Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Interstisyel Akciger Hastaligi


Interstisyel Akciger Hastaligi

Belirtiler
- Nefes darligi
- Genel yorgunluk ve güçsüzlük
- Istah ve kilo kaybi
- öksürük

Interstisyel akciger hastaligi kronik, habis olmayan ve enfeksiyona bagli olmayan 180'den fazla hastaligin olusturdugu bir gruptur. Bu hastalikta alveol (akcigerdeki hava kesecikleri) duvarinda iltihap hücreleri birikir ve alveolün çevresindeki bag dokuda anormal nedbe dokusu olusur .Hastalik ilerlerse, nedbe dokusu akcigerin büyük bir bölümünün harap olmasina neden olabilir. Bu hastaliklarin çogunun nedeni bilinmemektedir. Hastalarin çogu 50 yasin üstündedir.

Anormal nedbe dokusunun olusmasinin en önemli sonucu, kana oksijen geçisinin bozulmasidir. Bu nedenle bu hastaliga yakalanirsaniz, yorgunluk, halsizlik ve özellikle beden hareketleri yaparken nefes darligi ortaya çikabilir. Ayrica, ara sira gögüste rahatsizlik hissiyle birlikte balgamsiz öksürük görülebilir.

Teshis
Doktorunuz, varolan belirtilere ve stetoskopla gögsünüzü dinlerken duydugu seslere dayanarak interstisyel bir akciger hastaligindan kuskulanabilir. Bu durumda bir anormallik olup olmadigini anlamak için gögüs filmi çektirecek ve akciger fonksiyon testleri yaptiracaktir. Teshisi dogrulamak için akciger dokusundan biyopsi örnegi alinabilir.

Interstisyel Akciger Hastaligi Ne Kadar Ciddidir?
Bu hastaliklar nedene göre farkli seyirler gösterirler. Bazilari ilerleyerek ölüme neden olurken, bazilari hafif seyreder.

Sarkoidoz bu hastaliklarin sik görülen bir tipidir. Interstisyel akciger hastaliginin diger tipleri arasinda idiopatik akciger fibrozu, pulmoner alveoler proteinosis ve Goodpasture sendromu bulunmaktadir.

Idiopatik Akciger Fibrozu
Bu, giderek artan nefes darligina neden olan, kronik, enfeksiyon sonucu olusmayan ve habis olmayan bir hastaliktir. Belirtilerin ortaya çikmasindan sonra ortalama yasama süresi 4-5 yildir, ancak bir çok hasta daha uzun süre yasar. Kadin ve erkeklerde esit oranda görülen bu hastalik, daha çok ortayaslarda ortaya çikar.

Akcigerlerin stetoskopla dinlenmesi, gögüs filmindeki tipik bulgular ve akciger fonksiyon testleriyle teshis konur. Bunula birlikte akciger biyopsisi de gerekebilir. Eger sürekli asbeste maruz kalinmissa, bu hastalikla birlikte akciger kanseri de görülebilir. Tedavide kortikosteroidler verilebilir, ancak çok az hastaya yararli olur. Bu hastalikta bazen akciger nakli yapilmaktadir.

Pulmoner Alveoler Proteinosis
Bu hastalikta alveollerde (akcigerdeki hava kesecikleri) bazi maddeler birikir, nedeni bilinmeyen bu hastalik, daha çok 20 ile 50 yas arasindaki erkeklerde ortaya çikar.
Bu hastaligin gögüs filminde görülen yayginligi ile kiyaslandiginda nefes darligi hafiftir (idiopatik akciger fibrozunda ise, nefes darligi akciger filmide görülenlerden beklenmeyecek kadar agirdir). Sorun zaman içinde kötülesebilir ya da kendiliginden ortadan kalkabilir.

Bazen, akcigerlerde biriken madde genel anestezi altinda çikarilabilir. Bu girisim önce bir akcigere, daha sonraki bir tarihte ise diger akcigere uygulanir. Ara sira hastalik tekrarlasa da, bu hastalar genellikle iyilesir.

Goodpasture Sendromu
Nedeni bilinmeyen bu hastalik genellikle genç erkeklerde ortaya çikar ve akcigerlerde kanamaya ve glomerülonefrite (bir tür böbrek iltihabi) neden olur.

Yalnizca kanamanin kendisi çok tehlikeli olsa da, akciger sikayetleri hafiften agira kadar degisebilir. Teshis ya akciger ya da böbrek biyopsisi,ile konur. Hastaligin seyri büyük degiskenlikler gösterir. Hastaligi kontrol etmek için kortikosteroidler ya da siklofosfamid verilebilir. Ayrica hastaligin olusmasinda rolleri olabilecek antikorlara karsi da tedavi yapilabilir.


web tasarım
Akciğer Hastalıkları Konusuyla İlgili Diğer Makaleler