Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Ailevi Akdeniz Atesi FMF


'Ailevi Akdeniz Atesi FMF' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Ailevi Akdeniz Atesi FMF

Ailevi Akdeniz Atesi irsi bir bagirsak rahatsizligidir. Tekrar eden ateslenme ve iltihaplanma hastaligin özellikleridir.

Bu rahatsizlikta karin bölgesinde görülen iltihaplanma nedeniyle Ailevi Akdeniz hastaligina periodik peritonit (belli araliklarla gelen peritonit) de denir.

Ailevi Akdeniz hastaligi olan çogu kimsede belirtiler 5 ila 15 yas arasinda ortaya çikar.

Çogu nöbette ates vardir. Ayrica, peritonit zatülcenp, ve artrit belirtilerini animsatan karin zannin gögüs bölgesinin ve mafsallarin iltihaplanmasi gibi belirtiler de görülebilir.

Ailevi Akdeniz hastaligina yakalanmis olan kimselerin dörtte birinde bacaklarinin alt kisminda sismis kirmizi bir bölge vardir. Bu hastalikta tekrar eden nöbetler olur.

Nöbetlerin agirligi ve durumu bir olaydan digerine degisiklik gösterir, birbirinin ayni degildir. Ailevi Akdeniz hastaliginin sebebi bilinmemektedir. Bu hastaligin etkisinde olan kimselerde nöbetler arasinda hiçbir belirti görülmez.

Belirtiler :
o Ates,
o Karin agrisi
o Gögüs agrisi,
o Mafsal agrisi,
o Bacaklarin alt kisminda ciltte bozukluklar,

Tedavi : Antibiyotik ya da kortikosteroid kullanimini da içeren birçok farkli tedavi yöntemi vardir. Ancak hiçbirinin etkinligi kanitlanmamistir.

Kolsisin kullanimi, birçok hastada hastaligin ataklarinin sayisinda çarpici bir azalmaya yol açmistir. Doktorunuz uzun süre kolsisin kullaniminin muhtemel yan etkilerini anlatacaktir


web tasarım
Genel Konusuyla İlgili Diğer Makaleler