Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Major Depresyon Tedavisi


Major Depresyon Tedavisi

Depresyon kiside kalitimsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasinda gelisen çökkünlük halidir. Asagidaki dokuz belirtiden en az besinin (ilk iki belirtiden en az biri bulunmak üzere), en az iki hafta süresince var olmasi durumuna \"major depresyon\" denir.

Depresyonu Anlamak : Çogu arastirmada % 8-20 oraninda major depresyon düzeyinde depresif sikayete rastlanmistir. Kalitimsal egilimin oldugu major depresyon vakalarinin 30 lu yaslarda en yüksek düzeyde oldugu gözlenmistir. Major depresyon ayrilmis ve bosanmis kisilerde en çok;bekar ya da evlilerde ise önceki gruba oranla daha az gözlenmistir. Esini yeni kaybetmis kisilerde ise gene yüksek oranda major depresyona rastlanmistir.

Gene bir çalismanin sonuçlarina göre bekar kadinlarda evlilere göre daha az oranda depresyona rastlanmis ; erkeklerde ise evlilik, depresyon riskini bekarliga göre azaltmistir. Bu kisilerin ailelerinde intihar ve alkolizme yüksek oranda rastlanmistir.

Yapilan bir çalismada son bes yil içinde en az alti ay süre ile issiz kalan kisilerde 3 kat daha fazla major depresyona rastlanmistir.

Major depresyonun erkekler için hayat boyu görülme olasiligi % 2-12 ; kadinlar için % 5-26 arasinda bulunmustur. Arastirmalara göre her yil major depresyon hastalarina yüz bin kiside 247-598 kadin; 82-201 erkek yeni vakanin eklendigi saptanmistir.

Depresyonun olusumunda etkili olan kisisel özellikler:
• Öfke ve nefretin, çevresindeki kisilerin kaybina yol açacagi düsüncesiyle onlara yönlendirilemeyip, kendisine yönlendirilmesi (bu yapidaki bir kisilik hayatin ilk 1-2 yillik döneminde düzenli ve yeterli bir anne-çocuk iliskisi yasamamistir.Kisinin yasadigi depresyon gerçek ya da farz edilen bir kayip ile baglantilidir).

• Kisinin kendisi,çevresi ve gelecekten beklentileri,idealleri ile kendi gerçek durumu o kadar farkli, gerçekdisi ve orantisizdir ki , bu yüksek standartlara ulasamamak kiside güçsüzlük ve yalnizlik düsünceleri ile depresyona yol açabilir.

• Kisinin süper egosu ( üst benlik) o kadar kuvvetli ve baskindir ki sürekli kisiyi kisitlayip, suçlar, zevk verici ,rahatlatici etkinliklerden ala koyup, adeta iskence eder.

• Kisinin çevresindekiler ondan o kadar çok sey beklemektedir ki ,kisinin bu beklentileri karsilamasi olanaksizdir. Bu da zayiflik ve çaresizlik düsüncelerinin gelisip, depresyona gidise yol açabilir.

• Kisinin küçüklügünden itibaren sevip, saygi ve gurur duyacagi, ondan da destek ve sicaklik görecegi, benzemek istedigi, imrendigi, idealize ettigi düzeyde bir kisi (baba, anne, ögretmen ,akraba vs) yoktur. Bu da kisiligin gelisimini olumsuz yönde etkiler ve kendine güven kaybi ve depresyona yol açabilir.

• Çocuklukta anne-baba ayriligi ya da kaybi, stresli kosullar karsisinda yeterli destegi bulamayip, yanlis ya da yetersiz basa çikma mekanizmalari gelistirmesine, bu da ileri dönemde depresyona zemin hazirlayabilir.

• Sahip olunan kisilik yapilari da depresyon gelisiminde etkilidir. Obsesif-kompulsif ,bagimli, histrionik ve sinirda (borderline) kisilik bozuklugu gösterenlerde depresyona egilim daha yüksektir.
Kisi aglamakli, nesesiz, sanki dünyayi sirtinda tasiyor gibi bitkin, omuzlari çökmüs bir görünümdedir. Kisilerin eglenip güldügü seyler, onlarda ayni etkiyi olusturmayabilir.

Bazi durumlarda da kisiler bu durumda olduklarini kabul etmek istemezler ve bunu göstermezler. Bu durumda kisi vücutsal belirtiler (bas, karin, eklem vs. agrilari, çarpinti, nefes darligi gibi kaygi durumlari ya da cinsel bozukluk belirtileri ile basvurabilir.

Karsilasilabilecek cinsel bozukluk durumlari arasinda hem erkek hem de kadinlarda cinsel istekte azalma, ön siralarda yer tutmaktadir. Kadinlarda depresyon sirasinda adet dönemlerinde geçici kesilmeler, orgazm sorunlari görülebilmektedir. Erkeklerde ise erektil disfonksiyon diye adlandirdigimiz sertlesme bozuklugu görülebilmektedir.

Bazi vakalarda ise atipik depresyon dedigimiz durumlarda ( klasik depresyondan farkli olarak asiri uyku, kilo alma, uykuya dalma güçlügü, sabah veya aksam mutluluk düzeyinde kötülesmeler ) cinsel istekte artislar ve tekrarlayici cinsel iliski istekleri görülebilmektedir.

Istek ve ilgilerde azalma ve kayiplar baslangiçta bir takim seyleri mecburen ve daha uzun sürede ,oflayip,puflayarak yapmakla baslar. Hoslanilarak yapilan etkinliklerde de azalma ve artik hiçbir seyden zevk almama , hayattan soguma ile sürer. Kisiler çocuklari, eslerine karsi hiçbir sey hissetmezler . Intihari tek çikar yol olarak görebilirler.

