Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Iltihapli Tiroid Vakalari


'Iltihapli Tiroid Vakalari' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Iltihapli Tiroid Vakalari

Tiroid bezindeki sismelerin sebebi sadece asiri hormon salgilamasi degildir. Bulasici hastalik mikroplari bazan tiroid bezine kadar ulasarak iltihapIara sebep olurlar.

1) Irinli Tiroid:
Çesitli mikroorganizmalarin tiroid bezine yerlesmesi sonucu ortaya çikan bir iltihap seklidir. Tiroid bezi üzerindeki boyun derisinde kizariklik görülür. Sislik, agri ve ates vardir. Antibiyotik tedavisi iyi netice vermektedir.

2) Subakut Tiiroid:
Genellikle enfeksiyonlu virüs hastaliklari ile birlikte görülür. Agrili siskinlik ve yutkunmada zorluk seklinde kendisini belli eder. Gerçek hastalik belirtilerinin kaybolmasi ile birlikte iyilesme görülür. Agriyi dindirrnek için aspirin ve kortizon verilebilir.

3) Müzmin Tiroid:
Hashimoto hastaligi ve Riedel strumasi olmak üzere iki sekli vardir. Hashimoto, genellikle 30-40 yas arasi kadinlarda görülür. Bogazda dolgunluk hissi verir. Tiroid bezi sert plastik kivaminda olup irilesmistir. Yüzeyi engebeli ve agrisizdir. sebebi bilinmemekle beraber, devamli tiroid hormonu verilerek hastaligin etkisi hafifletilmektedir.

Riedel Tiroiditi'de, tiroid bezi sis ve tahta gibi serttir. Yutma zorlugu, nefes darligi, ses kisikligi seklinde belirtiler verir. Bunun da sebebi bilinmemektedir. Tedavi tecrübeye bagli olup çogu zaman cerrahi müdahale gerektirmektedir.


web tasarım
Genel Konusuyla İlgili Diğer Makaleler