Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Erkekler Mi Hastalik Hastasi


Erkekler Mi Hastalik Hastasi

* Hipokondriyak (hastalik hastaligi) daha çok erkeklerde:
Nezle hipokondri hastalari için sadece nezle degildir, her aksirik ölümün bir habercisi olabilir. Geçmisten, günümüze hastalik hastasi kisileri arastiran iki Alman yazarin vardigi ilginç sonuç: Hipokondri daha çok erkeklerde yayginlasmakta olan bir bozukluk. Çevrenizde süphesiz en küçük hastalik belirtisinde bile son derece titizlenen, önlem alan, korkan, endise eden insanlari tanimissinizdir.. Bunlar için örnegin nezle sadece nezle degildir, her aksirik ölümün bir habercisi olabilir. Hipokondriler böyle düsünür! Charlie Chaplin, açik bir cam gördügünde panige kapilir ve her sabah bir Alka-Seltzer (soguk alginligi ilaci) alirdi.
Glenn Gould, New York un yaz sicaginda eldiven ve manto giyiyordu. Özellikle de sair, filozof, ressam, besteci, oyuncu, bilim adami gibi zihinsel yeti gerektiren mesleklerde çalisan insanlar hipokondriye daha fazla yakalaniyorlar ve kisiler hastaliklarini ablutofobiden (yikanma korkusu) ayak parmagi agrilarina kadar farkli semptomlarla açikliyorlar. Alman yazarlar Ulf Geyersbach ve Rainer Wieland simdi mektuplari, günlükleri ve romanlari arastirarak sürpriz bilgiler topladilar. Erkekler, hastalik hastasi olmaya daha egimliler.

* Kadin ünlüler:
Ya ünlü kadin hipokondri hastalari?
\"Arastirmalarimiz sirasinda çok azina rastladik\" diyor yazarlar. Ve örnek olarak da Bezelye Tanesi ve Prenses masalindaki prensesi örnek vermekle yetiniyorlar. Oysa gerçek devlet adamlari çok farkli hastaliklar üretiyordu. Örnegin Churchill in doktoru su notu düsmüstü: \"Ne zaman nezle olsa ve atesinin yükseldigini hissetse, korkuya kapilirdi.\" Hitler in doktoru Morell ise Führer e savas süresince 90 farkli ilaç yazmisti. Hitler günde 28 farkli hap yutuyordu. Hastalik belirtileri, \"bira renginde idrar\", \"soluk görünüm\", \"üst solunum yollarinda, özellikle de sol bademcikte iltihaplanma\", \"incik kemiginde ödem\", \"heyecana bagli bacak titremesi\" ve her zaman \"bagirsak gazi\" . Ister bekleme odasi, ister masa basinda ya da aksam yemeginde olsun, \"uydurma hastaliklar\" insanlari uzun süre mesgul ediyordu. Michael de Monteigne Lucca daki bir ilicada, idrarinin neden köpüklü ve kismen de baloncuklu oldugunu sormus ve bu konudaki kuskularini su sekilde dile getirmisti: \"Dus basligini bedenimin alti kismina dogru tuttugumda gazim azaliyor, ama ayni zamanda da sag erbezim büzüsüyor. Erbezimdeki siskinligin, burada toplanan gazla ilgili oldugundan eminim.\"

* Kafka'nin hastaligi:
Fransa Kafka, ressam Alfred Kubin le bir araya geldiginde sohbet müshil ilaci Regulin üzerine yogunlasir. \"Tüm gece boyu ciddi bir sekilde benim ve kendisinin kabizligi hakkinda konustu\" diye yazan Kafka, hipokondrinin sayisiz asamalarindan geçerek sonunda \"gerçekten hastalandi\" ve insanüstü bir evlenme arzusu... sonunda akcigerlerinden kan gelmesine yol açti. Kafka 40 yasinda veremden öldü. Yazarlara göre hipokondri hastalarinin birçogu, saglikli insani endiseli nevroza dönüstüren yasam biçimine ragmen degil, onun sayesinde 90 yil yasamislar. Nitekim, hastalik hastalari kuruntulari yüzünden birçok keyiften vazgeçmisti. Örnegin Philip Roth un bir roman kahramani yüzme havuzunu \"çocuk felci ve menenjit, cilt hastaliklari ve daha birçok hastaligin yuvasi\" olarak tanimliyordu. En büyük dikkat, cinsel iliski sirasinda gerekiyordu. Fellatio (erkekler üzerinde uygulanan oral seks) ve Cunnilingus sirasinda (kadinlara uygulanan oral seks) sirtüstü yatmak ve basi sinonim sözlügüyle desteklemek daha az yorucu oldugu gibi çok daha az aci veriyordu.

