Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

'Mide' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Mide

Mide, yemek borusundan sonra gelen, yaklasik bir litre kapasiteli bir kesedir. Karnin sol üst bölümünde, diyaframin altinda bulunur. Sag tarafi karacigerin altina girmistir. Yemek borusuna baglandigi yere \"mide agzi \", onikiparmak bagirsagina açilan kismina ise \"mide kapisi\" denir. Iç yüzü sümüksü bir zarla kaplidir.
Onun üzerinde enine, boyuna ve yanlamasina uzanmis kas tellerinden mütesekkil bir gömlek vardir. Dis yüzü ise katilgan dokudan yapilmis karin zari ile kaplidir.

Mide iç zari, küçük borucuklar seklinde olan milyonlarca salgi bez i ile donatilmistir. Mide salgisinin içinde hidroklorik asit, pepsin ve lipaz enzimi gibi sindirimi kolaylastirici ve yiyecekleri kimyevi degisikliklere ugratici çok faydali sular vardir. Bunlarin hepisine birden \"mide suyu\" diyoruz. Hidroklorik asit, yiyeceklerle birlikte gelen zararli bakterileri ve yabanci mikro-organizmalari öldürürken; pepsin de proteinleri pepton parçaeikiarina dönüstürür. Lipaz ise, yaglari ve karbonhidratlari parçalayarak yag asidine ve gliserine çevirir.

Yemekler, ihtiva ettikleri maddelere bagli olarak, midede 2 ila 6 saat kadar kalirlar. Su, beklemeden geçen maddelerin basinda gelir. Sonra karbonhidratlar ve onlardan sonra da proteinler mideden bagirsaklara geçer. En son yaglar mideyi terkeder. Salgi bezlerinin ve mide kaslarinin çalismasi beyinden gelen refleks emirleri ile gerçeklesmektedir. Bu emirler, en mükemmel sekilde, sinir sistemi dengede iken is görürler. Sinir sistemindeki denge bozulunca, bu emirler de bozulur. Mesela hiddetli oldugumuz zaman mide salgisi artar; endise ve korku aninda ise azalir. Yine ani heyecanlarda mide kaslarindaki muntazam dalgali hareketler bozulmakta, sindirilen yiyeceklerin incebagirsaga itilmesi aksamaktadir.


web tasarım
Genel Konusuyla İlgili Diğer Makaleler