Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Inmemis Testis Ameliyati


Inmemis Testis Ameliyati

inmemis testis : Testis sadece insanlarda dogumdan önce skrotuma iner ve sadece insanlarla sempanzelerde ömür boyu skrotumda bulunur. Fetüste intraabdominal olarak gelisen testis 7. ayda inguinal kanal içine girer ve doguma yakin skrotuma yerlesmis olur.

Testisin bu göçünde bir uçta testise diger uçta skrotuma yapisan gubarnaculum'un kasilarak küçülmesinin etkili oldugu sanilmaktadir. Prematür dogan bebeklerin %25'inde, terminde dogan bebeklerin yaklasik %3'ünde testisler henüz skrotuma inmemistir. Ancak, ayni çocuklar birinci yasin sonunda tekrar incelendiklerinde prematür doganlarin %5, terminde doganlarin sadece %0.5'inde tek veya iki tarafli olarak testislerin hala inmemis oldugu görülür.

Embriyolojik olarak sol testis daha önce skrotuma indigi için inmemis testis sagda biraz daha sik görülür. Tüm inmemis testislerin %15 kadarinda olay bilateraldir. Bilateral inmemis testis, anansefali, karin duvari defektleri basta olmak üzere agir konjenital anomalilerle birlikte sik görülür.

Inmemis testis intraabdominal, intrakanaliküler veya yüksek skrotal pozisyonda bulunabildigi gibi olgularin %75'inde oldugu gibi süperfisyel inguinal pos denen cilt altinda, eksternal oblik adalenin üstünde bir lokalizasyona yerlesebilir. Burasi, retraktil testisinde siklikla çiktigi ve makak maymunlarinda dogum sirasinda asagi inen testislerin 5. günde çikip yerlestikleri ve puberteye kadar kaldiklari yere uyar.

TANI:
Testislerin bir veya her ikisinin skortumda palpe edilemedigi durumlarda, retraktil testis ve ektopik testisin, yukarida sayilan özelliklerinden yararlanilarak, inmemis testisten ayirdedilmesi gerekir.

Anorsidiyi fizik muayene ile ayirdetmek mümkün degildir, zaten anorsidinin kesin tanisi için cerrahi eksplorasyon gerektiginden ameliyat öncesi inmemis testisle ayirici tanisinin yapilmasi kosulu yoktur.

Testislerin skortuma indirilmesi neden gerekir?
Bu soruya her biri tek basina yanit olabilecek 4 neden gösterilebilir.
1. Fertilitenin saglanmasi:
Normalde intraskrotal isi, vücut isisinin 2oC kadar altindadir. Sürekli vücut sicakliginda kalan inmemis testiste seminifer tubuluslarda ciddi bozukluklar ortaya çiktigi deneysel olarak gösterilmistir. Isik mikroskobu ile yapilan çalismalarda bu bozukluklarin 5 yasindan sonra ortaya çiktigi gözlemlendiginden, 1980 li yillara kadar ameliyatin 5 yasinda yapilmasi gerektigine inaniliyordu.

Ancak, elektron mikroskobunun devreye girmesi ile mümkün olan ultrastrüktürel incelemeler, aslinda spermatogenez bozukluklarinin çok daha önce, 2 yas civarinda ortaya çikmaya basladigini göstermektedir. Çocukluklarinda inmemis testis nedeniyle ameliyat olan eriskinlerin fertilite oranlari yaklasik %60-70 olarak bulunmustur. Bu oran, inmemis testisi olupta, hiç ameliyat olmamis olanlardan çok farkli degildir.

Yani 5 yasinda veya daha geç yapilan ameliyat fertiliteyi olumlu yönde etkilememektedir. Ameliyatin iki yasindan önce yapilmaya baslanmasinin üzerinden, henüz bu çocuklar fertil çaga gelecek kadar zaman geçmediginden, gelecekteki fertiliteleri için bir yorum yapmak mümkün degildir.

2. Malignitenin önlenmesi:
Testis tümörlü erkeklerde yapilan arastirmalar bunlarin %10'unun inmemis testislerde gelistigini göstermistir. Inmemis testisi olanlarda testis tümörü riski normal popülasyona göre 40 kat daha fazladir.

Ancak ayni fertilite konusunda söylendigi gibi, çocukluklarinda inmemis testisten ameliyat olanlarda bu riskin ayni oranda devam ettigi görülmektedir. Bunun nedeni ameliyatin 5 yas ve yukarisinda yapilmis olmasina baglanmakta ve günümüzde 2 yasinda ameliyat edilen çocuklarda bu riskin azalacagi düsünülmektedir.

Risk azalmis olmasa bile, tümör ortaya çiktiginda testisin skrotum içinde olmasi, hem tani hemde tedavi açisindan kolaylik saglayacagindan, testisin indirilmesi gereklidir. Inmemis testislerde gelisen tümörler çocugunlugu seminom olmak üzere jerminal kökenlidir.

3.Travma ve torsiyonun önlenmesi:
Intraabdominal yerlesimli inmemis testislerde torsiyon olusabilir. Karin agrisi ile gelen ve inmemis testisi oldugu saptanan çocuklarda, testis torsiyonuda, olasi tanilar içinde yer almalidir. Süperfisyel inguinal postaki bir testis disaridan direk travmaya ugrayabildigi gibi, inguinal kanal içindeki bir testiste, karin ön duvar adaleleri kasildikça basinç travmasi etkisinde kalir.

4. Psikolojik baskinin kaldirilmasi:
Baska hiç bir komplikasyonu olmasa bile, testislerinden birinin eksik oldugunu düsünen, gelisme çagindaki bir çocuga bunun yapacagi psikolojik travmanin büyük olacagi kesindir. Bu nedenle çocuk henüz cinsel bilincine ulasmadan testis yerine indirilmelidir. Orsiektomi yapilan çocuklarda ve anorsidi olgularinda testis protezi takilmasinin psikolojik yardimi oldugu savunulmaktadir.

TEDAVI:
Inmemis testis'te cerrahi tedavi esastir, ameliyat birinci yas bitiminden sonra, ikinci yas doldurulmadan önce yapilmalidir. Cerrahi ile birlikte ve cerrahiye ek olarak Human Chorionic Gonadotropin veya Gonadotropin Releasing Hormone'un kullanilmasi genel kabul gören bir yöntemdir.

Cerrahi tedavide amaç tek veya bazan iki seansta testisin normal skrotal pozisyonuna indirilmesidir. Disgenetik ve atrofik testis dokusu ile karsilasildiginda asagi indirmek yerine orsiektomi yapilmasi daha uygundur.


web tasarım
İnmemiş Testis Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
 • Inmemis Testis 2
  TANI Klinik Muayenenin Amaci :Palpabl bir gonadin varligini saptamak.Rahatlikla hangi noktaya...

 • Çocukta Inmemis Testis
  Cinsiyet farklilasma bozukluklarinda ve bazi hormon anormalliklerinde yumurtalarin yerine inmesinde...

 • Inmemis Testis Ameliyati
  inmemis testis : Testis sadece insanlarda dogumdan önce skrotuma iner ve sadece insanlarla...

 • Inmemis Testis 1
  INMEMIS TESTISTARIHÇEHunter (1762 ve 1786)Insan fetusu çalismalarinin sonunda intraabdominal...