Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Adet Görme Aybasi Kanamasi


'Adet Görme Aybasi Kanamasi' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Adet Görme Aybasi Kanamasi

Ergenlige adim atan her genç kizda yumurtaliklar disi üreme hücresi (yumurta) imâl etmeye baslar. Ayni zamanda yumurtalik­ta salgilanan bir hormon vasitasi ile aybasi kanamalari ortaya çi­kar.
Ilk ayhali kanini gören genç bir kiz, telasa kapilir. Bir korku ve panik psikolojisi yasar. Anne ve babanin yüzüne bakmaktan utanir. Hirçinlasir, her söze alinir. Aglamak için âdeta bahane arar.
Bilgi sahibi, anlayisli bir anne, kizindaki bu degisikligin sebe­bini derhal kesfeder. Ona bir arkadas gibi yaklasir. Kendisinin de bir zamanlar ayni duygulari yasadigini söyleyerek teselli eder. Bunun utanilacak birsey olmadigini, genç kizligin bir isareti sayil­digini ve Allah tarafindan verildigini izah etmelidir.
Aybasi kani, zannedildigi gibi pis bir kan degildir. Normal vü­cut kanindan farkli bir sividir. Yumurtaliklar yumurta yapmaya baslayinca, fallop borusuna (yumurta kanalina) olgun bir \”disi üreme hücresi\” birakirken ayni zamanda rahim iç duvarindaki kirmizi kan damarlarina hormon salgilanir. Kana karisan hor­monlar kan damarlarini genisletir. Genisleyen damarlar bolca kan alirlar.
Kanlanan damarlariyla rahim iç zari kizil bir sünger görünümü kazanir. Ayriea rahim içine döl suyu ile plasentayi olusturacak salgilar gönderilir. Fallop borusuna inen olgun yu­rnurta, bir erkek hücresi (sperm) ile karsilasip döllenemez ise, ra­him iç zari çözülerek yikilir. Bu arada yumurta da eriyerek özelli­gini kaybeder. Çözülüp dagilan süngerimsi rahim iç zari, içersin­deki kanla birlikte rahimden disari çikar.
Kisacasi, aybasi kani dedigimiz sey, iste oldukça karmasik bir yapiya sahip olan bu sividir. Dogrudan kan dolasimina bagli da­marlardan gelen bir kan degildir. Bu özelliginden dolayidir ki, pih­tilasmaz.
Uyari: Aybasi kani en az üç gün, en fazla ise 10 gün müddetle akar. Bundan daha az veya daha fazla devam eden kanamalar normal degildir,bir rahim hastaliginin isaretidir.


Adet Kanaması Konusuyla İlgili Diğer Makaleler