Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Nöral Terapi


Nöral Terapi

1920?li yillarda ??Huneke ??isimli tip doktoru iki kardesin eskiden uygulanan ama unutulmaya baslanan bir metodu bir hastalarinda tekrar kullanmak istemeleri ve iyi sonuç alinca da bunu gelistirmeleri ile tekrar gündeme gelmistir.

??Nöral terapi?? deyimi, iyilesme elde etmek için vegetatif sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak anlaminda kullanilmaktadir ve etki mekanizmasi da bu sistem üzerinden açiklanmaktadir.

Vegetatif (Otonom ) sinir sistemi vücudumuzda çok genis bir elektriksel ag yapisi (network ) içindedir.Bu sistem birbirinden farkli ancak birbiri ile uyumlu çalisan sempatik ve parasempatik sistem adi verilen iki farkli bölümden olusur.

Prof. Dr. Pischinger bunu ??hücre- çevrel sistem ?? ( Cell enviorement system ) olarak adlandirmistir. Otonomik sinir sistemi ve kan damarlarinin uç uzantilari her hücrenin çevresindeki sivinin içinde sonlanir. Burada metabolizma ve yasam ile ilgili çok önemli biyokimyasal ve biyofiziksel islemler olusur. Buradaki denge saglik demektir, bu dengenin bozulmasi ise hastalik demektir.

Prof. Dr. Ricker? e göre mekanik, termal, elektromagnetik, kimyasal, fiziksel, toksik, mikrobik?. tüm bilinen uyaranlar afferent sempatik nöronlarin frekans ve amplitüdlerinde degisiklik yapar.

Uzun süreli arastirmalar sonucunda saglikli hücrelerin hastalikli hale dönmesine sebep olan zararli uyaranin etkisinin hücre yada hücre duvarina degil sempatik sinir lifleri üzerine oldugu gösterilmistir.

Avrupa?da agri tedavi merkezlerinde çok sik kullanilan bir yöntemdir. Ayrica vücutta biriken toksinlerin atilmasinda çok önemli rol oynar. Detoks programlarinda mutlaka uygulanmalidir.


web tasarım
Migren Tedavisi Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Akupunktur ile Migren Tedavisi
    Migren yarim bas agrisi anlamina gelir. Çesitli uyaranlarla (stres, yorgunluk, açlik, tokluk,...

  • Nöral Terapi
    1920?li yillarda ??Huneke ??isimli tip doktoru iki kardesin eskiden uygulanan ama unutulmaya...