Türkiye'nin 1 Numaralı Sağlık Platformu
info@sagliklidunya.com

Irsi Sagirlik


'Irsi Sagirlik' Konusunda size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz doktorlar.

Irsi Sagirlik

Irsi Sagirlik (Kalitima Bagli)
Sagirlik irsi bozukluklardan (anormalliklerden) kaynaklanabilir. Kalitima bagli bir böbrek hastaligi olan irsi nefritle (Alport Sendromu) beraber gelismis olabilir. Kalitima bagli daha birçok sagirlik türleri vardir. Guatrla birlikte sagirlik (Pendred Sendromu), dis kulak, yüz ve boyun sakatliklarinin dogurdugu sagirlik, cilt anormalliklerinden kaynaklanan sagirlik, zihinsel geriligin neden oldugu sagirlik; retinitis pigmentosa (gece körlügü) ve periferal nöropatiye bagli sagirlik (duyma özürü) bu tür sagirliklardir.

Sik rastlanmayan ve baska anormalliklerle (bozukluklarla) ilgisi olmayan sagirlik türleri de vardir. Bunlar yaygin sayilmaz. Eger ailenizden birinde veya çocugunuzda bu tür bir sagirlik belirlenirse bir uzmandan genetik konuda bilgi edinin. Sagir bir bebek veya çocuk için uygun tedavi ve egitime gecikmeden baslanmalidir.

Eger bir hamile anne adayi kizamikçik geçirirse, gelisen bebegin etkilenme riski vardir. Eger kizamikçik (German measles) hamileligin ilk üç ayi içinde olursa, çocugun sagir olarak dogma olasiligi vardir. Ayrica katarakt, kalp problemleri ve beyin veya sinir sistemi bozukluklari gibi baska ciddi sakatliklar da olabilir. Hamileligin daha sonraki aylarinda geçirilen kizamikçik isitme kaybi yapabilir, fakat diger sakatliklara neden olma olasiligi azdir. Erken dogum (prematüre), dogum sirasinda veya hemen dogum sonrasi oksijensiz kalmak, kan uyusmazliklari ve menenjit genç yaslarda sagirlik yapabilir.


web tasarım
İşitme Konusuyla İlgili Diğer Makaleler