Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Ilaçlarin Sagligimiza Etkileri


Ilaçlarin Sagligimiza Etkileri

Ilaçlarin Sagligimiza Olumlu ve Olumsuz Etkileri:
Hastaliklardan korunmanin en önemli ve zor yanlarindan biri, ilaçlarin sinirli ve akillica kullanilmasidir. Bazi ilaçlar çok önemlidir. Fakat hastaliklarin çogu için herhangi bir ilaca gerek yoktur. Çogunlukla Rabbimizin verdigi güçle vücut, dinlenerek, iyi beslenerek, bol sivi içerek, hatta bazi geleneksel ilaçlari kullanarak hastalikla mücadele edebilir. Bazi insanlar ihtiyaçlari olmadigi halde ilaç kullanmak isterler. Düzeldiklerinde ise bunu ilaca baglarlar. Halbuki, vücutlari kendi kendisini iyilestirmistir. Insanlarin gereksiz ilaçlara güvenmek yerine neden kullanmamalari gerektigini bilmeleri lazimdir. Ayrica kisilerin kendi kendilerini tedavi etmeleri için ne yapmalari gerektigi önemlidir. Böylece harici kaynaklara (ilaç) degil, kendi kaynaklarina güvenmeyi ögrenmis ve sagliklari korunmus olacaktir. Çünkü kullaniminda az da olsa, risk olmayan hiçbir ilaç yoktur.

Insanlarin, gerekli olmadigi halde en sik ilaç kullanmak istedigi üç saglik problemi
1- soguk alginligi,
2- Hafif öksürük
3- Ishal

Soguk alginligi en iyi dinlenerek, bol sivi içerek ve çok gerekirse de belki aspirin alarak tedavi edilebilir. Penisilin, tetrasiklin gibi antibiyotiklerin hiçbir faydasi yoktur. Hafif öksürükler, hatta balgam ifraz eden daha ciddi öksürük vakalarinda bol su içmek mukozayi yumusatacagi için, öksürügü öksürük surubundan daha çabuk geçirecektir. Sicak suyla yapilan bugu da rahatlaticidir. Çocuklarda görülen ishal çogunlukla ilaçla iyilestirilmez. Yaygin olarak kullanilan ilaçlar (neomisin, streptomisinli, kaolin pektinli, lomotil, kloremfenikol) zararli olabilir. Çocuk için en önemli sey, bol sivi ve yeterli gidadir. Çocugun yeniden sagligina kavusmasinin anahtari ilaçlar degil, annesidir. Anne, neler yapilacagini bilirse çocugun hayati kurtulur. Bugün ilaçlar çok daha fazla kullanilmaktadir. Pekçok sebepten dolayi bu yanlistir.
- Israftir, ilaca verilen paranin yiyecekler için harcanmasi daha iyi olur.
- Hiç gerek olmadigi halde insanlarda aliskanlik haline gelir.
- Her ilacin bazi riskleri mevcuttur. Gereksiz bir ilaç kullanildiginda zarar görme ihtimali vardir.
- Dahasi, bazi ilaçlarin basit hastaliklar için sik kullanimi, bunlarin tehlikeli hastaliklara karsi direnme gücünü de azaltir.

Bazi durumlarda bazi ilaçlari almamak en iyisidir.
1 - Emziren veya hamile olan kadinlar, mecbur kalmadikça ilaç almamalidir. (vitamin ve demir haplarinin sinirli miktarda alinmasi tehlikeli degildir.)
2 - Yeni dogmus çocuklarda ilaç kullanirken, çok dikkatli olunmalidir. Bir uzmana danismalidir.
3 - Penisilin, ampisilin, sulfonamid veya diger ilaçlarin alinmasindan sonra, kurdesen ve kasinti gibi herhangi bir alerjik reaksiyon gösteren kisi, hayatinin geri kalan döneminde asla ayni ilaci tekrar almamalidir. Çünkü bu tehlikelidir.
4 - Hazimsizlik veya mide ülseri olanlar, aspirinli ilaç almaktan sakinmalidir. Çogu agri kesiciler ve bütün steroidler ülseri ve hazimsizligi arttirir. Mideyi rahatsiz etmeyen tek agri kesici ise asetaminofen (paracetomol)'dur. Asetam, panadol, durapan gibi adlarla piyasada bulunmaktadir.
5 - Bazi hastaliklar sirasinda alinirsa rahatsizlik veren ve tehlikeli olan, belli ilaçlar vardir. Mesela sariligi olan hasta, karaciger zarar gördügü için, antibiyotik ve diger güçlü ilaçlarla tedavi edilmemelidir. Çünkü bu ilaçlarin vücudu zehirlerne ihtimali yüksektir.
6 - Özellikle su kaybi ve böbrek rahatsizligi bulunan kisiler, aldiklari ilaçlara çok dikkat etmelidir.


web tasarım
İlaç Kullanımı Konusuyla İlgili Diğer Makaleler