzar
  Hayvanlar pençelerini topragi kazmada, savunmada ve saldirida kullandiklari için bunlarin sivri...

 • Temizligin Temel Prensipleri
  - Büyük abdestten sonra, yemekten önce ve sonra elleri yikanmalidir. - Sik banyo yapmalidir. -...

 • Uykunun Yararlari
  Iste hayatimizla ilgili son derece önemli bir soruya bir sürpriz cevap daha! 'Hiç kimse...

 • Gidiklanma Nedenleri
  Gidiklanmak rahatsiz edici oldugu kadar eglendiricidir de. Baskalari tarafindan, hatta bazen...

 • Hareketsizlik
  Hareketsizlik Salgina DönüstüKosmak için yaratilmis olan insanoglu oturarak sonunu hazirliyor!...