Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Esneme Nedenleri


Esneme Nedenleri

Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulasici midir? Aslinda esnemenin ve fizyolojisinin ardinda yatan gerçek hala tam olarak bilinememektedir. Önceleri esneme, insanin yorgun oldugu zamanlarda kandaki oksijen miktarini artirmak için vücudun yaptigi bir solunum sistemi refleksi olarak düsünülüyordu. Yapilan deneylerin sonucunda, esnemenin, solunum olayina kisa bir destek verdigi, ancak onun önemli bir fonksiyonu olmadigi tespit edilmistir. Hem burnumuzla, hem de agzimizla nefes alabilmemize ragmen, kapali agizla esnemek mümkün degildir. En çok ve sik esnemenin oldugu zaman, sabah uykudan kalkma vaktidir. Ortalama bir esneme 6 saniye sürer.

Sadece insanlar degil, kediler, kuslar, fareler ve birçok canli türü de esner. Ancak farkli türlerdeki bu davranis biçimi, ayni fonksiyona yönelik olabilir mi? Örnegin insanlarin gülme olarak yaptigi yüzdeki kas hareketi diger bazi canlilarda korkunun ifadesi olabilmektedir. Yapilan arastirmalarda, hayvanlarin daha çok dikkat gerektiren bir olayi karsilama sirasinda esnedikleri, insanlarin ise, tersine dis uyanlarda azalma oldugunda esnedikleri saptanmistir. Derslerde cani sikilan ögrencilerin degil de, cani sikildigi halde uyumamaya çalisanlarin daha çok esnedikleri gözlemlenmistir. Bir diger görüse göre de, sinava girecek bir ögrencinin veya yarisa girecek bir atletin çok esnemesinin sebebi, organizmanin kendini sakinlestirmesidir.

Esneme de gülme gibi bulasicidir. Esneyen kisinin yüz hatlarinda meydana gelen sekillenmenin, diger insanlar üzerinde esnemeyi tesvik edici bir etki uyandirdigi tahmin ediliyor. Yani nasil yemek yiyen bir insani görünce acikirsak, onun gibi bir sey. Esnemenin bulasici oldugunu ileri süren bir görüse göre ise ilk insanlardan kalma bir davranis olarak esnemekteyiz.

Ilkel atalarimiz aksamlari atesin etrafinda topluca otururken grubun lideri tüm dislerini göstererek esner, oturumu kapatir, artik gecenin basladigi, herkesin sabaha kadar yatmasi ve hareket etmemesi gerektigi sinyalini verirdi. Grubun diger üyeleri de esneyerek görüs birligi içinde olduklarini beyan ederlerdi. Günümüzde bu is için daha karisik teknolojiler kullaniliyor. Baba televizyonu uzaktan kumanda ile kapatip koltugundan kalkiyor. Bu nedenle günümüzde esnemenin hiçbir faydasi görülmemektedir ve önümüzdeki bir milyon yil içinde ortadan kalkacagi sanilmaktadir.


web tasarım
Vücudumuz Konusuyla İlgili Diğer Makaleler
 • Hapsirma Nedenleri
  Hapsirma, ani, irade disi, sesli bir sekilde agizdan ve burundan nefes vermektir. Hapsirma burun...

 • Gidiklanma Nedenleri
  Gidiklanmak rahatsiz edici oldugu kadar eglendiricidir de. Baskalari tarafindan, hatta bazen...

 • Saç Yapisi Saçlar Nasil Uzar
  Saç Iç Yapisi Aslinda bir saç teli, ortasi bos olan ve içinde melanin denilen boya pigmentleri...

 • Mayo Seçimi Nasil Yapilmali
  Mayo Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?- Açik renk mayolar oldugunuzdan daha kilolu, koyu renk...

 • Tirnaklar Nasil Uzar
  Hayvanlar pençelerini topragi kazmada, savunmada ve saldirida kullandiklari için bunlarin sivri...

 • Dar Giysiler Giymenin Sagliga Etkisi
  Uzmanlara göre dar pantalonlar kan dolasimini ve kanin kalbe dönmesini güçlestirmekte,...

 • Gülme Nedenleri
  Böyle de soru mu olur, tabii ki fikralara, komik laflara ve olaylara gülüyoruz diyebilirsiniz....

 • Parmak Çitlatmasi
  Parmaklarimiz niçin çitlarBazi insanlar her iki elinin parmaklarini birbirine geçirerek ve...

 • Esneme Nedenleri
  Sadece uykumuz gelince mi esneriz? Esneme bulasici midir? Aslinda esnemenin ve fizyolojisinin...

 • Temizligin Temel Prensipleri
  - Büyük abdestten sonra, yemekten önce ve sonra elleri yikanmalidir. - Sik banyo yapmalidir. -...