Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Insidentaloma Adrenal Tümör


'Insidentaloma Adrenal Tümör' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Insidentaloma Adrenal Tümör

Insidentaloma tanisiyla okkult fonksiyonel tümör tanisinin ayirimi önemlidir; çünkü tüm fonksiyonel adrenal tümörler çikarilmalidir.

BT ve MRI'in sik kullanimina bagli olarak tesadüfen saptanan adrenal kitlelerin degerlendirilmesi daha da yayginlasmistir. Henüz fonsiyonel okkult adrenal tümörlerin tanisi için tasarlanmis, dünyada kabul edilmis protokol yoktur.

Burada bahsedilen öneriler ise klinik tecrübe ve su ana kadar yaziya dökülmüs bilgilerin yeniden gözden geçirilmesi ile elde edilmistir. En önemli ve maliyeti en düsük tarama metodu detayli hasta anamnezi ve fizik muayenedir.

Eger spesifik bulgu ve belirtiler fonksiyonel tümör varligina isaret ediyorsa,biyokimyasal testlere basvurmak gerekir. Bu durumda eger anamnez ve fizik muayenede özellik saptan maz ise pratik bir yaklasim izlenmelidir. Cushing sendromundaki maliyeti en ucuz tarama testi 24 saatlik idrarda serbest kortisol (UFC) veya 17 hidroksikortikosteroidlerin incelenmesidir. Aldesteronomalarin degerlendirilmesi genellikle daha zordur.

Bunun yanisira, eger hasta normotansif, normokalemik ve hiçbir antihipertansif ile potasyum destegi almiyor ise, bu hastanin hiperaldosteronizmi olma ihtimali oldukça düsüktür. Seçilmis vakalarda, viril- izan tümörlerin taramasinda 24 saatlik idrarda 17 ketosteroidler bakilabilir. Standart görüntüleme metodlan ile adrenokortikal ve medüller tümörlerin güvenilir bir sekilde ayirimi yapilamamaktadir. Uygun kosullarda okkult feokromasitoma degerlendirmesi için 24 saatlik idrarda parçalanmis katekolaminler , metanefrinler veya vanilmandelik asid (VMA) taramasi yapilmalidir.

Eger fonksiyonel tarama testleri normal ise izlenecek yol tümör boyutuna göre belirlenmelidir. Görüntüleme metodlarinm tecrübeli bir radyolog ile yeniden degerlendirilmesi gereklidir. Çünkü bazi tümörlerde (Adrenal miyolipomlari ve adrenal kistler) BT'deki karakteristik görüntülerine göre ayirici tani yapilabilir. Eger tümör nonfonsiyonel adrenal neoplazm gibi duruyor ise kitleye yaklasimin belirlenmesinde tümör büyüklügü ve birim zamandaki büyüme hizi temel alinir.

Belirtilmesi gereken önemli bir konu da, adrenal bezin metastatik tümörler açisindan öncelikli bir bölge olmasidir.(Örnek: akciger kanseri). Bu yüzden uygun sart lar saglandiginda metastatik kitleleri ekarte edebilmek için ince igne aspirasyon biyopsisi (IIAB) düsünülebilir.

Bunun yanisira IIAB primer adrenal tümörlerin tamsindaVyer almaz. Ayrica bu islem okkult feokromasitomalari ekarte etmek için yapilmamalidir. 4cm'den küçük nonfonksiyonel adrenal tümörler 3ile 6 ay sonrasi yapilacak görüntüleme metodlan ile takip edilirler. Eger tümör 4cm'den büyük veya zaman içerisinde büyüme gösteriyorsa artmis kanser riski yüzünden cereahi rezeksiyon önerilir. Eger fonksiyonel bir tümör saptanmis ise cenahi kaçinilmazdir. Bu durumda cerrahi öncesi izlenecek yol saptanan endokri-nolojik bozukluga göre degisir.


web tasarım
Diğer Konusuyla İlgili Diğer Makaleler