Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Organik Hastaliklara Bagli Hazimsizlik


'Organik Hastaliklara Bagli Hazimsizlik' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Organik Hastaliklara Bagli Hazimsizlik

- Yemeklerden hemen sonra veya bir saat içinde ortaya çikan hazimsizlik belirtileri, safra kesesi yetmezligi, gastrit, mide ülseri ve kanseri gibi hastaliklarin isareti olabilir.
- Yemeklerden birkaç saat sonra gelisen rahatsizliklar oniki parmak barsagi ülserini ve pankreas yetmezligini düsündürür.
- Geceleri ortaya çikan hazim sikayetlerinde ve arka üstü yatildigi zaman kendisini gösteren mide agrilarinda ise pankreas kanseri veya mide fitigi süphesini kuvvetlendirir.
- Kalp yetmezligi, böbrek yetmezligi (üremi), akciger veremi ve her türlü kanser vakalarinda da hazimsizlik sikayetleri görülebilir.

* Ne Yapmali ?
- Hazimsizliktan sikayet eden kimse, beslenmesine dikkat ettigi halde rahatsizliklari devam ediyor ise; mutlaka bir doktora muayene olmali, gerekirse teshis için film çektirmeli ve testler yaptirmalidir.
- Eger muayene neticesinde hazimsizligin fazla mide salgisindan kaynaklandigi tesbit edilirse; buna \"asitli dispepsi\" adi verilmektedir. Yemeklerden bir iki saat sonra midede agri, yanma, kazinti ve basinç seklinde kendisini belli eder. Eksi gegirmeler, agiz ve bogazdan gelen gazlardan dolayi yanmalar, bazan de eksi kusmalar fazla mide asitini isaret ederler.

Tedavi, mide asitini artiran yemeklerden uzak durmaya yöneliktir. Tuzlu, sekerli, baharatli yemekler, et konserveleri, kizartmalar, çay, kahve, sigara ve alkol, çig sogan bunlarin basinda gelmektedir. Et, yumurta, taze peynir, süt gibi proteinli yiyeceklerle tuzsuz ve az yagli yemekler perhiz için faydali gidalar cinsindendir.
- Muayene neticesinde hazimsizligin sebebi yetersiz mide salgisindan kaynaklandigi tesbit edilirse, buna \"asitsiz dispepsi\" adi verilmektedir. Yemeklerden sonra bir-iki saat müddetle mide de agirlik hissi duyulur. Ishal ates nöbetleri ve basagrisi görülebilir. Diski çok pis kokar.

- Asitsiz dispepsi' de iyi pisirilmek sarti ile her türlü et verilebilir. Yumurta, rafadan, tavada pismis veya çorba içinde yenebilir. Çorba yagsiz ve bol tuzlu olmalidir. çay, kahve, baharat serbesttir. Ekmek, tercihen bayat ve kizarmis halde yenmelidir. Beden hareketleri, kisa yürüyüsler ve temiz hava da çok faydalidir.


web tasarım
Genel Konusuyla İlgili Diğer Makaleler