Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Memeden Süt Gelmesi Galaktore


'Memeden Süt Gelmesi Galaktore' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Memeden Süt Gelmesi Galaktore

memeden süt gelmesi galaktore. Normal olarak, sadece dogum yaptiginizda veya 1-2 gün evvel süt salgilarsiniz. Eger bunun disinda memelerinizden süt sizarsa olagan disi bir durumunuz var demektir; buna galaktorrhea (Yunanca gala: süt, rhoia: akinti) denir.

Arastirmacilar memeden süt gelmesi vakalarinin yüzde 50 sinde sebebin bulanamadigini, yüzde 25 de sebebin, prolaktinma denilen bir tür hipofiz tümörü oldugunu söylemektedirler. Bu tümör genellikle selim olmasina karsin, süt üretimini düzenleyen prolaktin hormonu salgilar.

kalan yüzde 25 te memeden süt gelmesi galaktore çesitli nedenlere bagli olabilir (Örnegin, hipertiroidizm belirtisi veya bir ilacin yan etkisi), memeden süt gelmesi galaktore ye (memeden süt gelmesi) sebep olan ilaçlar methildopa (yüksek tansiyon için kullanilan bir ilaç), phenotiazinler (bir müsekkin grubu) depresyona karsi çesitli ilaçlar ve dekstroamfetamin içerirler.

Galaktore nin (memeden süt gelmesinin) belirtileri :
• Genellikle her iki meme basindan beyazimsi veya yesilimsi akinti;
• Amenore ile birlikte olabilir.

Galaktore nin (memeden süt gelmesinin) teshisi : Doktor memenizi ve (bazen kanserle birlikte görülen kanli akinti olmadigindan emin olmak için) memeden gelen siviyi inceleyecektir. Tibbi olarak tarihçeniz, galaktorrheanin aldiginiz bir ilacin yan etkisi olup olmadigini aydinlatir. Prolaktin seviyenizi belirlemek için kan testleri ve hipotalamus ve hipofizin CT scani (bilgisayarli tomografi) yapilabilir.

Galaktorrhea bir hipofiz tümöründen kaynaklanmadigi takdirde sagliginizi tehdit etmez. Bu cins tümörler yavas gelisir ve bazilari sonunda oldugu gibi kalir. Çogunlukla ilaçla tedavisi basariyla sonuçlanir. Eger basarisiz olursa ameliyat veya radyoterapi kullanilabilir.

Galaktore nin (memeden süt gelmesinin) ilaç tedavisi : Hipotiroidizm için tiroksin verilir. Hipofiz bir tümörünüz varsa veya testten galactorrhea için hiçbir izahat alinamiyorsa, doktorunuz muhtemelen tümörü küçültebilmek, prolatin seviyesini düsürebilmek için bromokriptin verecektir. Bromoktriptin, çogunlukla belirlenmeyen bir sebepten de olsa, galaktorrhea yi tedavi eder.

Galaktore nin (memeden süt gelmesinin) ameliyat tedavisi : Büyük bir hipofiz tümöründe ameliyat gerekli olabilir. Çünkü bu tümörler yeniden gelisebilirler. Uzun süreli bir bromokriptin tedavisine veya radyoterapi ye ihtiyaciniz olabilir.


Meme Sağlığı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Memeden Süt Gelmesi Galaktore
    memeden süt gelmesi galaktore. Normal olarak, sadece dogum yaptiginizda veya 1-2 gün evvel süt...

  • Meme Hastaliklari
    Memelerde görülen veya elle muayenede hissedilen her sert kabariklik \"kanser\" uru...