Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Akupunktur ile Sigara Bırakma


Akupunktur ile Sigara Bırakma

Akupunktur ile sigara nasil birakilabilir?
Yapmaniz gereken tek sey sigarayi birakmaya karar vermektir. Bu, insanin yasaminda alabilecegi en önemli kararlardan biridir. Bu karari verdikten sonra, akupunktur, size sigarayi birakmanizda büyük kolaylik saglayacaktir.

Insanlarda serotonin ve endorfin adi verilen iki madde vardir. Bunlar beyinde bulunur ve rahatlik, hosluk, keyif ve huzur gibi duygular ile ilgilidirler. Normalde insanlarda kahkaha atinca, mutlu bir haber alinca ya da çikolata veya güzel bir tatli yiyince, bir yeriniz aciyinca serotonin ve endorfin düzeyi yükselir. Ancak sigara içenlerde serotonin - endorfin salgilama isini sigara üstlendiginden vücut otonomisini kaybetmistir. Hani keyiflenince de, dertlenince de sigara içilir ya, iste, açiklamasi budur.

Sigarayi birakanlarda ilk hafta beyin serotonin salgilama isini gerçeklestiremediginden vücut oldukça zor anlar yasar. Beyin ancak 72 saat sonra eski görevini yapmaya baslar.
Bu 72 saatlik süre içinde, hastanin yoksunluk belirtileri önlenirse, sigarayi birakmasi çok kolaylasir. Akupunktur ile tedavi, kisinin sigara içmemekten dolayi olusabilecek sikayetleri ortadan kaldirir. Böylece sigara içmemeye karar vermis olan kisi, bunu hiç zorlanmadan basarir; çünkü, akupunktur tedavisi beyni yeniden sigaraya gerek duymadan serotonin ve endorfin salgilamasi için uyarir ve bundan sonra da beyin eski otonomisini kazanir.

Akupunktur ile kaç seansta sigara birakilabilir?
Sigara birakmak için 2-3 gün araliklarla 3 seans yeterli olmaktadir.Tedavi süresince tek bir sigara dahi içilmemesi ve nikotin preparatlari (bant,sakiz?gibi) kullanilmamasi gerekir. Aksi halde basladigimiz noktaya geri döneriz. Bagimlilik derecesi çok yüksek olanlar bu uygulamadan çekinirler ve azaltarak birakmak istediklerini söylerler,fakat bu tedavi yardimiyla bagimliliktan kurtulmak çok zorlayici olmayacaktir ve azaltarak birakmak pek mümkün degildir.

Sigarayi birakmak isteyen kisi neler yapmalidir?
Öncelikle kesin karar verdiginden emin olmalidir.Çogu zaman bir gün belirlemek ve buna hazirlanmak yararli olmaktadir. Tedaviye gelmeden önce en az 12 saat sigara içmemis olarak gelmesini özellikle tercih ediyoruz. Çünkü 12 saat nikotin alamamis bir vücut bazi reaksiyonlar gösterir ve muayene sirasinda bu reaksiyonlar kulak dedeksiyonunda patolojik noktalar olarak sinyal verir, tedavi buna göre yapilir. Oysa 1-2 saat önce sigara içmis bir insanda nikotin eksikligi bulgularini tespit edemeyiz.

Tedavide sadece Akupunktur mu uygulaniyor?
Hayir. Akupunktur, Lazer, Nöralterapi, SOE Oksijen Tedavisi, Manyetik alan regülasyonu ve nikotin detoksu uygulanmaktadir.

Akupunktur tedavisi ile sigarayi birakmada basari orani nedir?
%90 - 95 gibi yüksek bir basari orani vardir.


web tasarım
Sigara Bırakma Konusuyla İlgili Diğer Makaleler