Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Eklem Hastaliklari


Eklem Hastaliklari

Gut
Gut (damla hastaligi), artritin nedenlerinden biridir. Özelikle orta yasli ve yasli erkeklerde görülür. Menopoz sonrasi kadinlarda da oldukça siktir. Belli ilaçlarin, özelikle de üretiklerin kullanimi gut riskini artirir. Gutun bir zengin ve içkici hastaligi oldugu söylenir ki, bu bir dereceye kadar dogrudur, ama her zaman degil. Hastaligin nedeni, ürik asidin içindeki erimeyen kristallerin eklemlerde çökelmesi ve eklemin kizarip sismesine, agrimasina yol açmasidir.

Gut hastalarina yardimci olabilecek, beslenme ile ilgili bazi degisiklik yapilabilir.
- Sismansaniz zayiflayin.
- Alkollü tamamen birakin.
- Kirmizi et, avetleri, balik yumurtasi gibi zengin yiyeceklerden kaçinin.
- Besin bütünleyiciler alin.

Yüksek dozda C vitamini (günde 4 gr kadar) böbrekler yoluyla ürik asit kaybini artirir. Günde 50 mgr çinko, 300 mgr magnezyumla birlikte verilirse deneyimlerimize göre yarali olabilir. Bu ilaçlari doktor gözetimi altinda almak daha yerinde olur. Son olarak sunu da belirtelim, hafif kursun zehirlenmesi geçirenlerde (örnegin, su borusu tesisatçilarinda) gut meydana gelebilir. Bunlarin tedavisinde ilk is, bedenlerdeki kursun birikiminin azaitilmasidir. Hastaya yüksek dozda C vitamini verilir ve bol lifli bir beslenme tarzi uygulanir.

Asiri miktarda meyve yemek ya da meyve sekeri (früktoz) kullanmakta gut hastaligini azdirabilir. Sirt agrisinin birçok degisik nedeni olabilir; böbrek ve karin hastaliklari, omurga sorunlari gibi. Eger siddetli sirt agrisi çekiyorsaniz, doktorunuza danismalisiniz. Sirt agrilari genellikle besin tedavisine yanit vermez. Bununla birlikte, bazi hastalarimiz besin alerjisi önlemlerinden yarar görmektedir. Sirt agrisi çekenlerin bazilannda manganez düzeyinin çok düsük oldugu görülmüstür. Bu da, hastanin kikirdak yapisini bozabilir. Birkaç hastaya günde 2 - 5 gr C vitamini verilmis ve yararlandiklari saptanmistir. Omurga sorunu olanlara osteopatik yada masajla tedavi salik veririz. Sirti güçlendirecek beden hareketlerinin, özellikle yüzmenin büyük yarari olabilir.

Kas kramplari
Kas kramplari çok yorucu olabilir. Günde 400 600 UB E vitamini, günde iki kez 50-100 mgr B6 vitamini, günde 400-800 mgr magnezyum ve günde 800-1600 mgr kalsiyum verilmesi yararli olabilir. Bu tedaviye bir ya da iki ay devam edilebilir. Bazi hastalara besin alerjisi tedavilerinin de yararli oldugunu gördük.

Kas agrilari
Hangi nedenle olursa olsun, sagligi bozuk kisilerde kas agrilari çok sik görülür. Burada önemli olan, kas agrilarinin altinda yatan asil nedeni bulup tedavi etmektir. Bu neden ortadan kaldirilir kaldirilmaz, kas agrilari da geçer. Bu da, hastada besin alerjisi olup olmadigi arastirilarak, yani özel kisitlama rejimi uygulanarak yapilir. Bu arada özellikle kalsiyum, magnezyum ve B vitaminieri eksikligi olup olmadigi arastirilir. Kas agnlari geçici bir virüslü enfeksiyon yüzünden de meydana gelebilir. Ancak, uzun zaman devam ederse (haftalar, aylar, hatta yillar boyu), o vakit nedeni ya yukarida saydigimiz hastaliklardir ya da kandida'dir.

Rahatsiz bacaklar
Gece bas gösteren bacak rahatsizliklari demir eksikliginden ya da asiri çay içmekten ileri gelebilir. Eksiklik giderilince durum düzelebilir. Hastanin çay ve kahveden kaçinmasi gerekir. Günde 800 UB E vitamini almanin yarari olabilir. Bazi hastalarda günde üç kez 5 mgr özel folik asitli ilaçlar almanin da yarari vardir. Bu özellikle ailesinde de ayni rahatsizlik bulunanlar için etkilidir.

Kas zayifligi
Buna da kas agrilarina yol açan nedenler yol açar. Bazen potasyum eksikligi baslica etkendir.


web tasarım
Eklem Hastalıkları Konusuyla İlgili Diğer Makaleler