Kendiliginden yaptiklari dogal hareketleri azalir. Bakislari yere dogru yönelmis olup, boyun ve gövdeleri öne egik durur. Konusmalari da hareketleri gibi azalmis olup, yavas ve kisik sesle konusabilirler. Sorulara yanit vermek için gereken süre uzamis ve tek kelimeyle yanit alinmistir. Zamanin çok yavas geçtigi ya da durdugu seklinde bir algi yasanmaktadir.

Unutkanlik, konusma, tv den bir seyler izleme ,konusulanlari anlama gibi konsantrasyon gereken durumlarda dikkati yogunlastiramama \" söylenenlerin bir kulaktan girip digerinden çikmasi\" durumu olusmaktadir. Karasizlik basit seyler üzerinde bile seçim yapamama bulunmaktadir.

Geçmisin aci hatiralari daha çok hatirlanip, israrla bunlarin akla gelip, kendini suçlama, gelecege yönelik umutsuzluk, hiçbir seyin daha iyi olmayacagi, hastaliginin artacagi, ekonomik düzeninin bozulacagi , \"ne olacak bu memleketin hali\" seklinde verimsiz kötümser düsünceler gözlenir.

Kisilerde olumsuz ya da gerçekdisi degerlendirmeler görülebilir. Bir seylerden yoksunluk, eksiklik düsünceleri, kendini yeterli görmeme, gerçeküstü boyutta kendini suçlama, ümitsizlik, kötümserlik, kendine kimsenin yardim edemeyecegi düsünceleri, ölüm ve intihar düsüncelerinin yineleyerek akla gelmesi fazla miktarda görülmektedir.

Tedavi olmayan ya da yetersiz tedavi alan hastalarin % 15 e ulasan bir kisminda intihar görülebilmektedir.Uyku bozuklugu gece çok fazla miktarda uyanma ve sabah normalden erken uyanip, bir daha uyuyamama ile karakterizedir

Depresyonda Teshis ve Tedavi
Daha çok ilk depresyonun ortaya çikmasinda çevresel streslerin önemi vardir. Özellikle 11 yas öncesi anne ya da baba kaybi olan kisilerde sonraki yillarda depresyon daha sik görülmektedir. Sonraki yillarda depresyon olusturucu çevresel etkenler arasinda en çok es kaybi gelmektedir

Depresif bir hastalik atagi yasayan kisilerin en az %50 si bu atagi tekrar yasarlar.2 ve üstündeki sikliklarda yasandiginda ,izleyen 3 yil içinde tekrar rahatsizlanma riski %70lere çikmaktadir. 1 yilin sonunda major depresyon vakalarinin % 40inin iyilestigi, % 20 sinin çok hafif yakinmalari olup, depresyonlarinin siddetinin azaldigi, %40 vakada ise major depresyonun sürdügü gözlenmistir.

Major depresyonda kalitimin rolü:
Genel nüfusla kiyaslandiginda birinci derece yakinlarindaki risk 1.5-3 kat daha yüksek bulunmustur. Gene yetiskin birinci derece yakinlarda alkol bagimliligi riski yüksek bulunmustur. Depresyonlu ailelerin çocuklarinda, dikkat eksikligi hiperaktivite bozukluguna rastlanma riski de daha yüksektir

Tedavisiz geçmez mi?
Depresyon tedavi edilmediginde ortalama 7-14 ay sürmektedir. Tekrar etmeme halinin yasam boyu sansi % 25 ten azdir. Tedavi ile rahatsizlik 2-4 ay sürmektedir

Tedavi nasil olmaktadir?
Tedavi ilaç tedavisi yaninda dinamik psikoterapi (kisinin geçmis yasam öyküsünün alinip , simdiki sorunlarin kökenleri ve amaçlarini,kisinin zorluklar karsisindaki savunma mekanizmalarini ve depresif temel düsünce biçimlerinin saptanip,düzeltilmesine çalisilmasi) ile mümkündür. Bu tedavinin haftada bir gün (50 dakikalik bir seans) seklinde en az 10 seans olmak üzere uygulanmasi gerekmektedir

Tedavi ne kadar sürdürülmelidir ?
Antidepresif tedavinin en az 6 ay sürdürülmesi uygundur. Erken kesildiginde (daha iyi hissedilmesi, ekonomik nedenler ,yan etkiler vs. nedeniyle) en riskli dönemin ilk 4-8 hafta oldugu ama sonrasinda da erken kesim halinde riskin yüksek oldugu saptanmistir.

Depresyon neden önemlidir?
Major depresyon hastalarinin % 15 kadari intihar ederek hayatlarina son vermektedir. Hastanede yatan diabet,kanser,kalp hastaliklari,felç gibi rahatsizliklari olan kisilerin % 25 inde major depresyon görülmektedir.

Depresyon kisilerin mesleki basarisini düsürmekte ve is kayiplarina ; cinsel bozukluklara yol açarak evlilik sorunlarina; kisinin durumun etkisinden kurtulmak, kendini rahatlatmak için alkol ve uyusturucu maddelere yönelmesi sonucu trafik kazalari, kavga ve suça yönelme görülebilmekte ,ruh sagliklari bozuk çocuklar ve sonuçta ruh sagligi bozuk bir toplum olmamiza yol açmaktadir


Depresyon Konusuyla İlgili Diğer Makaleler