* Tüm bedeni hasta!
Birçok hipokondri hastasi, enfeksiyon kapmaktan korktugu için cinsel iliskiden uzak durarak kendi kendini tatmin etmeyi tercih etmisti. Tüm bedeninin hastalikli olduguna inanan ünlülerden biri de Andy Warhol idi: 10 Nisan 1980, Persembe: Hala 63,5 kiloyum. Metabolizmam degismis olmali. Bunu hiç anlamiyorum. Oysa çok fazla bir sey yemiyorum, 62 kilo olmaliyim. G 29 Ekim 1982, Cuma: Hong Kong. Fitness merkezi açikti, beni bir aletin üzerine oturttuktan sonra aleti çevirdiler. Bas asagi durunca cebimdeki tüm ilaçlar döküldü ve neredeyse saçlarimi da kaybediyordum. G 15 Aralik 1983, Sali: Lidija ile jimnastik; sancilaniyorum, ama belki de kasik bölgesinde kanserim var, bilemiyorum. Ünlü Alman sovmen Haraldt Schmidt bir konusmasinda ciddi bir hastaligi nasil da gözden kaçiriyoruz, diyor. Schmidt, gazetede Diseti kanamasi deyip geçmeyin\" gibi bir haber okudugunda ertesi gün hemen doktora kosanlardan.

* Alaya tahammülsüzler:
Doktor Hopping de yasanan hayal kirikligi gözardi edilecek gibi degil: \"Saat onda Dr.Wolf a muayene olunacak\" diye yaziyor Thomas Mann in notlarinda. \"Tabii ki organik bozukluk söz konusu degil. Çarsamba günü sindirim sistemi kontrol edilecek- bildik muayeneler iste, kesinlikle de gereksiz, hepsi sinir bozucu... Eskiden bedenimin dayanikliligi beni keyiflendiriyordu, ama bunlar artik geride kaldi...\" Spiegel 45/2004 de yayimlanan yaziya göre, hipokondri hastalari, kuruntularina o kadar inanirlar ki baskalari tarafindan alaya alinmaya asla tahammül edemezler. Yoksa Moliére in ölümü de bir tür ceza miydi? Moliére, 1673 yilinda son komedi eseri olan Hastalik Hastasi nin temsilinde hasta rolünü oynarken kalp krizi geçirmis birkaç saat sonra da ölmüstü. Peki bu hassas ruhlar ne tür bir tedavinin özlemi içindeler? Leo Tolstoy bunun yanitini biliyordu: \"Gün boyu yasanan yorgunluk, aksama dogru hüzne dönüsüyor, sefkat ve sevgi ihtiyacini doguruyordu. Tipki çocuklar gibi, sevgi dolu birine basimi yaslamak ve simartilmak istiyordum. Ama kim bana sevgi gösterecekti ki? Sevdigim tüm insanlara bu istegimi belli ettim, hiçbiri yanasmadi... Anne beni sevmelisin.\"


web tasarım
Psikolojik Sorunlar Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
  • Jet-lag Olayi Nedir
    Jet-Lag Olayi NedirBütün hayvanlarin vücutlarinin, uyuma, vücut isisi, üreme zamani gibi...

  • Erkekler Mi Hastalik Hastasi
    * Hipokondriyak (hastalik hastaligi) daha çok erkeklerde: Nezle hipokondri hastalari için sadece...