Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Ishal Diyeti Ishal Tedavisi


'Ishal Diyeti Ishal Tedavisi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Ishal Diyeti Ishal Tedavisi

Çogu zaman midede ortaya çikan bir rahatsizlik bagirsaklara da intikal etmektedir. Uzun süren ishallerde kolera, tifo ve dizanteri gibi bulasici hastaliklarin etkisi vardir. Keza tüberküloz, kan zehirlenmesi ve her türlü zehirlenmeler böbrek yetmezligi, guatr, safrakesesi hastaligi, sindirim yolu iltihapiari ve ruhsal bunalimlar da ishallere sebep olurlar.

Belirtileri:
• Sarimsi renkli, agrisiz ishaiier incebagirsak kökenlidir.

• Sümüksü, agrili, kimi zaman kanli ve iltihapli geçen ishaller ise kalinbagirsak kökenlidir. Ishalle birlikte ates ve kusma görülür. Gribe benzer belirtiler de ortaya çikabilir.

DIKKAT:
Baska bir hastaligin yan etkisi olmayan ve bagirsaklarin kendilerinden kaynaklanan ishaller kisa zamanda geçer. Buna göre, uzun süren ishal vakalarinda mutlaka doktora müracaat edip gerçek sebep ortaya çikarilmali ve tedavisi saglanmalidir.

Ne Yapmali
• Baska bir hastaligin yan etkisi seklinde ortaya çikmayan ishal ve kusmalar, organizmanin kendi kendisini temizlernesi demek oldugundan ilaçla durdurulmaya çalisilmamalidir. Tedaviye bir kasik hintyagi ile baslanir. Hintyagi, bagirsaklardaki zararli maddelerin atilmasina yardim edecektir.

• 24 saat hiçbir sey yememek en tesirli usuldür. Bu müddet içerisinde sekersiz papatya çayi veya nane çayi içilebilir. 24 saatin sonunda elma kürüne baslanir. Hastaya günde 1-1,5 kilo çig elma verilir. Iki gün sonra hafif yemeklerden baslayarak normal beslenmeye geçilir.

• Bir hastaligin yan etkisi olarak ortaya çikan ishallerde, ishalle degil, asil hastalikla mücadele edilir.


web tasarım
Hazır Diyet Konusuyla İlgili Diğer Makaleler